کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
واکنش والدین به هیجانات منفی کودکان
واکنش والدین به هیجانات منفی کودکان کودک آنلاین: واکنش های والدین در برابر هیجانات منفی کودکان، به ویژه تاثیر زیادی در رشد تنظیم هیجان دارد. والدینی که با تنبیه واکنش نشان می دهند یا ابراز هیجانی فرزندانشان را به حداقل می رسانند، فرزندان آنها شایستگی هیجانی پایینی خواهند داشت. واکنش والدین به هیجانات منفی کودکان

واکنش والدین به هیجانات منفی کودکان
کودک آنلاین: واکنش های والدین در برابر هیجانات منفی کودکان، به ویژه تاثیر زیادی در رشد تنظیم هیجان دارد. والدینی که با تنبیه واکنش نشان می دهند یا ابراز هیجانی فرزندانشان را به حداقل می رسانند، فرزندان آنها شایستگی هیجانی پایینی خواهند داشت.
این تاثیر به ویژه برای کودکانی که مزاج های تندی دارند و تجربه های هیجانی آنها شدید است، آسیب زننده است. تنبیه یا به حداقل رساندن ابرازهای هیجانی کودک، منجر به شایستگی اجتماعی ضعیف می شود.
وقتی کودکان شکست می خورند، گفتگوی متعاقب آن با والدین می تواند تاثیر هیجانی منفی داشته باشد. وقتی که مادران در برابر کودکشان، خشم را ابراز می کنند و در طول زمان به آنها بازخورد منفی می دهند، پاسخ های والدین در ترکیب با واکنش کودکان به تجربه منفی، آنها را در برابر افسردگی آسیب پذیر می کند.
وقتی که والدین برای تنظیم هیجان در درون منزل و پاسخ مثبت به فرزندان، سخت تلاش می کنند، پیامدهای رشدی کودکانشان مثبت خواهد بود.
والدینی که از احساسات کودکانشان آگاهی دارند، به آنها کمک می کنند تا این احساسات را تحمل کنند و به آنها در زمینۀ حل مشکل آموزش می دهند و این کار به کودکانشان کمک می کند تا مهارت های مهمی را که برای تنظیم هیجان نیاز است، رشد دهند.
وقتی که والدین به جای اینکه کودکانشان را با نادیده گرفتن یا توجه گردانی تنبیه کنند، هر دو هیجانات مثبت و منفی آنها را بپذیرند و در مورد این هیجانات با کودک صحبت کنند، درک و تنظیم این هیجانات برای کودک تسهیل می شود.
زمانی که کودکان به سن مدرسه می رسند و دست کم تحت کنترل هستند، تعداد کمی از والدین درک می کنند که توجه گردانی مفید نیست. روبه رو شدن با فشار زیاد، مثلاً در حالت خشم، نیاز به کمی مهارت دارد، و والدین مجبورند کنترل خودشان را حفظ کنند.در شکل زیر پاسخ های مناسب نوجوانان در برابر هر سطح رفتارِ خشم ارائه شده است:

 رفتار کودکواکنش بزرگسالان
 پیش از خشم:

اخم کردن، آه کشیدن، پس کشیدن، نق زدن

غر زدن، گله کردن، پافشاری

زودرنجی، تحریک پذیری

 

واکنش دادن به صورت پیشنهاد، نامگذاری احساسات، تشریح علت احساسات، پیشنهاد راهبردهای حل مشکل
  
مهلت دادن، قدم زدن با کودک، ترغیب به صحبت، پیشنهادِ یافتن یک راه حل، توضیح دادن، پیشنهاد کمک   

حق انتخاب دادن، توجه صمیمتنه، کمک به آرام سازی در صورت اجازه دادن، تایید احساسات، پیشنهاد کمک                   
 هنگام خشم:

بحث کردن، فریاد کشیدن

لگد زدن، پرتاب کردنآرام ماندن، خیلی آرام صحبت کردن، یادآوری اینکه شما در کنارش هستید و درک دلیل ناراحتی کودک، اشاره کردن اینکه شما آماده کمک هستید.

بیرون رفتن، از دید خارج شدن در صورت امکان، اما اطمینان حاصل کردن از اینکه کودک امنیت دارد، آرام ماندن
 پس از خشم:

گریه کردن

غمگینی

به دنبال حمایت رفتن

 
کمک به آرام سازی

حمایت و اطمینان دهی، یادآور شدن به کودک که او می تواند دوباره تلاش کند

مانع تحقیر شدن، ارائۀ گزینه ها، حل کردن مشکل، صحبت دربارۀ چگونگی بهتر کردن چیزها و روبه رو شدن با هیجانات در آینده


کودکانی که با نشان دادن احساسات منفی که عامل پیوند بین هیجان و پیامدهایِ منفی افزایش فشار و شدت هیجان هستند، تنبیه می شوند، تنظیم هیجان برای آنها مشکل می شود.
به حداقل رساندن هیجانات منفی ممکن است توسط کودکان بی اهمیت باشد. از سویی دیگر، تسکین کودکان پیش دبستانی که هیجانات منفی را ابراز می کنند، با کاهش شدت و ابراز عصبانیت رابطه دارد.
واکنش های مادران به ابرازهای منفی کودکان، بر روی کودکان بزرگ تر هم مانند کودکان کوچکتر تاثیر دارد. دانش آموزان کلاس اول تا چهارمی که هیجانات منفی آنها توسط والدینشان به حداقل رسیده است، به اندازۀ همسالانشان شایستگی اجتماعی و هیجانی ندارند.
وقتی که والدین در پاسخ به هیجانات منفی کودکان شش تا هشت ساله، با ناراحتی و تنبیه واکنش نشان می دهند، می توان شایستگی کودک را در تنظیم هیجاناتش برای دو سال بعد پیش بینی کرد.
منبع: تنظیم هیجان کودکان
واکنش والدین به هیجانات منفی کودکان
واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اولواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اول

واکنش والدین به اشتباهات کودک هر کودک سوای آنکه متفاوت و منحصر به فرد قدم به این دنیا می‌گذارد، مشکلات خاص‌خود را دارد. هیچ کودکی کامل و صد در صد بی‌عیب و نقص نیست. همۀ بچه‌ها اشتباه می‌کنند. همه اشتباه می‌کنیم. اشتباهات کودک


واکنش والدین در برابر خطای کودکانواکنش والدین در برابر خطای کودکان

واکنش والدین در برابر خطای کودکان - کمکش کنید اشتباهاتش را فرصت های یادگیری بداند و او را به تلاش مجدد تشویق کنید. واکنش والدین در برابر خطای کودکان


ابراز احساسات منفی کودکان – بخش دومابراز احساسات منفی کودکان – بخش دوم

ابراز احساسات منفی کودکان بچه ها تا قبل از نُه سالگی مفهوم دلیل و منطق را نمی‌دانند. به همین دلیل نمی‌توانند با احساسات و عواطف خود روبه‌رو شوند و آنها را کنار بزنند. ابراز احساسات منفی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران