کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
زمان عدم استفاده از اصول پرورش هیجان در کودکان
زمان عدم استفاده از اصول پرورش هیجان در کودکان کودک آنلاین: به‌سختی می‌توان با قاطعیت گفت که مادر (پدر) در چه مواقعی می‌توانند از اصول پرورش هیجان برای ایجاد صمیمیت در رابطه با فرزندان و آموزش مهارت‌های سازگاری به آن‌ها استفاده کنند. زمان عدم استفاده از اصول پرورش هیجان در کودکان

زمان عدم استفاده از اصول پرورش هیجان در کودکان
کودک آنلاین: به‌سختی می‌توان با قاطعیت گفت که مادر (پدر) در چه مواقعی می‌توانند از اصول پرورش هیجان برای ایجاد صمیمیت در رابطه با فرزندان و آموزش مهارت‌های سازگاری به آن‌ها استفاده کنند. به نظر می‌رسد بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و نحوۀ کنار آمدن با دیگران و رهایی از بحران‌های معمول را یاد می‌گیرند، زندگی‌شان سرشار از فرصت‌ها و موقعیت‌ها می‌شود.
اما نباید تصور کرد که روش پرورش هیجان دوای درد تمامی احساسات منفی است. اولاً که والدین برای استفاده از این روش باید کمی صبور و خلاق باشند و این مستلزم آن است که تا حدودی آرامش فکری داشته باشند.
بدین ترتیب، بدیهی به نظر می‌رسد که موقعیت‌هایی وجود دارند که ایجاب می‌کنند پرورش هیجان را به تعویق بیندازید. این موقعیت‌ها عبارت‌اند از:
•    وقتی با کمبود وقت مواجه شده‌اید
امروزه خانواده‌ها انگار دائم به ساعت خود نگاه می‌کنند و سعی دارند به‌موقع خود را به مهدکودک، مدرسه یا محل کارشان برسانند. اگرچه احساسات بچه‌ها در طی این نقل و انتقالات فشار آفرین بروز می‌کند، اما این‌گونه مواقع زمان خوبی برای پرورش هیجان، که یک فرآیند محسوب می‌شود، نیست. بچه‌ها آدم‌ماشینی نیستند و نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که هیجاناتشان را بر طبق یک برنامۀ زمانی مشخص و از پیش تعیین‌شده بروز دهند.
اگر همیشه وقت داشتیم که بنشینیم و با بچه‌های خود راجع به احساسات آن‌ها صحبت کنیم خیلی خوب بود، اما امروزه بیشتر والدین با کمبود وقت مواجه‌اند. بنابراین، بهتر است زمانی، ترجیحاً ساعت مشخصی از روز، را برای گفتگو با فرزند خود در آرامش خیال و به دور از هرگونه فشار و عوامل مزاحم اختصاص دهیم.
•    زمانی که دیگران نیز حضور دارند
تا موقعی که با فرزند خود تنها نباشید، نمی‌توانید رابطه‌ای توأم با صمیمیت و اعتماد با او برقرار کنید. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم پرورش هیجان را در موقعی که با فرزند خود تنهایید انجام دهید و از انجام این کار در نزد دوستان، افراد غریبه یا سایر اعضای خانواده خودداری کنید.
بدین طریق فرزندتان شرمنده و خجالت‌زده نخواهد شد. همچنین شما، هر دو، بدون نگرانی از قضاوت دیگران می‌توانید با یکدیگر صادق و روراست باشید. رعایت این مسئله در خانواده‌هایی که با مشکل رقابت خواهر و برادرها مواجهه‌اند از اهمیت بیشتری برخوردار است.هنگام دعوای خواهر و برادرها با یکدیگر، یک مادر یا پدر بی‌طرف، در بهترین شرایط می‌تواند نقش یک میانجی را ایفا کند. اما پرورش هیجان مستلزم گوش کردن و همدلی صمیمانه است. اما همدلی با طرفین دعوا بدون جانب‌داری از آن‌ها کار بسیار دشواری است.
بنابراین اگر هم والدین و هم کودک نگران نگرش‌ها، دخالت‌ها یا اعتراضات دیگران در مورد آنچه به یکدیگر می‌گویند
 نباشند پرورش هیجان نتیجۀ بهتری خواهد داشت.
البته نکتۀ مهم و کلیدی قضیه آن است که به‌تمامی فرزندان زمان یکسانی را اختصاص دهیم. تا کید می‌کنیم که اگر به هر یک از فرزندان خود زمان مشخصی برای گفتگو اختصاص دهید، می‌توانید عدالت را ازنظر تقسیم زمان میان آن‌ها رعایت کنید.
اگر در موقعیتی هستید که پرورش هیجان ضرورت دارد، به خاطر بسپارید که این کار را بعداً انجام دهید. بدون خجالت‌زده کردن فرزند خود به او بگویید که بعداً راجع به این موضوع با هم صحبت می‌کنیم. اما این کار را حتماً انجام دهید.
•    وقتی‌که خیلی ناراحت یا خیلی خسته‌اید و نمی‌توانید پرورش هیجان را به‌خوبی انجام دهید.
پرورش هیجان به انرژی و اندیشۀ خلاق نیاز دارد. خستگی یا عصبانیت شدید مانع از آن می‌شود که خوب فکر کنید و با فرزند خود ارتباط مؤثری برقرار سازید. برای مثال، ممکن است برای همدلی با فرزندتان و شنیدن حرف‌های او، تمایل و صبر و تحمل کافی نداشته باشید.
به‌علاوه، مواقعی هست که آن‌قدر خسته‌اید که نمی‌توانید برخورد مؤثری با احساسات و هیجانات فرزندتان در پیش بگیرید. در چنین مواقعی، بهتر است پرورش هیجان را تا زمانی که به استراحت بپردازید یا آرامش پیدا کنید و انرژی و نشاط لازم را به دست آورید به تعویق بیندازید.
برای این کار، می‌توانید یک چرت بخوابید، پیاده‌روی کنید، دوش آب گرم بگیرید یا به سینما بروید. اگر این اقدامات مؤثر واقع نشد و خستگی، استرس یا خشم همچنان مانع از ارتباط مؤثر شما با فرزندتان بود، باید روش زندگی خود را تغییر دهید. در این‌گونه مواقع می‌توانید برای یافتن راه‌حل‌های مفید به یک مشاور بهداشت روانی مراجعه کنید.
•    وقتی‌که لازم است با بدرفتاری کودک با جدیت برخورد کنید.
گاهی لازم است با فرزند خود، برخوردی جدی‌تر پیرامون اِعمال حدومرز بر رفتارهای کودک در پیش بگیرید. وقتی رفتار فرزندتان برخلاف اصول اخلاقی شما است و ناراحتتان می‌کند لازم است که نارضایتی خود را به او گوشزد کنید. هرچند ممکن است احساسات و هیجاناتی را که موجب بدرفتاری کودک شده درک کنید ولی در چنین مواقعی نباید با او همدلی نشان دهید.
تربیت هیجانات و احساسات حکم می‌کند که به احساساتی که منجر به بدرفتاری کودک شده است توجه نشان دهید، اما در این‌گونه مواقع باید پرورش هیجان را به تعویق بیندازید، چون زمان آن است که به فرزندتان بگویید رفتار بسیار بدی داشته است و علت بد بودن رفتارش را برایش توضیح دهید. لازم است عصبانیت و ناراحتی خود را به شیوه‌ای غیر توهین‌آمیز ابراز کنید و در مورد اصول ارزشی خودتان با او صحبت کنید.
منبع: پرورش هوش هیجانی در کودکان
زمان عدم استفاده از اصول پرورش هیجان در کودکان
پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اولپنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول مطالعات نشان می‌دهد برای آنکه والدین بتوانند احساسات فرزندانشان را درک کنند ابتدا باید از هیجانات خودشان و فرزندانشان آگاهی داشته باشند. اما آگاهی از هیجانات، به چه معناست؟ آیا به این معنا است که والدین باید احساساتی باشند، یا به‌قول‌معروف اشکشان دَمِ مشکشان باشد؟ باید احساساتشان را پنهان نکنند؟ باید بخش‌هایی از وجودشان را که مخفی می‌کرده‌اند، آشکار کنند؟ پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول


پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانیپرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی کودک آنلاین: ویژگی اصلی دوران نوجوانی، نگرانی و دغدغۀ شدید در زمینۀ شناخت هویت فردی است و نوجوان خود را با سؤالاتی این چنین مواجه می بیند: من کی ام و چه کاره خواهم شد؟ باید شبیه چه کسی باشم؟ پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی


راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سومراهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم با استفاده از این روش می‌توانید با روحیات فرزندتان بیشتر آشنا شوید و راحت‌تر با او همدلی کنید. این کار، به‌ویژه زمانی که تمایلات و خواسته‌های فرزندتان فراتر از توانایی‌ها و امکانات شماست، مفید واقع می‌شود.


پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اولپنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول مطالعات نشان می‌دهد برای آنکه والدین بتوانند احساسات فرزندانشان را درک کنند ابتدا باید از هیجانات خودشان و فرزندانشان آگاهی داشته باشند. اما آگاهی از هیجانات، به چه معناست؟ آیا به این معنا است که والدین باید احساساتی باشند، یا به‌قول‌معروف اشکشان دَمِ مشکشان باشد؟ باید احساساتشان را پنهان نکنند؟ باید بخش‌هایی از وجودشان را که مخفی می‌کرده‌اند، آشکار کنند؟ پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران