کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
اصول تربیت فرزند – اصول انضباط
اصول تربیت فرزند وقتی اصولی را که پدر یا مادر تعیین می‌کنند، با هم تناقض دارد، اوضاع پیچیده‌ای به‌وجود می‌آید. باید بدانید اگر همسرتان را تحقیر کنید، بچه‌ها دیگر آنطور که می‌خواهید به‌شما احترام نخواهند گذاشت

اصول تربیت فرزند
•    اصول انضباط
اصل 1: از موضع اتحاد رفتار کنید
وقتی اصولی را که پدر یا مادر تعیین می‌کنند، با هم تناقض دارد، اوضاع پیچیده‌ای به‌وجود می‌آید. باید بدانید اگر همسرتان را تحقیر کنید، بچه‌ها دیگر آنطور که می‌خواهید به‌شما احترام نخواهند گذاشت. زیرا با این کار خود آنها را سردرگم و گیج می‌کنید و احترام و اعتماد آنها را از دست می‌دهید و مطمئناً به‌اصولی که وضع کرده‌اید، عمل نخواهند کرد.
اگر تک والد هستید، باز هم گرفتار این موقعیت می‌شوید، زیرا اطرافیان سعی می‌کنند به‌روش خود با فرزندان‌تان رفتار کنند. ممکن است پدر و مادرتان، پرستار بچه‌ها یا دوستتان، که هر روز بعد از مدرسه دنبال فرزندان‌تان می‌رود و آنها را به‌خانۀ خود می‌برد، روش‌شان از شما متفاوت باشد.
اگر می‌خواهید فرزندتان احساس امنیت کند، باید از یکدیگر حمایت کنید و هماهنگ باهم عمل کنید. درنتیجه بچه‌ها بیشتر در کنار شما احساس آرامش و خوشبختی می‌کنند و می‌دانند مسئولیت‌هایشان چیست و به‌اصول هر دوی شما احترام می‌گذارند.
البته نباید هر اصل کوچکی را از قبل بپذیرید. وقتی از جزئیات اصول یکدیگر مطلع شدید، می‌توانید در صورت لزوم از یکدیگر حمایت کنید. اگر پدر می‌گوید نه، یعنی نه. نکتۀ مهمی که باید بدانید این است که توافق شما مهم‌تر از چیزی است که در مورد آن به‌توافق می‌رسید.
اصل 2: حق بیان
شاید با خود فکر کنید چقدر زندگی آسان می‌شد اگر بچه‌ها همیشه خوب رفتار می‌کردند و همه چیز عالی پیش می‌رفت نه مشاجره‌ای، نه گریه‌ای و نه فریادی. حق با شماست. اما این به‌نفع بچه‌ها نیست که همیشه خوب رفتار کنند.
آنها احساسات بسیار نیرومندی دارند که باید بروز دهند. وقتی عصبانی می‌شوند، باید عصبانیت‌شان را ابراز کنند. وظیفۀ شما این است که به‌فرزندتان بیاموزید به‌شیوۀ معقول و مقبول احساساتش را بروز دهد و هرگز احساساتش را پنهان نکند.
کودکی که اجازه ندارد احساساتش را به‌زبان بیاورد، هرگز نمی‌تواند از شر احساسات منفی‌اش خلاص شود و این احساسات تا بزرگسالی نیز همراه او خواهد بود.
درنتیجه ممکن است‌دچار مشکلاتی هیجانی یا اختلالات روحی شود. وقتی بزرگ می‌شود، نمیداند چطور احساساتش را بیان کند و در روابط خود دچار مشکل می‌شود.
در مورد بیان احساسات، باید بگویم که برای بچه‌ها خوب است گریه کنند. بسیاری از پدر و مادرهای منضبط به‌بچه‌های‌شان اجازه نمیدهند گریه کنند. آنها به‌فرزندشان می‌گویند: تو دیگه بچه نیستی. نباید گریه کنی. آنها احساس می‌کنند برای فرزندان‌شان بد است گریه کنند. درنتیجه فرزندان آنها می‌آموزند که اگر در مدرسه از چیزی ناراحت شدند، گریه نکنند.اصل 3: اگر کنترل‌تان را از دست بدهید و خشمگین شوید، بازنده‌اید
بچه‌ها با مشاهدۀ رفتار ما می‌آموزند چطور رفتار کنند. اگر ما به‌آنها بگوییم لطفاً و متشکرم، آنها نیز از این عبارات استفاده خواهند کرد. وقتی دیگران برخلاف میل ما رفتار می‌کنند، اگر کنترل‌مان را از دست بدهیم، آنها نیز فکر می‌کنند این رفتار طبیعی است.
در بیشتر موارد به‌آسانی می‌توانیم با رفتارهای خود، رفتار درست را به‌فرزندان‌مان بیاموزیم. اما وقتی خونمان به‌جوش می‌آید و به‌شدت خشمگین می‌شویم، در موقعیت بسیار حساسی قرار می‌گیریم و برای‌مان سخت است که خشم‌مان را کنترل کنیم و خوب رفتار کنیم.
وقتی فرزندتان با شما جر و بحث می‌کند، چطور می‌خواهید با عصبانیت خود کنار بیایید؟ آیا آرامش خود را حفظ می‌کنید، صدای‌تان را بلند نمی‌کنید و فقط به‌حرفهای او گوش میدهید؟ این کار آسان نیست اما تنها از این طریق است که می‌توانید رفتار درست را به‌آنها بیاموزید و بعدها همین رفتار را در آنها ببینید.
در بیشتر خانواده‌ها یکی از والدین سریع‌تر از دیگری کنترل خود را از دست میدهد و فوراً خشمگین می‌شود. اگر شما زود از کوره درمی‌روید، فکر نکنید بازنده‌اید. رفتار شما بسیار طبیعی است. اما باید بدانید که هرگاه در مقابل بچه‌ها کنترل خود را از دست میدهید و خشمگین می‌شوید، باعث می‌شوید آنها هم با خشم و عصبانیت با شما رفتار کنند. آن وقت است که بازنده‌اید.
این اصل در مورد کتک زدن نیز صدق می‌کند. کتک زدن هم روش مؤثری نیست. وقتی فرزندتان را کتک می‌زنید، این پیام را به‌او منتقل می‌کنید که می‌توانید با کتک زدن دیگران، به‌خواسته‌های خود رسید.
وقتی با عصبانیت فرزندتان را کتک می‌زنید، در واقع به‌او می‌گویید کنترل‌تان را کاملاً از دست داده‌اید. بچه‌ها علاوه براینکه از رفتار شما به‌شدت می‌ترسند، با خود فکر می‌کنند که کتک زدن و پرخاشگری رفتار درستی است.
اگر زیاد فرزندان‌تان را کتک بزنید، احساسات‌شان را جریحه‌دار می‌کنید و فرزندانی شرور و نافرمان بار خواهید آورد. اگر رفتار فرزندتان به‌گونه‌ای است که بارها او را کتک زده‌اید، این نشان میدهد که فرزندتان از آن دسته بچه‌هایی است که نباید هرگز کتکش بزنید.
منبع: اصول تربیت فرزند
اصول تربیت فرزند – اصول روزانهاصول تربیت فرزند – اصول روزانه

اصول تربیت فرزند وقتی صاحب فرزند می‌شوید، خانوادۀ کاملی را تشکیل می‌دهید. دیگر مانند قبل آزاد نیستید. اکنون یک خانواده هستید و هر یک از اعضای خانواده با دیگری ارتباط متقابل دارد. اصول تربیت فرزند


اصول تربیت فرزند –  اصول نگرشاصول تربیت فرزند – اصول نگرش

اصول تربیت فرزند یک چیز ما را واقعاً عصبانی می‌کند. ما نمی‌توانیم تعداد پدر و مادرهایی را که از این اصل پیروی می‌کنند، محاسبه کنم. بچه‌های‌شان از مدرسه به خانه باز می‌گردند و آنها وقتی به‌استقبال‌شان می‌روند، به‌جای اینکه روی خوش به‌آنها نشان دهند، می‌گویند: باز هم کفش‌هایت را گلی کردی. یا پس تکالیفت چه می‌شود؟ اصول تربیت فرزند


اصول تربیت فرزند – اصول معقولانه رفتار کردناصول تربیت فرزند – اصول معقولانه رفتار کردن

اصول تربیت فرزند آیا تابحال فکر کرده‌اید چه می‌شد اگر پدر و مادر بی‌نقصی داشتید؟ خوب حالا در این مورد فکر کنید. تصور کنید وقتی بزرگ می‌شدید، پدر و مادری بی‌عیب و نقص داشتید. اصول تربیت فرزند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران