کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
چگونگی کنار آمدن والدین با احساسات مختلف - بخش اول
وقتی بچه‌ها تکلیف خود را در مدرسه جا می‌گذارند، یا در یک روز تعطیل با هم دعوا می‌کنند، گاهی والدین بردبار نیز از این وضع عصبی می‌شوند و با خود می‌گویند: چرا بچه‌های من چنین رفتاری دارن؟

چگونگی کنار آمدن والدین با احساسات مختلف
وقتی بچه‌ها تکلیف خود را در مدرسه جا می‌گذارند، یا در یک روز تعطیل با هم دعوا می‌کنند، گاهی والدین بردبار نیز از این وضع عصبی می‌شوند و با خود می‌گویند: چرا بچه‌های من چنین رفتاری دارن؟
بزرگ کردن بچه، همچون آزمایشی برای سنجش میزان صبر و استقامت پدر و مادر است، ولی باید از به‌کار بردن جملات آزارنده، که بر عزت نفس بچه تاثیر منفی می‌گذارد، خودداری کرد. والدین باید بدانند که خشمگین و محروم ساختن بچه‌ها از برخی چیزها را باید به‌روشی اعمال کنند که آنها به‌علت آن پی ببرند.
در ادامه به‌مواردی اشاره می‌کنیم که ابراز آنها توسط والدین زیان‌بخش است. سپس راهکارهای اجتناب از این موقعیت‌ها را شرح می‌دهیم.
- چرا نمی‌تونی مثل فلانی باشی؟
مریم پیوسته تکالیفش را انجام میدهد و دندانهایش را مسواک می‌زند. لیکن برادرش، رضا، این‌گونه نیست و تمام امور را باید به‌وی یادآوری کرد. چرا او قادر نیست مانند مریم باشد؟ مقایسه صرفاً موجب افزایش حسادت بین خواهر و برادر می‌شود.
اگر بچه‌ای مکرراً با خواهر یا برادرش یا با بچۀ دیگری مقایسه شود، احتمالاً از وی بیزار می‌شود. به‌جای مقایسه کردن بچه‌ها، برای فرزندتان دقیقاً مشخص کنید که از او چه می‌خواهید. اتاق تمیز؟ میز مرتب؟
آن بخش از کردار بچه را که مایلید تغییر کند، به‌دقت مشخص سازید. برای فرزندتان تشریح کنید که عادتهای خوب، چه کمک‌هایی به او می‌کند. مثلاً به‌او توضیح دهید که عادت انجام دادن به‌موقع تکالیف سبب می‌شود نمرات خوبی بگیرد و به‌این ترتیب، نباید دلواپس باشد که تابستان هم باید درس بخواند.
بچه باید متوجه شود که شما می‌خواهید تا او کردارش را در پاره‌ای از موارد عوض کند تا بهتر از آن چیزی می‌شود که هست، در این صورت، احتمال موفقیت فرزندتان بیشتر است.- چرا مثل بچه‌های خردسال رفتار می‌کنی؟
رفتار فرزند هفت سالۀ شما در مهمانی مانند بچه‌ای چهار ساله است. شما شرمنده می‌شوید و به‌وی یادآوری می‌کنید که به‌چه دلیل مانند خردسالان رفتار می‌کند؟ پیامد کار شما چیست؟
به‌جای توصیه کردن، بکوشید شرایطی را مهیا سازید تا بتوانید تغییراتی در فرزند ایجاد کنید. نسبت به‌رفتار فرزندتان، به‌نحو غیرمستقیم بازتاب نشان دهید. مثلاً می‌توانید بگویید: میدونم که دوست داری پیش از خواب تلویزیون تماشا کنی و من هم نمی‌خوام این فرصت رو از تو بگیرم، ولی اگر تغییر رویه ندی، این امتیاز رو از دست خواهی داد.
- چرا این اندازه ژولیده و نامرتبی؟
فرزندتان پوشاک تمیز و مرتبی به‌تن دارد، لیکن درست یک ساعت بعد با بلوز کثیف، شلواری پاره و موهایی بهم ریخته جلوی شما ظاهر می‌شود. انتقاد کردن از بچه، زمینه را برای درگیری فراهم می‌سازد. امکان دارد پدر و مادر بپرسند، پس ما برای مهار فرزندمان چه باید بکنیم؟
هنگامی که بچه تصمیم می‌گیرد با دوستانش بیرون برود، بگذارید هر لباسی را که مایل است، بپوشد، اما اگر برای شام خوردن با شما بیرون می‌آید، نباید هر لباسی را که می‌خواهد بپوشد. فرزندتان باید یاد بگیرد که در موقعیت‌های متفاوت، چه انتظاری از او می‌رود. والدین باید در مورد شیوۀ صحیح رفتار در موقعیتهای گوناگون با بچه صحبت کنند.
- تو چقدر احمق هستی!
یکی از هدفهای اصلی در تربیت فرزند، ایجاد حس اعتماد به‌نفس در وی است. به‌جای استفاده از عبارات منفی، برای بهبود کردار فرزندتان سخنان ترغیب کننده و مثبت بیان کنید. به‌او یاد بدهید که چگونه کاری را به‌درستی انجام دهد.
مثلاً چنانچه فرزندتان بدون توجه به‌رفت و آمد خودروها، وسط خیابان می‌دود، می‌توانید بگویید: موقع عبور از خیابان، باید دستم رو بگیری. بعد هنگامی که دستتان را گرفت، اضافه کنید: ممنون که حرفم رو گوش کردی، حالا می‌تونیم با خیال راحت از خیابان رد بشیم.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اولچگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اول

چگونه با کودک خود حرف بزنیم یکی از آن روزهای وحشتناکی را در نظر بگیرید که ترفندهایتان بی‌اثر مانده و کودک نوپای شما هر آتشی که دلش خواسته سوزانده است. برای مثال اتاق نشیمن را زیر و رو کرده و هرچه می‌گویید: «بسه دیگه! نکن! دست نزن! مگه نگفتم نکن؟! مگه نمی‌شنوی؟! کر شدی؟! مگه نمیگم نکن؟!» گوشش بدهکار نیست. چگونه با کودک خود حرف بزنیم


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوماشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم یکی از بزرگترین درس‌هایی که بعنوان والدین یاد می‌گیریم این است که بچه‌های کوچک به طور طبیعی برای نیازهای شما همدلی و ملاحظه ندارند. آنها به مرور با بزرگ‌تر شدن احساس همدلی پیدا می‌کنند.


تاثیر حرفهای منفی روی کودکان تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان بسیاری از كودكان بر مبنای همین شیوه گفتگو بزرگ می‌شوند. این روش تربیتی همیشه و برای هر نسلی مخرب است. درواقع كودكان با تمام نشاط و هوشی كه دارند، همان‌گونه كه ما از آن‌ها توقع داریم، بار می‌آیند و سرنوشتشان را پی‌ریزی می‌كنند. تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران