کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت دوم
ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت دوم می دانیم وقتی که کودک به دنیا می آید ، نوازش خودش را به نوعی آغاز می کند. با مکیدن شصت خود به نوعی نوازش را به من و شما هشدار می دهد. در شکم مادر از 4 ماهگی به بعد دختر و از حدود 5 ماهگی به بعد پسر ، این نوازش را با خودش آغاز می کند.

ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت دوم
نوازش کودک
می دانیم وقتی که کودک به دنیا می آید ، نوازش خودش را به نوعی آغاز می کند. با مکیدن شصت خود به نوعی نوازش را به من و شما هشدار می دهد. در شکم مادر از 4 ماهگی به بعد دختر و از حدود 5 ماهگی به بعد پسر ، این نوازش را با خودش آغاز می کند.
من و شما نیز به این نوازش احتیاج داریم . این نوازش است که سبب میشود روابط درونی و بیرونی ما رشد کند. کودک باید همیشه با این نوازش همراه باشد. در آغوش مادر یا پدر باشد.
وقتی که مادر به او شیر می دهد به چشمان او خیره شود. با کلامی آهسته و نرم با او سخن بگوید. نورِ کمی باشد. گرمای بدن مادر ، بوی مادر ، صدای قلب که او ماه هاست با او آشنا بوده ، همه و همه این نوازش را دارد. همچنین دست و پای کودک را باید نوازش کرد.
حتی توصیه میشود فقط و فقط یک پوشش کمی مادر و نوزاد داشته باشند و بعد در کنار این حالت ، اجازه ی این برخورد پوست را بدهند. می دانیم در دخترها بیش از ده برابر این پوست حساس تر و به این ارتباط محتاج تر هستند. این ارتباط پوستی است که سلامت روانی را موجب میشود.
بی خود نیست که در جهان ، کودکان دوساله ی کشور اوگاندا ، سالم ترین بچه ها نه فقط از نظر احساسی و عاطفی بلکه از نظر رشد ادراکی هستند. علت این است که مادران از همان بدو تولد این بچه ها را تقریبا عریان یا نیمه عریان به بدن خودشان و لباسی که به تنش می کنند ، می بندند و حرکت میکنند. امروزه می دانیم که این نوازش برای انسان زندگی می آفریند.
به یاد داشته باشیم : متاسفانه نبودن نوازش ، یا من و شما را آنچنان تشنه ی نوازش و ارتباط با دیگران و گدای محبت و به دنبال عشق دویدن می کند ، که تمام زندگی ما را به نوعی در اختیار می گیرد و یا احتمالا ما همه را رد و نفی میکنیم و خودمان را بی نیاز و آزاد از همه ی این ارتباطات می دانیم و از هر نوع نزدیکی ، از هر نوع دوستی ، پرهیز میکنیم و آن را یک دروغ ، یک فریب ، یک بازی می دانیم.
علت این است که در کودکی از آن محروم بودیم و یا کسانی که مدعی مهر و محبت به ما بودند ، چون ما را نوازش نکردند و یا تنبیه کردند ، به این نتیجه رسیدیم که محبت با خودش تنبیه و درد دارد ، بنابراین از آن فراری هستیم.
در نتیجه اگر بزرگسالانی هستند که یا بیش از حد به این نوازش توجه میکنند و اهمیت می دهند و یا اصلا چنین نوازشی را نمی خواهند و یا از عشق و دوستی و محبت و نزدیکی ، وحشت دارند ، غالبا به خاطر نبودن این نوازش در کودکی است.مثال : در یک آزمایشگاه دو گروه موش آزمایشگاهی مورد تجربه ی پزشکان برای معالجه ی بیماری شبیهِ سرطان قرار گرفتند و به چند گروه از این موش ها در جاهای مختلف داروهای یکسانی را داده بودند.
بعدا متوجه شدند یک گروه از موش ها بهبودی بیشتری پیدا کردند . در حالی که دو گروه موش ها شبیه و مانند هم بودند و دارو هم به یک اندازه به آنها تزریق می شد. بعد از مطالعات معلوم شد که یکی از دانشجویان موش ها را می گرفته و شب ها یک به یک نوازش می کرده است. حال آیا نوازشی که این دانشجو نسبت به این موش ها رعایت می کرده ، موجب بهبودی او شده است ، یا دارو بیشتر و بهتر اثر گذاشته است؟!.
به بیان دیگر من و شما همه محتاج این نوازش هستیم. این نوازش باید با نگاه ، با کلام ولی مهم تر با بدن باشد. یعنی آن چیزی که به عنوان لمس می شناسیم ، که کودک شدیدا به این نوازش احتیاج دارد.
این که من و شما عزیزانمان را بگیریم ،سرشان را نوازش کنیم ، دستشان و پایشان را در آغوش بگیریم و با نگاهی مهربان ، با کلامی آرام و پر از شادی و شور و امید و عشق با آنها گفت و گو کنیم ، نوازش را در وجودشان به وجود آورده ایم.
امروزه می دانیم که حتی گفته شده است که مرد در روز حداقل دوازده بار این نوازش و یک زن حدود بیست بار این نوازش را می خواهد ، بنابراین نبودن نوازش گرفتاری به وجود می آورد.
مثال : گزارش شیرخوارگاه ها به ما نشان می دهد که متاسفانه وقتی پرستاران به بچه های نوزاد و یا شیرخواره نمی رسند و آن ها را نوازش نمی کنند و فقط از طریق شیشه شیر غذایشان را می دهند و کاری به کارشان ندارند ، دو سه روزی که از این ماجرا می گذرد ، وقتی که صبح به سراغ بچه ها می روند ، می بینند که بچه ها در رختخوابشان مرده اند.
یعنی در همه جای جهان آن زمانی که کودک مورد نوازش قرار نگیرد ، میتواند حتی به مرگ او منجر شود. ایجاد این ارتباط از نظر شیمیایی و حتی بار الکتریکی در بدن و مغز کاملا شناخته شده است.
به یادداشته باشیم: در خانه ای میتوان گفت که اصول آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت رعایت شده است که بتوانیم خانه ای داشته باشیم که از عشق بین پدر و مادر ، محبت میان همه ی اعضای خانواده و بالاخره نوازش برخورد باشد.
منبع : کتاب فلسفه و هدف های پرورش تعلیم و تربیت دوران بارداری مادر
ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت دوم
ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اولضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول

ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول عشق علت خلقت است. عشق مکانیزم و مسیر خلقت است . عشق بدون تردید هدف و نهایت خلقت است. زیرا هر توضیح فلسفی دیگر به دلیل چگونگی و چرایی جهان ، اگر غیر از عشق باشد ، به جایی و سامانی نمی رسد. ضرورت عشق و محبت در تربیت کودک – قسمت اول


اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکاناهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان

اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان امادگی های ذاتی کودک کمابیش نحوۀ واکنش وی را در برابر رویدادهایی که با آن مواجه شود، تحت تاثیر قرار می دهد. پدر یا مادر حتی در مورد مسائل کوچک نیز باید این آمادگی ها را در نظر داشته باشند. اهمیت تطبیق روش تربیتی والدین با خلق و خوی کودکان


نکاتی در مورد تعلیم و تربیت کودکان – بخش دوم    نکاتی در مورد تعلیم و تربیت کودکان – بخش دوم

نکاتی در مورد تعلیم و تربیت کودکان – بخش دوم بسیاری از مردم، این توجه خواستن را معادل محبت و مهربانی می دانند. بسیاری از آنها که در کودکی مورد بی توجهی قرار گرفته اند و امروز فقط توجه را می خواهند و آن زمانی که از جانب همسر که چه بسا سخت او را دوست دارد، اگر آن توجه لازم را نگیرد، احساس می کند که دوستی در میان نیست.


تربیت صحیح کودکانتربیت صحیح کودکان

تربیت صحیح کودکان تربیت کردن کودکان کار سختی است ولی وقتی آنها به مدرسه می روند این کار کمی برای والدین آسان تر می شود. کودکان شش تا نه ساله مرتب بایدها و نبایدهای بسیاری را از والدینشان شنیده اند. در این دوران معمولا رفتارهای بهتری از آنها دیده میشود. تربیت صحیح کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران