کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین
یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین کودک آنلاین: آیا پیش آمده در آینه نگاه کنید و حالات چهرۀ یکی از والدینتان را در خود ببینید؟ یا برایتان پیش آمده که متوجه بشوید چیزی که به فرزند خود می گویید، همان حرفی باشد که از والدینتان در دوران کودکی شنیده اید؟

یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین
کودک آنلاین: آیا پیش آمده در آینه نگاه کنید و حالات چهرۀ یکی از والدینتان را در خود ببینید؟ یا برایتان پیش آمده که متوجه بشوید چیزی که به فرزند خود می گویید، همان حرفی باشد که از والدینتان در دوران کودکی شنیده اید؟
حالا که خودتان بچه دار شده اید، جای والدین خود را گرفته اید و همان نقشی را که آنان برای شما داشتند، برای فرزندتان ایفا می کنید. او حالات و عادت ها و باورهای شما را همانگونه که از والدینتان آموختید، از شما فرا می گیرد و در بسیاری از موارد نه شما و نه فرزندتان متوجه نمی شوید این یادگیری ها چطور ایجاد می شود.
بچه ها با آمادگی در نقش پذیری از رفتار والدینشان به دنیا می آیند. والدین نمی توانند از این نقش پذیری جلوگیری کنند. ظرفیت کودکان برای تقلید از والدینشان به قدری زیاد است که امروزه دانشمندان تصور می کنند این مطلب بخشی از تاریخ تکاملی نوع بشر است.
برای مثال اگر نوزادی را که تنها چند روزی از عمرش می گذرد به نحوی نگه دارید که چهره اش روی صورتتان متمرکز شود و سپس زبانتان را بیرون بیاورید، او هم زبانش را حرکت می دهد.
تقلید از بزرگسالان و به خصوص از والدین، بخش طبیعی از خصوصیات انسان است. در حقیقت توانایی یادگیری از طریق نگاه کردن خیلی زودتر از توان یادگیری با هدایت آگاهانۀ دیگران، در کودکان وجود دارد.
اما یادگیری از راه نگاه کردن به والدین، چیزی بیش از تقلید کورکورانه است. یکی از راه های یادگیری کودکان دربارۀ دنیا، درک و فهم رفتار بزرگسالان اصرافشان است.برای مثال حتی قبل از آنکه بتوانند حرف بزنند، علایم والدین خود را در مورد اینکه آیا ایمن هستند یا در خطرند، بررسی می کنند. مثلاً وقتی بیگانه ای نزدیک شماست، یا وقتی با فرزند هفت ماهه تان در مکان عمومی هستید و شخصی نزدیک می شود تا فرزندتان را ستایش کند و بگوید چقدر زیباست، کودک معمولاً قبل از اینکه تصمیم به دلواپس شدن بگیرد به شما نگاه می کند:
اگر شما مضطرب و عصبی باشید احتمال اینکه با نزدیک شدن بیگانه به گریه بیفتد یا بترسد بیشتر است تا وقتی خوشحال و خشنود باشید.
وقتی فرزندتان در پی کشف دنیای پیرامون خودش است، شما چه علایم و پیام هایی برای او می فرستید؟
والدین لزوماً همیشه از پیام های زیرکانه ای که می توانند از طریق اعمال و عواطفشان به فرزندشان منتقل کنند، آگاه نیستند. وقتی کودک پیش دبستانی شما از درخت بالا می رود، چهرۀ ترسان شما به او می گوید که نه تنها شما ترسیده اید بلکه او هم باید بترسد. اگر شما با تبسمی کنار آن درخت باشید، وی استنباطی کاملاً متفاوت پیدا می کند.
همین امر یکی از دلایلی است که والدین مضطرب همیشه فرزندانی مضطرب بار می آورند. به همین علت اضطراب فقط ارثی نیست و ارثی بودن تنها بخشی از آن است؛ اضطراب مسری نیز هست، به خصوص بچه ها در مقابل عواطفی که والدینشان به آنان منتقل می کنند، بسیار آسیب پذیرند.
بچه ها هرچه بزرگتر می شوند، همچنان در موقعیت های بسیار زیادی – نه فقط به خاطر تمایز بین امنیت و ناامنی بلکه به جهت راهنمایی و مشورت – به والدین خود نگاه می کنند.
مثلاً وقتی فرزندتان می بیند که گفتگوهای شما و همسرتان، همیشه به داد و فریاد یا کتک کاری کشیده می شود به مرور باورش می شود که بهترین روش سامان دادن به مخالفت با دیگران تبدیل کردن موقعیت به داد و فریاد یا زد و خورد است.
برعکس، اگر شما و همسرتان به ندرت صدایتان را برای هم بلند کنید، بعید است فرزندتان هم در تقابل با سایرین، به جز چنین تاکتیکی به روش دیگری متوسل شود.
والدینی که فرزندان خود را از کتک کاری نهی می کنند ولی رفتار خودشان در عمل خشونت بار باشد، ممکن است تعجب کنند که فرزندانشان در روابط خود با دوست و نامزد و یا اعضای خانواده به همان روش رفتار می کنند. یکی از علل خشونت در بزرگسالی میان کودکانی که قربانی خشونت جسمانی می شوند همین فرآیند است.
کودکان از این جهت هم به سرمشق گیری از رفتار والدین گرایش دارند که در آنان تمایلی قوی و تقریباً غریزی برای اینکه مثل پدر یا مادر خود باشند، وجود دارد. شدتِ این تمایل به تقلید از والدین هنگام بازی هایشان بارزتر می شود.
این غیر عادی نیست که کودکان هنگام بازی با یکدیگر کلمات والدین خود را بر زبان بیاورند (وقتی چنین کلماتی آمیخته به شوخ طبعی و درایت باشد، تبسم کرده احساس غرور می کنید، اما وقتی در آن بی حرمتی باشد آنوقت دلخور می شوید).
کودکی که عروسک هایش را از بازی اخراج می کند و با دوست نداشتن آنها و یا با کتک دنشان تنبیه می کند، احتمالاً درست به همین طریق تسکین و آرامش داده شده، و یا دیده که برای برادر یا خواهرش به همین نحو کتابی می خوانند. وقتی کودکان در بازی نقش والدین را ایفا می کنند اغلب رفتاری را که با خود آنها شده و یا شاهدش بوده اند، تقلید می کنند.والدین غالباً میزان آگاهی فرزندشان را از گفتار و کردار خودشان دست کم می گیرند. آنقدر به بی توجهی بچه ها عادت داریم که فراموش می کنیم وقتی می خواهیم به ما توجهی نداشته باشند، با چه دقتی به ما گوش می دهند و توجه می کنند.
بچه ها در همان حال که متمرکز بر محیط به نظر می رسند، استعداد خارق العاده ای به وانمود به غرق بودن در افکار خود دارند. چه بسا شما و همسرتان تصور کنید فرزندتان مسحور و مجذوب کتاب نقاشی خود شده و توجهی به گفتگوی شما دربارۀ اوضاع نابسامان مالی ندارد حال آنکه همۀ گفته های شما را می فهمد، حتی اگر بعضی از لغات فراتر از فهم و درکش باشد.
مشاهدۀ فرزندتان فقط در منزل نیست بلکه در خارج از خانه هم شما را می پاید و از رفتار شما چیز یاد می گیرد. وقتی در صف پرداخت خواربار فروشی هستید، هنگامی که در رستوران غذا سفارش می دهید، وقتی با سایر والدین در زمین بازی صحبت می کنید، نیز زیر نظر او هستید.
اگر مؤدب و صمیمی و مهربان باشید، امید به اینکه فرزندتان نیز مثل شما بشود زیاد است. اگر بی ادب و تلخ و تند و نجوش باشید باز او شیوۀ صحیح رفتار با مردم را همان رفتارها می پندارد. فرزند شما روش تعامل و بده بستان با دیگران را از طریق نگاه کردن به شما می آموزد.
همۀ این نمونه ها به این معنی نیست که کودکان به کلی شبیه والدینشان می شوند. اگر چه والدین مهم ترین الگو برای فرزند خود هستند، اما یگانه الگو نیستند؛ بلکه بچه ها از سایر اعضای خانواده و همسالان و آنچه در تلویزیون می بینند نیز چیزهایی یاد می گیرند، با این همه والدینشان را با دقت بیشتری نسبت به دیگران می پایند.
این موضوع قبل از رسیدن به نوجوانی صادق است. چه بسا فکر می کنید فریاد زدن بر سر همسرتان، دشنام گویی، اظهار نظرهای خشک و تعصب آمیز، لاف زدن در مورد تقلب در پرداخت های مالیاتی و سیگار کشیدن عمل نامناسبی نباشد، ولی تا سر حد امکان خصوصاً در حضور فرزندتان نباید آنها را انجام دهید.
والدین به فرزندانشان می گویند: تو فقط به آنچه من می گویم عمل کن، نه به کاری که من انجام می دهم، ولی بچه ها هرگز به این نصیحت عمل نمی کنند.
بچه ها بیشتر از طریق مشاهدۀ والدین خود چیز یاد می گیرند تا از راه گوش دادن به خطابه های آنها. به همین دلیل است که وقتی فرزندتان می تواند شما را ببیند یا حرف های شما را بشنود، باید مراقب گفتار و کردار خود باشید.
شما نمی توانید موقع الگوبرداری و سرمشق گیری کودک از رفتار خودتان را انتخاب کنید چه بخواهید و چه نخواهید، فرزندتان همیشه با نگاه کردن به شما یاد می گیرد.
منبع: ده اصل ثابت فرزندپروری
یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین

الگو بودن والدین برای فرزندانالگو بودن والدین برای فرزندان

الگو بودن والدین برای فرزندان کودک آنلاین: کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند و علی‌رغم آنکه پدر و مادر تلاش می‌کنند رفتارهای خوب را به آن‌ها آموزش دهند، ولی فرزندان شیوه و رفتار والدین را در پیش می‌گیرند. الگو بودن والدین برای فرزندان


یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدینیادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین

یادگیری کودکان از طریق مشاهده والدین کودک آنلاین: آیا پیش آمده در آینه نگاه کنید و حالات چهرۀ یکی از والدینتان را در خود ببینید؟ یا برایتان پیش آمده که متوجه بشوید چیزی که به فرزند خود می گویید، همان حرفی باشد که از والدینتان در دوران کودکی شنیده اید؟


چگونه پدران الگوی خوبی برای کودکان باشند ؟چگونه پدران الگوی خوبی برای کودکان باشند ؟

چگونه پدران الگوی خوبی برای کودکان باشند ؟ زمانی نقش پدر را فقط در تعیین جنسیت فرزند و به وجود آوردنش می‌دانستند. در عوض مادری کردن شامل مراقبت و پرورش بچه می‌شد. اما در دنیای امروز چنین مقایسه‌ای دیگر متداول نیست اکنون والد بودن برای پدران یعنی همکاری صمیمانه با همسر برای رشد کودک. چگونه پدران الگوی خوبی برای کودکان باشند ؟


احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اولاحترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول

احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول کودک آنلاین: بسیاری از والدین نگران احترام گذاردن فرزندشان به خودشان هستند، ولی چندان به فکر نیستند که خودشان با فرزندشان به احترام رفتار می کنند یا خیر. این نگرش و نگاه به خصوص به مذاق والدینی که در حفظ قدرت و اختیارات خود اصرار دارند خوش نمی آید، اما فرصت بدهید منظورمان را روشن کنیم.


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران