کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
ابراز قاطعیت والدین – بخش دوم
ابراز قاطعیت والدین مطمئناً در مواقعی پدر و مادر کنترلشان را از دست می‌دهند و درحالی که فرمانی را صادر می‌کنند در شرایط خشم و ناراحتی قرار می‌گیرند. ابراز قاطعیت والدین

ابراز قاطعیت والدین – بخش دوم
مطمئناً در مواقعی پدر و مادر کنترلشان را از دست می‌دهند و درحالی که فرمانی را صادر می‌کنند در شرایط خشم و ناراحتی قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که مجبور نیستید کاملاً بی عیب و نقص باشید. اما تلاش برای بی عیب شدن ظاهر شدن مؤثر است.
وقتی اشتباه می‌کنید و احساسات خود را بروز می‌دهید، وقتی کنترل‌تان را از دست میدهید، راه حل، عذرخواهی کردن در موقعیتی مناسب است.
بچه ها والدین بی‌کم و کاست نمیخواهند، به‌جای آن والدینی می‌خواهند که بیشترین تلاش‌خود را بکنند و مسئولیت اشتباهات‌شان را بپذیرند.
یک عذرخواهی ساده بعداً تفاوت بزرگی ایجاد میکند. می‌توانید به فرزندتان بگویید: از اینکه بر سرت فریاد کشیدم معذرت میخواهم. نباید این کار را میکردم. فریاد کشیدن روش مناسبی برای حرف زدن با هم نیست. اشتباه کردم.
وقتی احساسات کمک نمی‌کنند
هرگاه پدر و مادر احساسات منفی‌خود را بروز می‌دهند، بچه‌ها به این نتیجه میرسند که در حد انتظارات پدر و مارشان ظاهر نشده اند و یا به قدر کافی خوب نبوده اند. احساس می‌کنند در راضی کردن پدر و مادرشان شکست خورده‌اند. این احساس ناکامی و نابسندگی، مانع از آن میشود که بچه‌ها بتوانند آزادانه واکنش نشان دهند.
وقتی پدر و مادر بعداً از اینکه فریاد سر داده‌اند عذرخواهی میکنند، کودک احساس بد بودن نمی‌کند. با دادن احساس بد به فرزندانمان همکاری او را جلب نمی‌کنیم.
در میان گذاشتن احساسات منفی زمانی مفید است که می‌خواهیم به‌احساس بهتری برسیم. درست نیست از فرزندانمان برای اینکه به‌حرف و احساسات ما گوش بدهند استفاده کنیم.ما به همکاری فرزندانمان نیاز داریم، اما درست نیست که از آنها به عنوان یک درمانگر یا دوست نزدیک استفاده کنیم. بچه ها هنوز در حال یادگیری هستند، می‌خواهند با احساسات خود کنار بیایند و در این شرایط نمی‌توانند پذیرای احساسات پدر و مادر خود باشند.
وقتی پدر و مادر احساسات منفی خود را با فرزندانشان در میان می‌گذارند، بچه‌ها احساس می‌کنند که مورد سلطه جویی واقع شده اند و این گونه، از گوش دادن امتناع می‌ورزند. نه تنها به صحبت والدینشان گوش نمیدهند، بلکه نسبت به احساسات خود نیز بی‌اعتنا میشوند.
وقتی به‌شکلی می‌خواهیم در مورد بچه‌ها سلطه‌جویی کنیم، اسباب سرکشی بعدی آنها را فراهم می‌سازیم. بچه ها برای اینکه به استقلال برسند نیازی به‌سرکشی ندارند. بچه‌ها بی‌آنکه تسلیم شوند و یا حمایت پدر و مادرشان را رد کنند میتوانندخود را بیابند.
فریاد کشیدن مؤثر نیست
به‌روشنی، یکی از بدترین انواع برقراری ارتباط فریاد کشیدن است. وقتی فریاد میکشیم نشانۀ آن است که کسی حرفهای ما را گوش نمی‌دهد، بنابراین صدایمان را بلند می‌کنیم.
وقتی بر سر کودک یا نوجوانمان فریاد میکشیم در واقع به او می‌گوییم: به‌حرف من گوش نمیدهی. نتیجه آن می‌شود که آنها از گوش دادن خودداری می‌ورزند. وقتی فریاد می‌کشید بچه‌ها گیرنده‌های خود را به روی شما می‌بندند.
مخابره فرمان با فریاد سردادن از این هم بدتر است. معنایش این است که آنها حرفهای شما را به‌درستی نمی‌شنوند. فریاد کشیدن میان بچه‌ها و میل طبیعی آنها برای هدایت شدن فاصله می‌اندازد.
فریاد کشیدن به‌نوعی تهدید کردن است. وقتی فریاد می‌کشید در واقع می‌گویید: بهتر است گوش بدهی، در غیراینصورت! این نوع تهدید کردن به‌معنای دعوت کودک به‌اطاعت از پدر و مادر است.
با آنکه تقاضا کردن به‌همراه مجازات قرن‌ها مؤثر واقع شده است، در دنیای آزاد امروزی کاربردش را از دست داده است. اگر می‌خواهید فرزندانتان بتوانند آزادانه به‌رویاهای خود تحقق بخشند، به‌آنها آزادی برای همکاری بدهید.
منبع: بچه‌ها بهشتی هستند
ابراز قاطعیت والدین
ابراز قاطعیت والدین – بخش سومابراز قاطعیت والدین – بخش سوم

ابراز قاطعیت والدین با آنکه همیشه بهتر است فرمان لحن روشن و مثبت داشته باشد، اغلب به‌هنگام مخابره فرمان، نخستین کلمه ای که از دهانتان خارج میشود مفهوم منفی دارد. ابراز قاطعیت والدین


ابراز قاطعیت والدین – بخش اولابراز قاطعیت والدین – بخش اول

ابراز قاطعیت والدین بزرگترین قدرت پدر و مادر توانایی هدایت فرزندان است. بچه‌ها ذاتاً به‌راضی کردن پدر و مادر و همکاری با آنها شایق‌اند. بچه‌ها پیشاپیش میخواهند به رؤسای خانواده احترام بگذارند. ابراز قاطعیت والدین


والدین قاطع در عین حال منصفوالدین قاطع در عین حال منصف

والدین قاطع در عین حال منصف کودک آنلاین: پدر یا مادر مدبر و خردمند، متناسب با هر مرحله از رشد فرزند خود، مقرراتی که او باید از آنها اطاعت کند وضع می کنند. به این ترتیب در هر مرحله او حدودش را خواهد آزمود. والدین قاطع در عین حال منصف


تربیت کودک بدون فریادتربیت کودک بدون فریاد

تربیت کودک بدون فریاد :یقیناً تربیت فرزندان یکی از دشوارترین کارها در خانواده است . و مسئولیت آن بر عهده پدر و مادر توأمان می‌باشد . که بایستی با هماهنگی و همراهی صورت پذیرد. تربیت کودک بدون فریاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران