کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش عاطفی فرزند – بخش سوم
پرورش عاطفی فرزند آرامش بخشیدن به درد : یکی از سخت ترین کارها این است که ببینید کسی که دوستش دارید، چه آن شخص فرزندتان باشد، چه والدین تان یا دوست تان، ناراحت است و مجبور باشید تحمل کنید. پرورش عاطفی فرزند

پرورش عاطفی فرزند – بخشِ سوم
•    آرامش بخشیدن به درد
یکی از سخت ترین کارها این است که ببینید کسی که دوستش دارید، چه آن شخص فرزندتان باشد، چه والدین تان یا دوست تان، ناراحت است و مجبور باشید تحمل کنید. متاسفانه درد قسمتی از زندگی است و هر فردی ناچار آن را تجربه می کند، حتی کودکان.
والدین می خواهند فرزندان‌شان هرگز درد نکشند ولی بعضی از دردها – هم جسمی و هم روحی – اجتناب ناپذیر است. کودکان هنگام بازی زمین می خورند، سر، زانوها و بازوهای‌شان صدمه می بیند. ممکن است با قلدرهایی برخورد کنند که بدون هیچ دلیلی آنها را بزنند. شما نمی توانید آنها را از درد غمی که درنتیجۀ آن خواهند داشت، محافظت کنید.
اغلب کمک کردن به فرزندتان برای کنار آمدن با درد جسمی بسیار آسان تر از تحمل درد عاطفی است. زخم های جسمی دیده می شوند و درنتیجه می توان فوراً آنها را درمان کرد.
کنار آمدن با دردهای عاطفی نامرئی بسیار مشکل تر است و اغلب نادیده گرفته می شوند در حالیکه این دردی است که شناختن و درمان آن بیشترین اهمیت را دارد.
چون مبارزه در زندگی اجتناب ناپذیر است، برای کودک هم ضرر ندارد که احساسات دردناک را تجربه کند. درحقیقت، یادگیری دست و پنجه نرم کردن با تجربیات و احساسات دردناک و اجتناب ناپذیر کودکی به فرزند شما کمک می کند مهارت های لازم برای کنار آمدن با مشکلات آینده را کسب کند.
لازم است برای آرام کردن درد فرزندتان دو قاعدۀ مهم را در نظر بگیرید:
- وانمود نکنید فرزندتان درد ندارد.
مهم است که کودکان احساسات مختلف را تجربه کنند و بدانند که احساسات شان، هرچه هست، موجه است. بنابراین مهم است که به فرزندتان بفهمانید کسب تجربه زحمت دارد.
"احتمالاً این اتفاق احساسات تو را جریحه دار کرده است" ، "شرط می بندم آن تجربه واقعاً ناراحت کننده است" ، یا فقط بگویید: اوه،  همۀ این راه ها برای شناخت درد عاطفی فرزندتان است.
همین که کودکان بفهمند درک می‌شوند آرام می‌گیرند، ضمناً این کار به کودک کمک می‌کند یاد بگیرد در آینده چگونه احساساتش را بشناسد.
- سعی نکنید مشکلات فرزندتان را حل نکنید.
تجربۀ شما احتمالاً در مواقعی به شما کمک می کند که بفهمید چه چیزی برای فرزندتان مفید است. با این همه مهم است این فرصت را به فرزندتان بدهید که یاد بگیرد چگونه خودش به تنهایی مشکلاتش را حل کند.
فکر می‌کنی چه کار باید بکنی؟ فکر می‌کنی چگونه ممکن است این مشکل را حل کنی؟ و بیا چند راه‌حل را بررسی کنیم. اینها راههایی برای بهبود مهارت‌های فرزندتان در حل مشکل است.
البته خودداری از حل مشکل فرزندتان به این معنی نیست که در ضمن صحبت نمی توانید یا نباید دربارۀ انتخابها پیشنهادی بکنید، چون واضح است که بعضی اوقات فرزندتان همۀ راه‌حل ها را نمی داند. حل مشکل برای فرزند به این معناست که او بی‌کفایت یا ناتوان است و نمی تواند راه حل خوبی برای مشکلش پیدا کند.•    پروراندن عزت نفس
بیشتر والدین عاشق فرزندان‌شان هستند، ولی بسیاری از کودکان این را احساس نمی کنند. عزت نفس نتیجۀ احساس مورد علاقه و ارزشمند بودن است.
تصور ذهنی شخص از خودش – خوب یا بد – ناگهان یا درنتیجۀ یک اتفاق به خصوص ایجاد نمی شود بلکه در طی سالها و در اثر بسیاری از ارتباطات و اتفاقات ایجاد می شود. تصور ذهنی حتی در بزرگسالی، برای تقویت ارتباطات مثبت کارآمد و کنترل اثرات تخریبی منفی مهم است.
والدین باید در مورد اتفاقات روزمره کارهای زیادی انجام دهند تا عزت نفس فرزندان شان را بپرورانند.
- به کودک کمک کنید احساس کند دوست داشتنی و ارزشمند است، به او بگویید که بی نظیر و مورد علاقه است، عشق بی چون و چرای خود را نثار او کنید. این به معنی دوست داشتن یا تصدیق تمام رفتارهای فرزندتان نیست. بلکه به معنای جدا کردن شخصیت از رفتار است.
- به کودک خود توجه خاص مبذول کنید.
- به فرزندتان گوش بدهید و احساسات، حتی احساسات ناشی از درد و خشم را بپذیرید.
- احساسات خودتان را صادقانه و به نحو شایسته بیان کنید.
- به کودک آزادی بدهید تا خودش قدم به قدم رشد کند و بهبود یابد. توانایی های فعلی او را در نظر بگیرید و انتظارات خودتان را کنار بگذارید.
- مؤدبانه تنبیه کنید: قوانین روشن، قابل فهم و همیشگی وضع کنید. یعنی رفتار مثبت کودک را تقویت و تحسین کنید. از رفتار منفی و هر کوششی برای رسیدن به هدف دوری کنید. انضباط به کودک حق انتخاب، پایداری و پیامدهای مناسب بدون خشم را اراده می دهد و توانایی حل مشکل را به وجود می آورد.
شما در هر ارتباطی پیام هایی زیربنایی و کیفیتی دربارۀ دوست داشتنی و ارزشمند بودن شخص او به فرزندتان می دهید. بر اثر مرور زمان، تاثیر این پیامها در تجسم فرزندتان از خودش و عزت نفسش نمایان می شود.

نیازهای پرورشی فرزندتان اینهاست. بذل توجه این پیام را می رساند که کودک مهم است و آنچه که می‌گوید یا کاری که می‌کند اهمیت دارد.
انعکاس وجود او، به فرزندتان می فهماند که دوست داشتنی و مورد علاقه است و وجود او مایۀ شادمانی است. درک به کودک اجازه می‌دهد تجربه کند که واقعاً دیده می‌شود و تصدیق و تحسینِ خصوصیات ویژۀ کودک، این پیام را دارد که آنچه دیده می‌شود مناسب است.
کمک به کودک برای آرام کردن دردش این پیام را می رساند که او شایسته است. کودکی که اینها و عوامل ضروری تقویت عزت نفس را دریافت کند رشد می‌کند، قطعاً مانند همان گیاهی که به طور منظم در معرض نور خورشید فرار می گیرد، آبیاری می‌شود، کود مناسب دریافت میکند و از علفهای هرز پاکسازی میشود.
منبع:ده نکته که هر پدر و مادری باید بدانید
پرورش عاطفی فرزند – بخشِ سوم
پرورش عاطفی فرزند

پرورش عاطفی فرزند – بخش اولپرورش عاطفی فرزند – بخش اول

پرورش عاطفی فرزند – بخش اول کودک آنلاین: پرورش یعنی پشتیبانی، تشویق و تغذیه در مراحل اولیۀ رشد. برای کودکان پرورش جسمی شامل تهیۀ غذا، آشامیدنی و لباس گرم است یعنی تمیز و در امان نگه داشتن آنها از خطر و نیز به این معناست که مطمئن باشید به اندازۀ کافی می‌خوابند و آنها را مرتب در آغوش می‌گیرید.


پرورش عاطفی فرزند – بخش دومپرورش عاطفی فرزند – بخش دوم

پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم مادران اغلب می‌گویند که فرزندان‌شان از روز اول با هم متفاوت بوده‌اند، آنها حق دارند. هیچ دو کودکی کاملاً شبیه هم نیستند. اغلب تفاوت‌های آن‌ها خیلی هم زود ظاهر می‌شود. پرورش عاطفی فرزند


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم این بازی روش خوبی برای توسعۀ مهارت‌های ارتباطی و تمرکز یافتن در کودکان است. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران