کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
روابط بین والدین و فرزند – بخش اول
روابط بین والدین و فرزند – بخش اول کودک آنلاین: والدین اولین کسانی هستند که به رشد و تکامل شخصیت کودک و نوجوان کمک و یاری می کنند. خانواده نخستین مدرسه و مهدِ اصلی تربیت و زمینه ساز تکامل می باشد. روابط بین والدین و فرزند – بخش اول

روابط بین والدین و فرزند – بخش اول
کودک آنلاین: والدین اولین کسانی هستند که به رشد و تکامل شخصیت کودک و نوجوان کمک و یاری می کنند. خانواده نخستین مدرسه و مهدِ اصلی تربیت و زمینه ساز تکامل می باشد.
هیچ نهادی سرنوشت سازتر از خانواده در زندگی انسان وجود ندارد. کودک درس های اصلی و اساسی را در خانواده فرا می گیرد. محیط خانواده در تشکیل شخصیت انسان مؤثر بوده و قوانین و ضوابط موجود در آن در کودک و نوجوان اثر فراوانی دارد.
نخستین چشم انداز از جهان پیرامون به وسیلۀ خانواده و در خانواده به روی چشمان کودک باز می شود. آموزش های مهمی را کودک در خانواده کسب کرده و آماده می شود تا وارد اجتماع شود.
والدین و خانواده به نوجوان کمک می کنند تا از عهدۀ آنچه لازمۀ مستقل شدن است برآمده و آمادۀ ورود به دوران بزرگسالی شود. نیاز به خانواده و مخصوصاً والدین دلسوز و آگاه و با محبت ثابت گردیده است.
در کودکان و نوجوانانی که از نعمت خانواده و والدین برخوردار نبوده اند سازگاری کمتری دیده می شود و مشکلات زیادتری نسبت به کسانی که در خانواده بزرگ شده و والدین دلسوز داشته اند، دارند.
نهاد خانواده، به علت تماس نزدیک اعضای آن و همین طور تاثیرات متقابلی که در رفتار یکدیگر دارند موجب می شود که محیطی مثبت و سرشار از عاطفه، محبت و احترام و یا محیطی منفی و سرشار از کینه توزی، ترس، اضطراب و ... به وجود آید.نوجوانانی که با بدرفتاری شدید جسمانی و ... در خانواده رو به رو می شوند دارای اعتماد به نفس کمتری بوده، دیر به دیگران اعتماد می کنند و توان یک رابطۀ عاطفی پایدار را کمتر دارند و تشنۀ محبت می باشند.
این گونه نوجوانان اغلب وقتی که رابطه ای با دیگران برقرار می کنند با کوچکترین مسائلی دچار سرخوردگی و یاس می شوند و نسبت به والدین خود احساس تنفر و خشم می کنند.
مطالعات متعددی که انجام گرفته نشان می دهد که والدین و خانواده هایی که دارای آرامش، اعتماد و اطمینان می باشند، به فرزندان آزادی لازم را می دهند. به احتمال زیاد این گونه والدین فرزندانی با اعتماد به نفس بالا، با عزت نفس، مستقل و مسئول بار می آورند.
کلیۀ تجاربی که کودک از خانواده می گیرد به هویت وی شکل می دهد و به تدریج باعث می شود که شخصیت وی شکل یافته و قابلیت های متعددی در زمینه های مختلف به دست آورد.
مشاجرات و کشمکش های والدین در حضور نوجوانان اثرات مخربی داشته و نوجوانی که در این گونه خانواده ها و همین طور خانوادۀ متلاشی شده زندگی می کند مانند ناخدایی سرگردان در دریای طوفانی و متلاطم هستند که به ساحل نجات راهی نمی یابد.
خانواده محلی است که کودک و نوجوان در آن فضا درس همکاری، فداکاری، محبت، مبارزه، عشق و ... یاد می گیرد و پاک ترین احساسات بشری در آنجا ظهور و بروز می نماید.
خانواده مقتدرترین عامل شکل گیری ساختمان اجتماعی نوجوان بوده و عملکرد و سخت گیری های خانواده و والدین باعث بروز ناهنجاری های بی شماری توسط نوجوان در بیرون از خانواده می شود.
این مسئله به تجربه ثابت شده است، نوجوانانی که تحت شرایطی سخت و طاقت فرسا می باشند در بیرون از منزل سعی می کنند با کارهای خلاف اجتماعی عقده های خود را تخلیه کنند.
 برعکس نوجوانانی که در منزل تحت مراقبت معقول بوده و با احترام و ادب به آنها برخورد شده و در خانه درک شده اند و به خواسته های به حق آنها توجه شده است، در خارج از منزل رفتاری پسندیده داشته و مورد پذیرش اجتماع قرار گرفته اند.
به طور کلی خانواده ها را از حیث روابط با نوجوانان و روابط خانوادگی به شش نوع تقسیم می کنند که در مقاله بعدی به توضیح این موارد می پردازیم.

منبع: روانشناسی رشد
روابط بین والدین و فرزند – بخش اول
روابط بین والدین و فرزند – بخش دومروابط بین والدین و فرزند – بخش دوم

روابط بین والدین و فرزند – بخش دوم خانوادۀ دموکراتیک به خانواده ای گفته می شود که در آن هر یک از اعضای آن در اجرای امور زندگی از امتیازات و حقوقی نسبتاً یکسان و شناخته شده بهره مند هستند. در این گونه خانواده ها در عین حالی که به نوجوانان آزادی می دهند مسئولیت هایی نیز به آنها واگذار می نمایند و از آنها توقع رعایت مقررات و حفظ حقوق دیگران را دارند.


روابط بین والدین و فرزندان – بخش سومروابط بین والدین و فرزندان – بخش سوم

روابط بین والدین و فرزندان – بخش سوم خانواده های پذیرنده این گونه خانواده ها از کودکان و نوجوانان خود شدیداً حمایت و استقبال می کنند. در این خانواده ها والدین برای احساسات و علایق کودکان و فرزندان خود حقوق ویژه ای قائل هستند و در تربیت آنها به عنوان مهم ترین وظیفۀ خانواده کوشش و تلاش چشمگیری می کنند.


دستور دادن صحیح والدین به فرزنداندستور دادن صحیح والدین به فرزندان

دستور دادن صحیح والدین به فرزندان کودک آنلاین: والدینی که به دلیل ناآگاهی یا بی نیاز دانستن خود از فراگیری مهارت های فرزند پروری یا به دلیل سرکوب شدن نیازهای ارضا نشده درونی و شکست در نقش های دیگر زندگی از جمله همسر بودن تصمیم می گیرند فرزندشان را باری به هر جهت بار بیاورند و خود را با افتخار سهل گیر می نامند، باید بدانند بزرگ‌ترین نعمت را که همان توانایی سازگاری با محیط و تحمل ناکامی است، از فرزند خود دریغ کرده اند.


واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیتواکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت

واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت عصبانیت بدون هیچ گونه اخطار و نشانه ای از قبل ، ناگهان در ما به وجود می آید و خود را آشکار می سازد. شما به عنوان والدین ممکن است توسط فرزند نوجوان تان عصبانی شوید و او این حس را در درون شما برانگیزاند و شما نیز مرزها را زیر پا گذاشته و با کلمات و یا حرکاتی فیزیکی از روی عصبانیت ، واکنش نشان دهید. واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران