کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش دوم
چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش دوم کودک آنلاین: برای اینکه کنجکاوی بچه‌ها را در یک قالب علمی پیاده کنیم باید این قانون را از دو سالگی طی شش مرحله به بچه بگوییم. مرحله اول: فرزند باید آماده باشد تا با والدین خود ارتباط برقرار کرده و قانون را درک کند.

چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش دوم
کودک آنلاین: برای اینکه کنجکاوی بچه‌ها را در یک قالب علمی پیاده کنیم باید این قانون را از دو سالگی طی شش مرحله به بچه بگوییم.
 مرحله اول: فرزند باید آماده باشد تا با والدین خود ارتباط برقرار کرده و قانون را درک کند.
 مرحله دوم: باید اسم قانون را به بچه بگوییم. برای مثال، قانون عبور از خیابان.
 مرحله سوم: قانون را به صورت جزئی بیان کنیم. برای مثال برای توضیح قانون بالا می‌گوییم، دست خود را به من بده، حال ابتدا سمت چپ را نگاه کرده، حرکت می‌کنیم و بعد سمت راست را نگاه می‌کنیم اگر ماشینی ندیدیم آهسته به آن طرف خیابان می‌رویم. بنابراین او می‌فهمد با اجرای قانون می‌تواند از خیابان عبور کند.
 مرحله چهارم: اگر کودک به آنچه گفته شد عمل کرد به او امتیاز می‌دهیم.
 مرحله پنجم: اگر قانون را اجرا نکرد او را تنبیه می‌کنیم. اگر آن مورد پرخطر بود از تنبیه‌های خشنی مانند محروم کردن و یا زمان سکوت استفاده می‌کنیم.
 اما اگر رفتار بدش از مواردی بود که کودک قصد داشته صرفاً موردتوجه قرار گیرد و عمدی در کار نبوده می‌توان از تنبیه‌های سبکی مانند جبران کردن آن خطا، گرفتن امتیاز و یا نادیده گرفتن رفتار او استفاده کرد.
 مرحله ششم: وقتی ما مراحل اجرای قوانین مربوط به کنجکاوی را در هر زمینه‌ای برای کودکان توضیح دهیم، او یاد می‌گیرد که می‌تواند انتخاب کند اما صرفاً طبق قوانینی که والدین برایش در نظر گرفته‌اند.
•    آیا رشد کنجکاوی باعث رشد و پرورش خلاقیت نیز خواهد شد؟
 رشد این ویژگی، زمینه‌ساز خلاقیت بعدی در کودک و نوجوان خواهد شد. همچنین باعث می‌شود او بتواند کارهایی انجام دهد که یادگیری‌های بعدی خود را نیز بهتر کند. در واقع وقتی کودک در حال کنجکاوی است سعی می‌کند چیزی را یاد بگیرد و همین یادگرفتن زمینه‌ساز آموزش‌های بعدی است.
 برای رشد خلاقیت باید کنجکاوی بچه‌ها را پخته کنیم. یعنی کاری کنیم که وقتی فرزندمان به چیزی دست می‌زند تفکر او فعال شود. مثلاً وقتی دست خود را در درون رودخانه یا استخر فرو می‌برد از او بپرسیم دنبال چه می‌گردی؟ چه چیزی حس می‌کنی؟ الآن زیر دست تو چه چیزی عبور می‌کند، سرد است یا گرم؟
 بعضی از والدین به محض امتحان کردن کودک، او را رها می‌کنند. یعنی کنجکاوی او در مرحله اول متوقف می‌شود و به یادگیری عمیق نمی‌رسد.
 بنابراین با توجه به سن کودک خود، سؤال‌هایی در ارتباط با موضوع کنجکاوی از او بپرسید، یعنی بگذارید وقتی با یک موضوع برخورد می‌کند از طریق «تکنیک پرسش»، با طرح سؤال‌هایی که با کلمات چرا، چگونه، چطور و ... شروع می‌شوند وادار به پاسخ‌دهی شوند.
 حتی بعضی وقت‌ها نیاز به عمل کردن وجود دارد یعنی تجربه‌ای که کودک به دست می‌آورد را به عمل تبدیل کند. این شیوه باعث می‌شود رفتارهای کنجکاوانه او به کنجکاوی ساده تمام نشود بلکه به پدیده یادگیری تبدیل شود که در آن کودک چیزی یاد بگیرد.
 کنجکاوی علاوه بر اینکه خلاقیت و هوش و یادگیری فرزندان را زیاد می‌کند، همچنین هیجانات را هم پخته می‌کند. بچه‌ای که کنجکاوی‌اش برآورده شده، احساس نشاط و شادابی می‌کند.


 
از ویژگی‌های دیگر کنجکاوی یادگیری‌های رفتاری است که در آن‌ها ایجاد می‌شود. در واقع آن‌ها می‌آموزند که چگونه عمل کنند. وقتی سعی می‌کنیم با تکنیک کنجکاوی بچه را از نظر فکری و هیجانی پخته کنیم، کودک آن را به عمل تبدیل می‌کند. وقتی به عمل تبدیل شد، رشد رفتاری هم صورت می‌گیرد. همچنین نوجوان و کودک ما در درون خانه آرام‌تر می‌شود و لجبازی و پرخاشگری او نیز کمتر می‌شود.
•    کسانی که بچه خود را از چیزهای خطرناک می‌ترسانند، مثلاً دست کودک را به بخاری می‌چسبانند که او دیگر به آن دست نزند
 این شیوه، بدرفتاری با بچه محسوب می‌شود. ما باید برای کودک خود توضیح دهیم که بعضی چیزها باعث آسیب زدن به ما می‌شوند؛ بنابراین نباید به آن‌ها دست بزنیم. در این‌گونه موارد اگر کودک توضیح خواست می‌توانیم به طور عملی آن را روی چیز دیگری امتحان کرده و از آن‌ها درباره آن سؤال کنیم.
 مثلاً می‌توانیم با یک چاقو یک تکه پنیر را برش داده و سپس از کودک خود بپرسیم، ببین این چاقو چقدر تیز است حالا به نظر تو اگر این چاقو به دست ما اصابت کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ توجه کنیم زمانی که نکته‌ای را توضیح می‌دهیم ابتدا نظر خود آن‌ها را بپرسیم. این‌طوری کودک بهتر موضوع را می‌فهمد.
•    تکرار پرسش‌های کودک و کلافه شدن والدین
از طریق پرسش و پاسخ و حتی بعضی اوقات به عمل تبدیل کردن پرسش‌ها می‌توانیم میزان سؤال کردن را تنظیم کنیم. زمانی که کودک از ما می‌پرسد یک گیاه چطور رشد می‌کند، می‌توانیم یک گیاه را نشان دهیم و از او بپرسیم به نظر تو گیاهان چطور رشد می‌کنند؟
یعنی سؤال را با سؤال جواب دهیم. این‌طوری به آن‌ها کمک می‌کنیم به جای پاسخ آماده، برای یافتن پاسخ تلاش کنند و تفکرشان فعال شود.
 گاهی اوقات بچه‌ها سؤال را برای یادگیری نمی‌پرسند، می‌پرسند تا موردتوجه قرار گیرند یا حواس والدین را پرت کنند، اینجاست که والدین کلافه می‌شوند. گاهی اوقات سؤال‌های آن‌ها متناسب با سنشان نیست و پدر و مادرها نمی‌دانند چه پاسخی بدهند.
 ما باید آن‌ها را وادار کنیم خودشان جواب سؤال خود را پیدا کنند. اگر ما جواب سؤالات آن‌ها را خودمان بدهیم تنبل بار خواهند آمد و چون در مدرسه معلم این کار را انجام نمی‌دهد، از درس زده می‌شوند.

منبع: کودک نابغه و باهوش
چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش دوم
چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اولچگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اول

چگونگی رفتار با کودک کنجکاو – بخش اول کودک آنلاین: سؤال کردن یکی از قوی‌ترین ابزارهای تفکر عاقلانه و منطقی است، بنابراین با توجه به نقش بنیادی تفکر می‌توان دریافت، سؤال کردن در هر زمینه‌ای شاه‌کلید موفقیت، خوشبختی و سعادت انسان است.


کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اولکنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول

کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول : کنجکاوی کودکان درزمینه مسایل جنسی جز مواردی محسوب میشودکه والدین در برخورد با آن احساس گیجی سردرگمی می‌کنند . مهم‌ترین عامل سردرگمی‌های والدین دیدگاه آن‌ها نسبت به بچه‌ها در مورد مسایل جنسی می‌باشد . کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول


کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگیکنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی

کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی کودک چشمش به هر چیز که می افتد می خواهد بداند چیست و قوه تخیل بسیار قوی ای دارد. او مسائل را کنار هم می چیند و نتیجه گیری می کند و هر چیزی را به خودش ربط می دهد. کنجکاوی و تخیل در کودکان – 3 تا 6 سالگی


کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگرانکنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران

کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران بسیاری از اوقات بچه ها این کنجکاویشان را متاسفانه با افراد غریبه در ارتباط می گذارند و یا برخی از بیماران و گرفتاران در یک چنین فرصت هایی میتوانند میتوانند از بچه ها سوء استفاده کنند. کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران