کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
شش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش اول
ارتباط موفق : چندبار این احساس را داشته‌اید که نمی‌توانید فرزند خودرا متقاعد کنید و آیا شما نیز در گذشته چنین حالتی را نسبت به‌دیگران نداشته‌اید؟ شما از او می‌خواهید در مورد خاصی کمک کند و بعضی وقتها به‌سادگی از این تقاضا شانه خالی می‌کند.

شش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش اول
چندبار این احساس را داشته‌اید که نمی‌توانید فرزند خود را متقاعد کنید و آیا شما نیز در گذشته چنین حالتی را نسبت به‌دیگران نداشته‌اید؟ شما از او می‌خواهید در مورد خاصی کمک کند و بعضی وقتها به‌سادگی از این تقاضا شانه خالی می‌کند. در مورد مدرسۀ کودک می‌پرسید و به‌نظر می‌رسد موضوعی برای گفتن ندارد.
بسیاری از ما احساس می‌کنیم فرزندان به‌ما گوش نمی‌دهند و بیماری عجیبی به‌نام گوش دادن انتخابی دارند، این درست است آنها این چنین هستند. از کودک 10 ساله خود بخواهید اتاق را تمیز کند، اغلب با شکایت و ناله کودک مواجه می‌شوید.
کودکان بیشتر به‌موضوعاتی علاقه‌مند هستند که به‌آنها مربوط باشد یا آنها را با نشاط کند تا در مواردی مثل تمیز کردن اتاق یا خاموش کردن تلویزیون. درواقع نمی‌توانیم آنها را سرزنش کنیم. به‌ارزش‌های آنها نگاه کنید، سعی کنید از یک کودک 8 ساله بپرسید در زندگی چه چیز برای او مهم‌تر است. احتمالاً با فهرستی مشابه این موارد مواجه خواهید شد: نشاط، دوستان، ویدئو، شمشیر.
شش گامِ اصلی در یک ارتباط پیروزی-پیروزی وجود دارد. توسل به‌ارزشهای کودک یکی از آنهاست. مراحل دیگر دانستن نتیجه، ایجاد توافق، گوش دادن فعال، همخوان بودن و استفاده از فن پیروزی-پیروزی است.
معنی دانستن نتیجه، شناخت نتیجه‌ای است که شما می‌خواهید حاصل شود این میتواند به‌سادگی این جمله باشد: من می‌خواهم پیتر واقعاً به‌آنچه می‌گویم گوش دهد یا من می‌خواهم کاتلین اسباب بازیها را جمع کند. در اینجا می‌خواهیم به این شش گام، نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.
•    ارزش‌ها چیستند و چگونه از آنها بهره‌مند شویم
زمانی که از کودک می‌خواهید کاری انجام دهد، توسل به‌ارزشهای او را به‌خاطر آورید مثلاً از کودک می‌خواهید تلویزیون را خاموش کند. توسل به‌بالاترین ارزش او را امتحان کنید. خیلی‌ها ممکن است این را به‌عنوان یک روش قدیمی رشوه یا تحمیل نظر بدانند. واقعیت این است که توسل به‌ارزشها، به‌آنها چیزی میدهد که می‌خواهند.•    پیامد کار خود را بدانید
برای درست فهمیدن منظور ما از شناخت پیامد کار، اجازه بدهید مثالی بزنیم. مارتا برای آنکه پسر سه ساله‌اش به‌آنچه می‌گوید گوش کند، نتیجه‌ای بدست آورده بود. وقتی او واقعاً این مسئله را معین کرد، تصمیم گرفت موقعیتی پدید آورد که این اتفاق بیفتد.
وقتی با تلفن با کسی صحبت میکرد، کودک میخواست توجه مادر را به‌خود جلب کند. او از پسرش خواست به‌آنچه می‌گوید گوش کند و زمانی که با دوستش صحبت می‌کند، آرام و ساکت باشد و خود را سرگرم کند. در آخر مکالمه مارتا می‌خواست احساس شادی و آرامش کند و با خود گفت وقتی با تلفن صحبت می‌کرده بن کوچک خوب بوده است.
بنابراین می‌بینید چگونه به‌امر خاصی نیاز داریم تا نتایج خود را تنظیم کنیم. تنها با روشن کردن و تنظیم نتایج است که اطمینان خواهیم داشت به‌آنها دسترسی یابیم. این امر، گام دوم در دستیابی به ارتباط موفق پیروزی-پیروزی است.
اکنون که دریافتید منظور از تنظیم نتایج چیست، پیش بروید و پاسخ سؤالات زیر را بنویسید. اگر بخواهید در ارتباط با فرد خاصی در خانواده، نتیجه‌ای بدست آورید، آن نتیجه باید چه باشد؟ چه موقعیتی را باید در نظر بگیرید که نتیجۀ مطلوب در آن اتفاق بیفتد. به‌ویژه چه چیزهایی را برای نتیجه می‌خواهید؟
یعنی در پایان ارتباط می‌خواهید چگونه بنگرید، احساس کنید و چگونه با خود دربارۀ نتیجۀ حاصله صحبت می‌کنید. می‌خواهید دیگران چطور بنگرند، احساس کنند و صحبت کنند.
•    تفاهم و اعتماد را ایجاد کنید
برای آموختن ایجاد تفاهم لازم است از چگونگی ایجاد یا عدم تفاهم خود، آگاه شویم. پس، از این به‌بعد باید از پسر 8 ساله خود بخواهید تلویزیون را خاموش کند، دقت کنید که چگونه با او به‌تفاهم می‌رسید. هنگامی که از او می‌خواهید تلویزیون را خاموش کند، کجا ایستاده‌اید و با چه قیافه‌ای نشسته‌اید، در چه موقعیتی قرار دارید، حالت بدنی شما به‌او چه می‌گوید؟
بنابراین به‌جای صدا کردن کودک از آشپزخانه برای خاموش کردن تلویزیون در حالی که به‌پاک کردن سبزی مشغول هستید و چاقوی تمیز روی میز قرار دارد، سعی کنید تفاهم پدید آورید. سبزی را کنار بگذارید به‌اتاق استراحت بروید و مستقیماً مقابل کودک خود بنشینید، آرام باشید، نفس بکشید در چشمان او نگاه کنید و بگویید: من از شما میخواهم تلویزیون را هم اکنون خاموش کنید.
منبع: آزاد و صمیمی با فرزندان
ارتباط موفق
ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکانایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان

ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان کودک آنلاین: به عقیدۀ ما کودکان باید همیشه اجازۀ صحبت کردن، آن هم نه فقط در مورد موضوعات قابل قبول و بی خطر بلکه دربارۀ مسائل بحث برانگیز و مورد اختلاف، را داشته باشند.


ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودکارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک

ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک بچه ها و افراد بالغ برای مبادله اطلاعات و بیان خواسته ها و احساسات خود از روش های مختلف استفاده میکنند. همه ما درباره کارهایی که در طول روز انجام می دهیم و برنامه هایی که برای آینده خود داریم با هم صحبت می کنیم. بیشتر مردم اطلاعات لازم برای انجام کارهای روزانه را از راه ارتباطات به دست می آورند. ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک


کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگرکمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر

کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر کودک آنلاین: همۀ ما می دانیم که وقتی فرزندمان را به فروشگاه اسباب بازی می بریم، چه اتفاقی رخ می دهد: او به شدت تحت تاثیر وسایل پر زرق و برقی که در اطرافش وجود دارد، قرار می گیرد. در حقیقت، خود ما نیز گاهی تحت تاثیر چنین چیزهایی قرار می گیریم. کمک به کودک برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران