کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
گفتگو با کودکان
گفتگو با کودکان اغلب نه پدر و مادر ، نه کودکان از تاثیر زبان بدن خود آگاه نیستند ؛ اما چون کودکان مقلدان خوبی هستند ، الگویی که برایشان فراهم می کنید ، بر شیوه ی کاربرد کودک از زبان بدن در ارتباطاتش تاثیر گذار خواهد بود. گفتگو با کودکان

گفتگو با کودکان
اغلب نه پدر و مادر ، نه کودکان از تاثیر زبان بدن خود آگاه نیستند ؛ اما چون کودکان مقلدان خوبی هستند ، الگویی که برایشان فراهم می کنید ، بر شیوه ی کاربرد کودک از زبان بدن در ارتباطاتش تاثیر گذار خواهد بود.
در زیر روش هایی را به شما معرفی کرده ایم ، که با آن میتوانید شیوه ی زبان بدن خود را بهتر سازید ؛ و برای کودکان الگوی خوبی باشید :
1 . اشاره کنید ؛
نوزادان و نوپایان اغلب می دانند چه میخواهند به شما بگویند ؛ اما توانایی ندارند صداهای لازم را برای ساختن یک واژه ی درست و معمول سازمان دهی کنند.
به نوزاد برخی اشاره های ساده و سودمند را آموزش دهید ؛ برای نمونه ، به کودک یک ساله تان اشاره کنید به نوشیدن یا خوردن را بیاموزید ؛ یعنی وانمود کنید فنجانی را نزدیک لب هایتان نگه داشته اید ؛ یا نوک انگشتان خود را به هم می چسبانید ؛ و لب هایتان را لمس می کنید.
بدین شیوه ، او میتواند گرسنگی یا تشنگی را به شما بفهماند. بنابراین قدرت زبان را درک میکند. از سوی دیگر ، این کار برایشان بسیار هم لذتبخش است.
2 . پیش از راهنمایی کودک ، رابطه ی خوبی با او برقرار کنید ؛
پیش از اینکه کودک را راهنمایی کنید ، بنشینید که نگاهتان هم سطح چشمانش باشد ؛ و با حفظ تماس چشمی با او سخن بگویید. بدین ترتیب ، توجه اش جلب میشود ؛ و باور میکند اطلاعاتی ، که میخواهید با او در میان بگذارید ، مهم است.
برای این که کودکان روی حرف های شما تمرکز کنند ، بگویید : (( تریشما ، به چشمات نیاز دارم .)) یا (( ساموئل ، به گوش هایت نیاز دارم )). وقتی هم به آنان گوش می دهید ، همین تماس چشمی را با آنان داشته باشید.
بدانید هنگام تماس سوی دیگری می گردانیم ؛ و باز به او می نگریم ؛ زیرا اگر تماس چشمی تان پیوسته باشد ، کودک گمان می‌کند به جای برقراری ارتباط می خواهید او را کنترل کنید.

گفتگو با کودکان


گفتگو با کودکان

3 . نخست پاها ، دوم دهان ؛
به جای این که از آشپزخانه فریاد بزنید : (( تلویزیون را خاموش کن ! وقت شامه !)) به اتاق نشیمن بروید . کمی در فعالیتی که کودک در حال انجام آن است ، درگیر شوید. سپس کودک را به خاموش کردن تلویزیون وادارید.
حضور شما به او ثابت می‌کند ، در خواستتان جدی است ؛ اما همچنین برای کاری که او انجام می داده ، نیز احترام قائل اید ؛ زیرا زمانی که از اتاق دیگری فریاد می زنید ، نمیتوانید با دیگران ارتباط خوبی برقرار سازید.
4 . هنگام حرف زدن تماس فیزیکی داشته باشید ؛
وقتی دستتان را روی شانه یا دور کمر کودک می گذارید ، گمان می‌کند به او توجه دارید . در نتیجه آرام میشود ؛ و آسان تر نیازش را با شما در میان می گذارد.
5 . لبخند زدن را فراموش نکنید ؛
هنگام سخن گفتن با کودک نسبت به ابراز عاطفی چهره ی خود دقت داشته باشید . لبخند همواره برای هر گونه گفت و گویی با کودک مناسب نیست ؛ اما باید بکوشید این ابراز عاطفی را بیش از همه به کار ببرید.
ما اغلب در حرف زدن با کودکان ، آنان را از چیزی منع می کنیم : (( این کار رو بکن! )) یا (( این کار رو نکن !)) اغلب نیز چهره مان بسیار جدی است .
لبخند احساس خوشایندی را به وجود کودک منتقل می سازد؛ زیرا اگر به یادشان بیاوریم پدر و مادر آنان را دوست دارند ؛ و از بودن در کنارش لذت می برند ، حالشان بهتر میشود.
خطاهای گفتاری که از حفظ ارتباط جلوگیری می کند
عبارت های خاص و نگرش هایی که ارتباطات را مسدود می کند. اگر این واژه ها خواست از دهانتان بیرون بپرد ، شکیبا باشید و دوباره به آن بیندیشید :
اندیشه ی مخرب و ناخوشایند : (( تو هرگز نمیتونی این کار رو انجام بدی. )).
سوگیری های شخصی و پیش داوری ها : (( این تنها راه موثره.))
مطلق گویی: (( تو همیشه فراموش می کنی این کار رو انجام بدهی. تو هرگز.... )).
تضاد عقاید : (( من مطمئن ام که این بهترین راهه.))
انتظارات و قانون های خشک : (( من به این مسئله اعتقاد ندارم.))
پرسش های بی فایده : (( چند بار باید این موضوع رو به تو بگم؟))
اندیشه های خودکار : (( به اندازه ی کافی حرف هات رو شنیدم . حالا دیگه بس کن.))
داوری کردن ، انتقاد ، مقصر دانستن : (( این جزو ویژگی های رفتاری تو نیست.))
بدترین حالت را فرض کردن : (( شما دو نفر هرگز نمیتونین با هم کنار بیاین .))
اندرزهای اخلاقی : (( بهت گفته بودم ، که این اتفاق می افته .))
تهدید : (( اگه یه بار دیگه این حرف رو بزنی...)).
مسخره کردن : (( تو همچنین عقیده ای داری! ))
دوری کردن : (( دوست ندارم دیگه درباره ی این موضوع بحث کنم.))
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
گفتگو با کودکان
گفتگو با کودکان
انواع گفتگو با نوزادانواع گفتگو با نوزاد

گفتگو با نوزاد اگر پیش از آغاز گفتگو ، به‌چهره ی نوزاد بنگرید ، توجه اش را به‌خود مدت طولانی تری نگه می‌دارید ، و پاسخ مناسبی دریافت می‌کنید. گفتگو با نوزاد


گفتگو درباره ی جنسیت با کودکانگفتگو درباره ی جنسیت با کودکان

گفتگو درباره ی جنسیت با کودکان صحبت کردن با بچه ها درباره ی جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است.والدین یا نگران زیاد گفتن و یا کم گفتن و یا نگران گیج کردن کودکان خود هستند.بسیاری از والدین هم فکر میکنند که اگر درباره ی مسائل جنسی به کودکان خود چیزی بگویند افکار جنسی را در ذهن های کوچک آنها پرورش می دهند و با اینکار بچه ها را به تجربه ی جنسی تشویق میکنند. گفتگو درباره ی جنسیت با کودکان


گفتگو با کودک پنج سالهگفتگو با کودک پنج ساله

گفتگو با کودک پنج ساله کودک آنلاین: ایجاد بنیان‌های ارتباطی مناسب با کودک پنج ساله مهارتی است که به شما کمک می‌کند تا در دورۀ نوجوانیِ فرزندتان همراه او باشید. اگر با کودکان اقوام، آشنایان یا حتی غریبه گفتگو کنید، از تنوع سَبک ارتباطی کودکان متعجب خواهید شد. گفتگو با کودک پنج ساله


10 علت ارائه پیشنهاد به فرزندان و گفتگو با آنها10 علت ارائه پیشنهاد به فرزندان و گفتگو با آنها

10 علت ارائه پیشنهاد به فرزندان و گفتگو با آنها - کشمکش بر سر قدرت و میزان تعاملات برنده – بازنده را کاهش می دهد. - در فرزندتان ایجاد تعهد می کند و احتمال همکاری از طرف وی را افزایش می دهد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران