کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
8 نکته هنگام تعیین چارچوب برای کودکان
8 نکته هنگام تعیین چارچوب برای کودکان - فرزند خود را از محدودیت ها، ظرفیت ها و امکانات در دسترس تان آگاه کنید. شرایط بهره مند شدن از امتیازی خاص را برایش شرح دهید. اطلاعاتی در اختیارش بگذارید که بتواند در تصمیم گیری هایش از آنها استفاده کند.

8 نکته هنگام تعیین چارچوب برای کودکان
- فرزند خود را از محدودیت ها، ظرفیت ها و امکانات در دسترس تان آگاه کنید. شرایط بهره مند شدن از امتیازی خاص را برایش شرح دهید. اطلاعاتی در اختیارش بگذارید که بتواند در تصمیم گیری هایش از آنها استفاده کند.
- از تجربیات گذشته و فهم خود برای پیش بینی خواسته های آتی خودتان و فرزندتان استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی او را با خود به مغازه ببرید احتمالاً از شما می خواهد برایش چیزی بخرید. خودتان تصمیم دارید چه چیزی برای او بخرید؟ (اصلاً چقدر می توانید برای خرید هزینه کنید؟) موقع تدوین چارچوب و حد و مرزها، هم نیازهای خودتان و هم نیازهای فرزندتان را مدنظر قرار دهید.
- نسبت به اینکه خواسته تان چیست و ترجیح تان کدام است، گزینه های انتخابی موجود چه هستند و تحت چه شرایطی و طی چه مدت زمانی، دسترسی به نتایج مثبت امکان پذیر است، موضع کاملاً روشنی داشته باشید و تمام عواملی را که در تصمیم گیری فرزندتان دخیل هستند به وضوح برایش شرح دهید.
- قبل از بروز تعارض و یا شدت یافتن اختلاف یا بروز مجدد آن، فرزندتان را از چارچوب های تعیین شده مطلع کنید: وقتی به فروشگاه رفتیم می توانی یک آب نبات انتخاب کنی یا امروز اسباب بازی نمی خریم یا اگر می خواهی بدانی تکالیفت چه هستند، لازم است آنها را در مدرسه یادداشت کنی.
- حد و مرزها را به صورت مثبت و امیدوار کننده بیان کنید نه به شکل تهدید. مثلاً بگویید: اگر تا ساعت 7 تکالیفت را انجام بدهی، می توانی فیلم را تماشا کنی. به جای اینکه بگویید: نمی توانی فیلم را تماشا کنی اگر تا ساعت 7 تکالیفت را تمام نکنی.- اگر قرار است قبل از اینکه فرزندتان وظیفه اش را به طور کامل انجام بدهد، او را از نتایج مثبت و امتیازاتی بهره مند کنید که در صورت اتمام وظایفش آن امتیازات شامل حالش می شوند، از همان ابتدا زحمت تعیین چارچوب و حد و مرز را به خودتان ندهید.
- تمایلتان به دلیل تراشی، اخطار دادن و رها کردن کارها را بررسی کنید. چقدر از چنین جمله ای استفاده می کنید: فقط همین یک بار، از عمده دلایلی که فرزندتان می آموزد حرف و عمل شما یکسان نیست استفاده از جملاتی با همین محتوا است که باعث می شود فرزندتان حد و مرزها و چارچوب هایی را که تعیین می کنید نادیده بگیرد و برای آنها اهمیت قائل نشود.
- اگر فرزندتان به این دلیل قادر نیست وظیفه اش را انجام دهد (یا تا آخر سر قولش بماند) که تقاضایتان غیرمعقول بوده یا زمانی را که در اختیارش گذاشته اید کم و یا دستورالعمل هایتان واضح و قابل فهم نبوده و یا فرزندتان برای انجام چنین وظیفه ای کم سن و سال و فاقد مهارت ها و تجارب لازم در آن زمینه است، باید قبول کنید که ایراد از چارچوب و حد و مرزی است که شما تعیین کرده اید.
(این مسئله در مورد کودکی که به لحاظ رشدی قادر به انجام وظیفه ای خاص هست و توان انجام آن را دارد ولی به سادگی در انجام وظیفه اش کوتاهی می کند مصداق ندارد).
چنین مواقعی به عقب برگشته و حد و مرزهای مشخص شده را اصلاح کنید (مثلاً تا زمانی که فرزندتان توانایی لازم را کسب کند تقاضای خود را به تعویق بیندازید، چارچوب دیگری مشخص کنید، واضح تر از قبل به او آموزش دهید یا زمان بیشتری برای انجام کار در اختیارش بگذارید) و نتایج مثبت را از او دریغ نکنید چرا که مقصر نبوده.

منبع: 1001 باید و نباید تربیت کودک
8 نکته هنگام تعیین چارچوب برای کودکان

دلیل استفاده از چارچوب و حد و مرز برای کودکاندلیل استفاده از چارچوب و حد و مرز برای کودکان

دلیل استفاده از چارچوب و حد و مرز برای کودکان - تعیین حدود، به شما فرصت می دهد محدودیت هایتان را بیان کنید، شرایط موجود را برای فرزندتان شرح دهید و او را از وجود یا عدم وجود امتیازات خاصی که مدنظرش هستند مطلع نمایید.


ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودکایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک

ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک محدودیت ها را متناسب با ویژگی های ذاتی کودک در نظر بگیرید. هنگام تنظیم محدودیت ها به خاطر داشته باشید که تمام کودکان یکسان آفریده نشده اند. خواهرزاده ی شما ممکن است به قدری رام و آرام باشد که خواهرتان بتواند با خیال آسوده او را در اتاقی مملو از اشیای چینی شکستنی تنها بگذارد. ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک


ویژگی محدودیت خوب برای کودکانویژگی محدودیت خوب برای کودکان

ویژگی محدودیت خوب برای کودکان حد و مرزهای خوب، واضح و مشخص هستند و به شکلی واضح و قابل فهم بیان می شوند. در صورتی که تقاضای خود را صریح بیان کنید، فرزندتان آن را درک می کند و نتیجۀ مثبت ناشی از همکاری برایش مستند می شود.


شناساندن مقررات و حد و مرزها به کودکانشناساندن مقررات و حد و مرزها به کودکان

شناساندن مقررات و حد و مرزها به کودکان کودک آنلاین: مهمترین چیزهایی که بچه ها از والدینشان می خواهند اول محبت و سپس نظم است. یکی از اصلی ترین روش های ایجاد نظم در زندگی کودکان انتظارات مربوط به رفتار مناسب و نیز محدودیت هایی است که برای آزادی آنان نیاز دارند. شناساندن مقررات و حد و مرزها به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران