کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
5 پیام تربیت مثبت – بخش دوم
5 پیام تربیت مثبت بسیار اتفاق می‌افتد که به‌بچه‌ها القا میشود اگر بیشتر بخواهند خودخواه و لوس و خطاکار هستند. بسیاری از والدین به فرزندان خود آموزش میدهند به‌آنچه دارند بسنده کنند و از آنچه بدست می‌آورند ممنون و سپاسگزار باشند پیام تربیت مثبت

5 پیام تربیت مثبت – بخش دوم
4- می‌توانید بیشتر بخواهید.
بسیار اتفاق می‌افتد که به‌بچه‌ها القا میشود اگر بیشتر بخواهند خودخواه و لوس و خطاکار هستند. بسیاری از والدین به فرزندان خود آموزش میدهند به‌آنچه دارند بسنده کنند و از آنچه بدست می‌آورند ممنون و سپاسگزار باشند.به ندرت به پدران و مادرانی برخورد می‌کنیم که بر بیشترخواهی فرزندانشان مهر تایید بزنند.
در این شرایط بچه‌ها نمی‌دانند تا چقدر بیشتر خواستن قابل قبول است. این علم و اطلاع از آنها انتظار هم نمیرود. حتی ما در سنین بلوغ و بزرگی هم نمیدانیم که متقاضی چه چیزهایی می‌توانیم باشیم. اگر بزرگترها در این زمینه مشکل دارند تکلیف کوچکترها مشخص است.
مهارتهای تربیت مثبت به‌بچه ها آموزش میدهد به‌اندازه‌ای که احترام دیگران خدشه دار نشود توقع و انتظار بیشتر داشته باشند. از سوی دیگر والدین هم می‌آموزند بدون اینکه ناراحت شوند جواب نه بدهند.
اگر بچه‌ها احساس کنند که به‌خاطر تقاضاهایشان تحقیر نمیشوند می‌توانند آزادانه تقاضایشان را مطرح سازند. این را هم متوجه میشوند که درخواستشان ممکن است لزوماً اجابت نشود.
اگر بچه ها نتوانند آزادانه آنچه را می‌خواهند ابراز کنند، هرگز به‌این نتیجه نمیرسند که چه میتوانند داشته باشند و چه نمیتوانند بدست آورند. افزوده بر این اگر بچه‌ها بتوانند خواسته‌های خود را ابراز کنند، بلافاصله به مهارتهای مذاکره‌ای قابل توجهی دست پیدا می‌کنند.
وقتی بچه‌ها بتوانند خواسته‌های خود را مطرح سازند توانایی آنها برای رسیدن به آنچه می‌خواهند افزایش می‌یابد. اینگونه در سن بلوغ جوابِ نه را به‌راحتی به‌عنوان یک پاسخ نمی‌پذیرند و در کودکی با شما مذاکره میکنند تا به‌خواسته های خود برسند.
تفاوت بزرگی است میان کودکانی که با غر و لند و با سلطه‌جویی میخواهند به خواسته‌هایشان برسند و کودکانی که با مذاکره به‌شما انگیزه میدهند تا حرفشان را بپذیرید. والدین مثبت البته در طول مذاکره کنترل آن را برعهده دارند و به روشنی محدودیت‌هایی برای آن در نظر میگیرند.وقتی به فرزند خود امکان بیشتر خواستن میدهید، او را در زندگی‌اش توانمندتر می‌کنید. بسیاری از زنان دنیا احساس درماندگی دارند، یکی از دلایل آن این است که کسی به آنها فرصت بیشتر خواستن نداده است.
به‌جای آن به‌آنها گفته شده که بیشتر به خواسته‌های دیگران بها بدهند و اگر به‌علت نرسیدن‌به خواسته های خود ناراحت شدند، احساس شرم و خجالت بکنند.
یکی از مهارتهای مهمی که پدر و مادر می‌توانند به دختران خود آموزش دهند بیشتر خواستن است. اغلب زنها این مهارت را در کودکی نیاموخته‌اند. به همین دلیل به‌جای اینکه بیشتر بخواهند به‌طور غیرمستقیم با بیشتر مایه گذاشتن از خود و خدمت بیشتر به دیگران میخواهند بدون اینکه مجبور به‌تقاضا بشوند، به خواسته های خود برسند.
در حالیکه دخترها برای بیشتر خواستن به‌اجازه احتیاج دارند، پسرها وقتی به آنچه میخواهند نمی‌رسند به‌حمایت ویژه ای نیازمندند.
 اغلب اوقات پسرها هدفهای خود را در سطح بالا قرار میدهند و پدر و مادر مجبورند برای پایین آوردن میزان خواسته آنها با ایشان حرف بزنند. هدف این است که اگر آنها به خواسته‌های خود نرسیدند بیش از اندازه مایوس نشوند.
بسیاری از والدین متوجه نیستند که مهمتر از رسیدن به‌هدف، توانایی روبه‌رو شدن با دلسردی ناشی از نرسیدن به‌هدف است. درست همانطور که دخترها برای تقاضای بیشتر کردن به‌حمایت احتیاج دارند پسرها برای شناخت بیشتر احساسات خود محتاج حمایت هستند.
مادرها اغلب به اشتباه بیش از اندازه سؤال میکنند. بسیاری از پسرها اگر برای صحبت کردن بیش از اندازه تحت فشار قرار بگیرند از صحبت خودداری می‌کنند.
اگر روش روبه‌رو شدن با مشکلات را به‌پسرها گوشزد کنیم نتیجۀ منفی میگیریم. وقتی پرسی احساس می‌کند که در رسیدن به هدفی شکست خورده است، دیگر نیاز ندارد که کسی در مقام توصیه و موعظه با او حرف بزند و حال و روزش را از آنچه هست خراب‌تر کند.
برای مثال فرض کنیم پسری در امتحان نمرۀ بالایی نمیگیرد. مادرش با لحن مهرانگیزی به او می‌گویدک فکر می‌کنم اگر کمتر تلویزیون تماشا میکردی و بیشتر درس میخواندی نمرۀ بهتری میگرفتی. تو پسر باهوشی هستی، اما از هوشت استفاده نمیکنی.
مسلماً مادر فکر می کند که در حق پسرش محبت میکند اما این رفتار او به پسرش کمک نمی‌کند و ناراحتی او را تخفیف نمیدهد. در واقع به پسرش توصیه‌ای میکند که او خواستار آن نیست. پسر احساس می کند که مورد انتقاد قرار گرفته و کسی برای حل مشکلاتش به او اعتماد نمی کند.
منبع: بچه ها بهشتی هستند
پیام تربیت مثبت
5 پیام تربیت مثبت – بخش اول5 پیام تربیت مثبت – بخش اول

5 پیام تربیت مثبت پنج پیام مثبت قدرتمند وجود دارد که فرزندان شما با شنیدن آن میتوانندخود را برای روبه‌رو شدن با چالشهای زندگی آماده کنند و به‌حد اعلای توانمندی خود برسند. پنج پیام مورد اشاره عبارتند از: 5 پیام تربیت مثبت


5 پیام تربیت مثبت – بخش سوم5 پیام تربیت مثبت – بخش سوم

پیام تربیت مثبت بچه‌ها برای اینکه نه بگویند به اجازه احتیاج دارند، اما به‌هر حال نباید فراموش کنند که مسئولیت برعهدۀ پدر و مادر است. سوای دادن اجازه به کودک که بیشتر بخواهد و برای رسیدن به خواسته‌اش مذاکره کند، این اقدام به او قدرت و توان بیشتری میدهد. پیام تربیت مثبت


ده قانون اصلی تربیت کودکده قانون اصلی تربیت کودک

ده قانون اصلی تربیت کودک ده قانون تربیت ، مهمترین اصول تربیتی هستند که بیشترین کارآمدی را دارند و در اکثر موارد صدق می کنند. ده قانون اصلی تربیت کودک


تربیت صحیح کودکانتربیت صحیح کودکان

تربیت صحیح کودکان تربیت کردن کودکان کار سختی است ولی وقتی آنها به مدرسه می روند این کار کمی برای والدین آسان تر می شود. کودکان شش تا نه ساله مرتب بایدها و نبایدهای بسیاری را از والدینشان شنیده اند. در این دوران معمولا رفتارهای بهتری از آنها دیده میشود. تربیت صحیح کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران