کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
دلایل انضباط ندادن والدین به کودک خود
دلایل انضباط ندادن والدین به کودک خود والدین به دلایل مختلف از انضباط دادن به کودک خود اجتناب میکنند. این والدین باید از علت تردید خود در مورد انضباط دادن کودکشان آگاه بوده و بر مقاومت خود برای انجام این کار غلبه نمایند. شما نمیتوانید بدون این که نخست خودتان خواهان تغییر رفتارتان باشید از کودک خود انتظار داشته باشید رفتارش را تغییر دهد. دلایل انضباط ندادن والدین به کودک خود

دلایل انضباط ندادن والدین به کودک خود
والدین به دلایل مختلف از انضباط دادن به کودک خود اجتناب میکنند. این والدین باید از علت تردید خود در مورد انضباط دادن کودکشان آگاه بوده و بر مقاومت خود برای انجام این کار غلبه نمایند. شما نمیتوانید بدون این که نخست خودتان خواهان تغییر رفتارتان باشید از کودک خود انتظار داشته باشید رفتارش را تغییر دهد.
گاهی اوقات والدین به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر تغییر رفتار خود را دشوار می یابند :
والد ناامید :
چنین والدی احساس می کند که کودک او برای تغییر رفتار خود ناتوان است و همیشه بدین صورت رفتار ضعیفی خواهد داشت. چنین والدی تسلیم کودک خود شده است.
والد غیر مواجهه ای :
چنین والدی از مواجهه با کودک خود اجتناب میکند. او واقعا از کودک خود انتظار ندارد که به او توجه کند و کودک هم این را درک میکند. گاهی اوقات این والد از این می ترسد که اگر درخواستی از کودک خود بکند او را از دست می دهد.
شنیدن جملاتی مانند (( من تو را دوست ندارم.)) ، (( تو پدر وحشتناکی هستی.)) یا (( ای کاش پدر جدیدی پیدا می کردم)) از زبان کودک به طور کامل چنین والدی را مبهوت کرده و اراده او را برای انضباط دادن به کودکش خنثی میکند.
والد کم انرژی :
به نظر می رسد که چنین والدی فاقد انرژی فرزند پروری لازم برای برابری کردن با یک کودک فعال یا بدرفتار باشد. گاهی اوقات یک مادر یا پدر به تنهایی مسئولیت کودک را بر عهده دارد و در همین حال به یک شغل تمام وقت هم مشغول است. گاهی اوقات یک والد کم انرژی از افسردگی کوتاه مدت یا مزمن هم رنج می برد.
والد گناهکار :
چنین والدی خود را برای مشکلات کودکش سرزنش کرده و به ویژه زمانی که برای انضباط دادن به کودکش تلاش میکند احساس گناه دارد. سرزنش خود و احساس گناه او را از آموزش اصلاح رفتار به فرزندش باز می دارد. چنین والدی سهل گیر یا منفعل میشود.
والد عصبانی :
بسیاری از والدین همیشه در حین انضباط دادن به کودک خود به لحاظ هیجانی ناراحت و عصبانی می شوند. از آنجایی که انضباط دادن بدون عصبانیت و ناراحتی و یا احساس بیچارگی برای آنها امکان پذیر نیست آنها به سادگی سوء رفتار کودک خود را نادیده میگیرند. روش محرومیت زمان مند به شما کمک میکند تا در زمان تنبیه نمودن کودک خود آسوده خاطر باشید.
والد بازداری شده :
گاهی اوقات یک والد به هنگام تلاش برای انضباط دادن به کودک توسط همسر خود بازداری میشود. چنانچه این اتفاق برای شما می افتد با همسر خود در مورد اهداف مطلوب در مورد کودکتان گفتگو کنید. پس از توافق بر سر اهداف پذیرفتنی بر روی حصول توافق در مورد روش های مناسب انضباط دادن کار کنید.
گاهی اوقات بستگان یا دوستان در زمانی که شما به کودک خود انضباط می دهید در کارتان دخالت میکنند. برخی از افراد خاص به طور مکرر در صورتیکه شما به کودک خود انضباط بدهید از کار شما ناراحت می شوند. همین افراد در صورتیکه شما این کار را انجام ندهید باز هم ناراحت خواهند شد ! اجازه ندهید که دیگران شما را از اینکه والدی موثر و با اعتماد به نفس باشید ناامید سازند.
والد ناراحت :
مشکلات مادی ، مسایل مالی و سایر موقعیت های دشوار زندگی ، گاهی اوقات تبدیل به باری سنگین بر دوش والد می شوند.  اغلب اوقات این والد فاقد انرژی ، زمان و انگیزه کافی برای کمک کردن به کودک خود است.
تربیت یک کودک و در عین حال اداره کردن در یک خانواده ، وظیفه ای دشوار و چالش برانگیز است. روانشناسان و سایر متخصصان میتوانند والدین را برای افزایش درک از خودشان و از خانواده شان یاری دهند و میتوانند آنها را جهت بهبود مهارت های فرزند پروری شان کمک نمایند.
این نکات را به یاد داشته باشید :
•    والدین باید در مورد اینکه کدام رفتارهای فرزندشان مطلوب و کدام رفتارها نامطلوب است به توافق برسند.
•    با کودک خود ارتباط روشنی داشته باشید.
•    توانایی دادن دستورات روشن و موثر به کودک خود را کسب کنید.
•    کودک شما به انضباط دادن هم همانند عشق و محبت نیاز دارد. چنانچه مسأله ای شما را از انضباط دادن به کودکتان باز می دارد ماهیت آن را مشخص کرده و در جهت اصلاح آن اقدام نمایید.
منبع : کتاب SOS کمک برای والدین
دلایل انضباط ندادن والدین به کودک خود
سخت گیری و انضباط مناسب کودکسخت گیری و انضباط مناسب کودک

سخت گیری و انضباط مناسب کودک بچه های خیلی کوچک (نوزادان) نیازی به سخت گیری و انضباط ندارند. آنها با آگاهی و از روی عمد کار بدی را انجام نمی دهند. آنها با انجام برخی کارها، قصد عصبانی کردن شما را ندارند و نمی خواهند با گریه کردن، شما را تحت کنترل خود درآورند.


استفاده ی مثبت از انضباط -  قسمت اولاستفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول

استفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول انضباط چیزی بیش از اصلاح رفتار نامطلوب است. یکی از معانی آن کمک به کودک در جهت رشد سالم ذهنی ، عاطفی و جسمانی است. هنگامی که کودک ما نوزاد است از جسم وی مراقبت می کنیم سپس کودک نوپای خود را با آشنا کردن او با کارهای روزانه هدایت می کنیم و آنگاه با بزرگتر شدن او دست او را می گیریم و سعی می کنیم خودمان الگویی برای او باشیم. استفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول


برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدینبرقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین کودک آنلاین: نظم و ارتباط در زندگی امری سازنده است. اگرچه بسیاری از کودکان دربارۀ برقراری این نظم در منزل، گله و شکایت می‌کنند. برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین


چگونه کودک را به رعایت نظم و انضباط عادت دهیم ؟چگونه کودک را به رعایت نظم و انضباط عادت دهیم ؟

چگونه کودک را به رعایت نظم و انضباط عادت دهیم ؟ برای برقراری نظم در منزل باید عادلانه و قاطعانه رفتار فرزندتان را کنترل و قوانین را رعایت نمایید. روش هایی که برای برقراری نظم به شما پیشنهاد می کنیم پس از دو و نیم سالگی مفید و موثر هستند و جز در مواردی نادر نمیتوان آنها را برای خردسالان به کار گرفت. چگونه کودک را به رعایت نظم و انضباط عادت دهیم ؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران