کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
حرف کودکان به کرسی می نشیند یا والدین
حرف کودکان به کرسی می نشیند یا والدین بحث و جدل میان والدین و فرزندان امری عادی است و از هنگامی آغاز میگردد که کودک شروع به سینه خیز رفتن می کند تا دنیای اطرافش را بشناسد. در این زمان والدین محدودیت هایی را برای کودک در نظر می گیرند همچون : به اجاق گاز دست نزن ، دم سگ را نکش ، اسباب بازی هایت را سر جایش بگذار، تکالیفت را انجام بده و غیره. حرف کودکان به کرسی می نشیند یا والدین

حرف کودکان به کرسی می نشیند یا والدین
بحث و جدل میان والدین و فرزندان امری عادی است و از هنگامی آغاز میگردد که کودک شروع به سینه خیز رفتن می کند تا دنیای اطرافش را بشناسد. در این زمان والدین محدودیت هایی را برای کودک در نظر می گیرند همچون : به اجاق گاز دست نزن ، دم سگ را نکش ، اسباب بازی هایت را سر جایش بگذار، تکالیفت را انجام بده و غیره.
هیچ انسانی موافق نیست که در انجام اعمال و رفتارهای او محدودیتی اعمال شود هرچند این محدودیت ها به نفع او باشد. این گونه بحث و جدل ها در طول زندگی کودک تغییراتی می کند و هرچه او بزرگ تر می گردد شکل متمایزی پیدا میکند تا زمانی که کودک زندگی مستقلی تشکیل دهد.
هیچگاه آغازگر بحث و جدل نباشید
بحث و جدل امری است که سبب اذیت و آزار والدین و فرزندان می گردد و از لحاظ عاطفی به فرد صدمه وارد می کند. اگر در هنگام عصبانیت والدین و کودکان هیچ کدام کوتاه نیایند این عصبانیت به درگیری می انجامد. هرگز به طور کامل نمیتوان مانع از ایجاد چنین جدل هایی در خانواده گردید.
اما گاهی اوقات والدین با دوراندیشی و برنامه ریزی میتوانند از بروز آن جلوگیری کنند. هنگامی که این گونه درگیری ها در خانواده پدید آمد والدین باید به فکر مهار کردن عامل عصبانیت باشند و هر چه سریع تر به این مسئله خاتمه دهند.
 چرا میان فرزندان و والدین درگیری ایجاد می شود؟
والدین همیشه با فرزند خود توافق ندارند و عکس این موضوع نیز صادق است. مشاجره ، اختلاف و تضاد بخشی از زندگی واقعی افراد است. گاهی اوقات برخورد و نزاع میان والدین و فرزندان به خاطر اختلاف پیرامون مقررات و قوانین والدین نیست بلکه به این دلیل برخورد ایجاد می شود که کودک روز بدی را سپری کرده است.
روزهایی وجود دارد که هر چه قدر پدر و مادر سعی در رفع این نزاع می کنند تاثیری ندارد. زیرا کودک روز خوبی را نداشته است و به هیچ وجه احساس خوشحالی نمیکند. در چنین ایامی والدین باید کمال صبوری را به خرج دهند تا وضع به حالت طبیعی خود برگردد.
دکتر ادوارد هالوول در کتاب خود به نام (( وقتی نگران فرزندی هستید که به او عشق می ورزید)) می نویسد : (( حس پرخاشگری در همه ی کودکان وجود دارد و این حس بخشی از ساختار بیولوژیکی انسان محسوب می شود. حس ناامیدی و عدم توافق میان فرزند و والدین به راحتی میتواند به عصبانیت تبدیل شود و در نهایت به کشمکش بینجامد. سوالی که والدین باید همواره پاسخگوی آن باشند این است که چطور این برخورد و نزاع را حل کنند نه این که نتیجه ی این تضاد و کشمکش چیست.))
والدین در هنگام بروز تضاد و مشکل میان خود و فرزندانشان واکنشی منطقی و عقلانی دارند یا این که حداقل ما پدران و مادران فکر می کنیم که این گونه عمل می کنیم. اما در مقابل فرزندان نمیتوانند عکس العمل منطقی پیرامون این موضوع داشته باشند و کاملا احساسی و عاطفی برخورد می کنند.
کودکان بسیار لجوج و یکدنده هستند و در مقابل منطق والدین ایستادگی میکنند و نسبت به شرایط به طور کاملا احساسی واکنش نشان می دهند. این موضوع که فرزندان به مقررات و خواسته های منطقی والدین احترام نمیگذارند و قادر به درک آن نیستند سبب گردیده که بسیاری از پدران و مادران دچار سردرگمی و ناامیدی شوند.کودکان به وظایف خود واقفند و می دانند که مثلا باید تکالیفشان را انجام دهند و یا یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب مطالعه کنند اما چرا آنها به این وظایف عمل نمیکنند و برای انجام تکالیفشان در منزل جنگ و دعوا به راه می اندازند؟ در پاسخ به این سوال والدین میتوانند دو گونه پاسخ را در نظر بگیرند.
عده ای میگویند (( او سعی دارد کفر مرا دربیاورد)) و حال عده ای دیگر میگویند (( فرزندم میخواهد با من بحث و گفتگو راه بیندازد.)) به هر جهت در این میان والدین باید دیدگاه منطقی را در نظر بگیرند و به دنبال عکس العمل خشونت آمیز برنیایند.
رفتاری کودکانه از خود بروز ندهید
کودکان رفتارهایی غیرمنطقی از خود بروز میدهند و در این میان به نادرستی آن پی نمی برند. زیرا این گونه برخوردها کاملا ناشی از کودکی و ناپختگی آنان است. والدین عاقل همواره انتظار بروز چنین رفتارهای ناپخته و احساسی را از فرزند خود دارند و به همین جهت سعی میکنند که با توجه به شرایط محیطی به بهترین وجه با آن رو به رو شوند.
اگر والدین چنین ایده ای را در ذهن خود پرورش دهند به این صورت هیچگاه اعتراض فرزند را جدی فرض نمیکنند آن را به عنوان حمله به خود در نظر نمیگیرند به طور عاطفی با آن برخورد نمیکنند و در نهایت پیرامون آن بحث و جدل راه نمی اندازند زیرا اگر والدین دست به چنین رفتارهایی زنند همچون کودکی عمل نموده اند و نتیجه ای جز پشیمانی و ایجاد کشمکش و نزاع نخواهند داشت.
در مقابل خواسته های کودک به زانو درنیایید
راه دیگری که سبب وخیم تر شدن بحث و جدل میان فرزندان و والدین می گردد تسلیم شدن پدر و مادر در مقابل خواسته های کودک است. پدر یا مادری که قادر به گفتن کلمه ی ((خیر )) نباشد همواره خود را در میدان جنگ و نبرد با فرزند وارد می کند زیرا کودک آموخته است که با کشمکش و درگیری قادر خواهد بود که خواسته های خود را عملی کند.
اگر کودکان متوجه شوند که میتوانند شما را در مقابل خواسته های خود به زانو درآورند همواره اقدام به این کار خواهند کرد.پدران و مادران باید همواره به گونه ای عمل کنند که در تصمیمات مهم زندگی و اجرای مقررات آن تسلیم فرزندان نگردند.
آنها باید عزم و اراده ی قوی در اداره ی امور زندگی داشته باشند و هرگز اجازه ندهند که فرزندان آنها را تهدید کنند و تحت فشار قرار دهند زیرا چنین عملی سبب می شود که فرزندان بیاموزند که با داد و فریاد و تهدید و فشار میتوانند به خواسته های خود برسند.
منبع : کتاب 25 اشتباه والدین در تربیت فرزندان
حرف کودکان به کرسی می نشیند یا والدین
اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اولاشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول کلمات می‌توانند ذهن فرزندانتان را تغییر دهند. یاد بگیرید بهترین کلمات را استفاده کنید. پدر یا مادر بودن یکی از سخت‌ترین و در عین‌حال معنادارترین کارهاست. متاسفانه، تصورات متداول در مورد طریقه بزرگ کردن بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر ممکن است منجر به ارتباط نادرست و بی‌تاثیر شود.


دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟

دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟ اگر مجبورید یک حرف را چندین مرتبه برای کودک خود تکرار کنید تا گوش کند باید حتما توجه داشته باشید که : عده ای از والدین وقتی می بینند فرزند کوچکشان به حرفهای آنان موقع لباس پوشدین یا جمع کردن وسایلش و... توجهی نمیکند و به تماشای تلویزیون یا بازی ادامه میدهد دائم صدایش میکنند و فریاد میکشند. آنها فکر میکنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند فرزندشان سریع تر گوش میدهد. در حقیقت قضیه برعکس است. دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟


گفت و شنودهای دو جانبه والدین با کودکانگفت و شنودهای دو جانبه والدین با کودکان

گفت و شنودهای دو جانبه والدین با کودکان کودک آنلاین: وقتی محققان از کودکان و نوجوانان می خواهند مواردی را نام ببرند که آرزو دارند در زندگی خانوادگی آنان تغییر کند، همیشه یکی از بیشترین درخواست ها این است که والدین شان وقت بیشتری برای گفتگو با آنان بگذارند. همۀ والدین وقتی می شنوند که بچه ها آرزو دارند والدینشان با آنها گفت و شنود بیشتری داشته باشند، شگفت زده می شوند.


« نه » گفتن به کودکان« نه » گفتن به کودکان

« نه » گفتن به کودکان چه بسیار کودکان خردسالی که از شنیدن کلمه « نه » بیزارند و غالبا احساسات خویش را آشکارا میفهمانند.زمانی که بچه نوپایتان روی زمین افتاده و به خاطر شیرینی و بامزگی که دارد و هوار میزند با آسانی میشود به خواسته اش تن داد. « نه » گفتن به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران