کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم
نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم برخی دیگر از بچه ها در این ایام ، از مکانیزم جبران استفاده می کنند. یعنی درس و یا کار و فعالیتی را برای جبران همه ی کمبودهای خودشان انتخاب می کنند. گرچه چنین حالی ممکن است مورد تحسین پدر و مادر و اطرافیان قرار بگیرد ولی نوعی فرار از زندگی است زیرا به صورتی نامتعادل و نامناسب انجام می شود. نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم

نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم
برخی دیگر از بچه ها در این ایام ، از مکانیزم جبران استفاده می کنند. یعنی درس و یا کار و فعالیتی را برای جبران همه ی کمبودهای خودشان انتخاب می کنند. گرچه چنین حالی ممکن است مورد تحسین پدر و مادر و اطرافیان قرار بگیرد ولی نوعی فرار از زندگی است زیرا به صورتی نامتعادل و نامناسب انجام می شود.
دسته ی دیگری از جوانان در این دوره به جای گوشه نشینی ، لذت طلبی را انتخاب می کنند. از آنجا که فردایی موجود نیست و آینده ی روشنی در انتظار آنان نیست ، و کوشش امروز آنها فایده ی چندانی برای آینده نخواهد داشت ، پس چه بهتر که از همه ی لذایذ ممکن بهره بگیرند.
این بچه ها به راحتی میتوانند درگیر استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی شوند و یا با روابط جنسی نامشروع و متنوع موجب شوند که از یک طرف غم و درد از دست دادن همه ی خوبی ها و آینده روشن را تحمل نکند و از طرف دیگر فقط این ایام را بگذرانند.
می دانیم که بچه ها در این زمینه میتوانند افراط را به حدی برسانند که نه تنها آینده خودشان را ، بلکه بدن خودشان را نیز از هم بپاشند و نابود کنند.
متاسفانه در بسیاری از جوامع که محدودیت های فراوانی برای فعالیت های جوانان وجود دارد نوع پنهان و مخفی این روابط به صورتی بسیار آزاردهنده و آسیب زننده اتفاق می افتد و آنچه که در ظاهر و آشکار صورت نمی پذیرد ، به بدترین شکل و صورت خودش ، در پنهان اتفاق خواهد افتاد.
اما گروه دیگری از جوانان که احتمالا به دنبال عزلت نشینی و گوشه گیری نیستند و از جانب دیگر به دلایل بسیار به دنبال لذت طلبی و عشرت طلبی هم نخواهند بود ، دچار نوعی وسواس و اجبار می شوند . در چنین ایامی سخت درگیر باورها و اعتقادات تندی میشوند که نه در جهت ساختن بلکه ویران کردن و نه در چارچوب دوستی که در مسیر دشمنی با دیگران است.
تصورات و تخیلات آنها و فعالیت های روزانه ی آنها به صورتی بسیار سخت گیرانه و بسیار تنگ نظرانه ادامه پیدا میکند و دنیای بسیار بسته ای برای خودشان فراهم می کنند.اگر درگیر فعالیت های سیاسی شوند به دنبال رسیدن به مقام و موقعیتی و به ویژه قدرت و اعمال قدرت هستند که این قدرت و اعمال قدرت در جهت ساختن و به وجود آوردن نیست بلکه ویران کردن و انتقام از دشمنان و دیگران است و یا درگیر فعالیت های مذهبی افراطی می شوند ، طوری که جهان و جهانیان را فراموش می کنند و گرفتار خودشان خواهند شد.
بنابراین با حالتی بسیار تند و افراطی با زندگی وداع می کنند و در حالی که زنده هستند ، مرده زندگی میکنند.
بنابراین وقتی که محیط اجتماعی برای فرزندانمان آماده نباشد ، این خطر وجود دارد که آنها به یکی از این چهار راه کشیده شوند و وجود خودشان را تباه و تلف کنند. در نتیجه اگر محیط  اجتماعی مساعد و مناسب باشد ، آنها درگیر رشدی همراه با شاید ، لذت ، رضایت و آزادی خواهند شد.
همچنین به دلیل آمادگی آنها برای فهمیدن جهان آن گونه که واقعا هست و ساختن جهان آن گونه که ممکن است ، نه تنها به آنچه که هست و جنبه ی خوب و مثبت دارد ، توجه و اعتنا و ارتباطی فوق العاده خواهند داشت بلکه در جهت ساختن بهترین ها نیز از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
بنابراین آنها منحرف میشوند. در نتیجه جوانی دروازه ای دارد که معمولا اگر بچه ها وارد آن شدند ، بازگشت و برگشتی را نخواهند داشت. اگر در مسیر ساختن و سازندگی و فعالیت جوانی قرار بگیرند ، دنیای بهتری را برای خود و دیگران به وجود می آورند ، اما اگر به صورتی منفعل و در جا زننده و عقب رفته حرکت کنند ، سبب خواهند شد که خود و دیگران را از پا در بیاورند و اگر گرفتار انحراف و اختلاف شدند ، گرفتاری های فراوانی برای خود و دیگران به وجود خواهند آورد.
بنابراین باید توجه ویژه ای از نظر محیط اجتماعی به وضعیت جوانان شود. در غیر این صورت همه ی زحمات و کوشش هایی که طی دوازده سال گذشته پدر و مادر و محیط آموزشی انجام داده اند به راحتی میتواند بر باد برود و پدر و مادر و بقیه را با حسرت و ناراحتی های فراوان رو به رو کند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم
نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اولنقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول

نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول دوران نوجوانی دوران جست و جو ، جهت یافتن خود و بعد از مدتی یافتن دیگری یا دیگران است. میدانیم که امروزه دوران نوجوانی میتواند بهترین و یا بدترین ایام زندگی انسان باشد. متاسفانه در برخی از جوامع ، نوجوانی با درد و رنج و محرومیت و محدودیت و تحمیل و فشارهای فراوان همراه است. نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول


راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانیراهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی

راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی کودک آنلاین: سال‌های نوجوانی دوره‌ای متمرکز بر پرسش‌های هویت است. من چه کسی هستم؟ چه کسی خواهم شد؟ چه کسی باید باشم؟ بنابراین اگر فرزندتان در مقطعی از نوجوانی کاملاً خودمحور شد، تعجب نکنید. علاقۀ او به امور خانوادگی رنگ می‌بازد و روابطش با دوستان برجسته می‌شود. راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی


پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانیپرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی کودک آنلاین: ویژگی اصلی دوران نوجوانی، نگرانی و دغدغۀ شدید در زمینۀ شناخت هویت فردی است و نوجوان خود را با سؤالاتی این چنین مواجه می بیند: من کی ام و چه کاره خواهم شد؟ باید شبیه چه کسی باشم؟ پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی


اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجواناناهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان

اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان می دانیم که رشد اخلاقی بیش از هر عامل دیگری تحت تاثیر رشد ادراکی و عقلی انسان است. گرچه محیط اجتماعی و خانوادگی در این زمینه تاثیر دارند اما عامل تعیین کننده ی چگونگی استدلال ذهنی درباره روابط بشری است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران