کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت دوم
مرزهای تربیتی کودکان : الگوبرداری مقوله‌ای متفاوت از آموزش است. کودکان نحوۀ اجرای مرزها (محدودیت‌ها) را در دنیای خودتان توسط شما مشاهده می‌کنند. آنها می‌بینند که شما چگونه با خودشان، همسرتان و مسئولیت‌های شغلی خود برخورد می‌کنید و آنها از کارهای خوب و بد شما تقلید می‌کنند.

3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت دوم
•    الگوبرداری
الگوبرداری مقوله‌ای متفاوت از آموزش است. کودکان نحوۀ اجرای مرزها (محدودیت‌ها) را در دنیای خودتان توسط شما مشاهده می‌کنند. آنها می‌بینند که شما چگونه با خودشان، همسرتان و مسئولیت‌های شغلی خود برخورد می‌کنید و آنها از کارهای خوب و بد شما تقلید می‌کنند.
آنها به‌این موضوع توجه می‌کنند و احترام می‌گذارند و می‌خواهند بیشتر شبیه افراد برتر و قدرتمندتر باشند. آنان با پوشیدن کفش‌های راحتی پدر یا استفاده از رژ لب مادر، سعی می‌کنند کارهای بزرگترها را تقلید کنند و نمی‌توانند تشخیص دهند کدام‌یک از آنها برایشان مناسب‌تر است. در این صحنه‌ها، مرزها بیشتر فرا گرفته می‌شوند تا آموزش داده شوند.
الگوبرداری در همۀ اوقات جریان دارد، نه فقط زمانی که شما در نقش والد هستید. در واقع، این روند هر زمانی که کودک شما را می‌بیند یا صدایتان را می‌شنود، جریان دارد.
بارها شاهد بوده‌ایم که یک مادر چگونه وقتی فرزندانش را در حال انجام همان کاری که خودش انجام داده می‌بیند – و نه آنچه به‌آنها گفته و یاد داده است – دچار نگرانی می‌شود و همیشه هم بیان می‌کند که من به2آنها یاد داده بودم که چه کارهایی درست و چه‌کارهایی غلط است.
و شاید هم این کار را انجام داده باشد، اما در اغلب موارد فرزندش از همان ابتدا درمی‌یابد که ایا رفتارهای مادرش یا پدرش با نگرش‌هایش همخوانی دارد یا خیر.
قواعد عمومی و ثابتی که در خانه به‌اجرا در می‌آیند مثال خوبی در این زمینه‌اند. بسیاری از قوانینی که به‌امتیاز گرفتن و قبول مسئولیت مربوط می‌شوند – مانند ساعت خواب و تماشای تلویزیون – در مورد کودکان و افراد بزرگسال متفاوت است؛ با این وجود بعضی از قوانین باید در مورد همۀ اعضای خانواده به‌اجرا درآیند.برای مثال قانون چنین است: هیچ‌کس نباید صحبت شخص دیگری را که در حال گفت‌وگوست قطع کند. والدین اغلب احساس می‌کنند آنچه را که درباره‌اش حرف می‌زنند، مهم‌تر از حرفهای درهم و برهم فرزندشان دربارۀ اتفاق‌های مدرسه است.
با این وجود، اگر این درک بین اعضای خانواده وجود داشته باشد که همۀ اعضای خانواده باید یک قانون عمومی را در مورد هم رعایت کنند، کودک احترام به‌دیگران را الگوبرداری خواهد کرد.
زمانی که جِرمی کوچولو بتواند بگوید: مامان، شما حرف مرا قطع کردی! و مادر بدون اینکه حالت تدافعی بگیرد، بگوید: حق با توست، پسرم. متاسفم! کودک احترام، مالکیت، عذرخواهی و احترام به‌قوانین خانه را یاد می‌گیرد و این ویژگیها را تا زمان بزرگسالی حفظ و به‌آنها عمل می‌کند.
این موارد نه تنها به‌عنوان نگرشهای خوب، سالم یا به‌کمال رسیده در نظر گرفته می‌شوند، بلکه مواردی عادی به‌شمار می‌آیند که در واقعیت نیز وجود دارند. و کودکان مایوسانه به‌دنبال چنین ویژگیهای عادی و روزمره‌ای هستند تا بتوانند با تکیه بر آن، الگوبرداری کنند.
به‌همین دلیل است که اگر مادر به‌جای واکنش قبلی می‌گفت: جرمی، تو نمی‌فهمی. حرفی که داشتم میزدم، باید گفته می‌شد چون خیلی خیلی مهم بود. احتمالاً جرمی حالت تدافعی به‌خود می‌گرفت و زمانی که قانونی را نقض می‌کرد، درصدد برمی‌آمد که رفتارش را توجیه کند.
نیاز کودک به‌تعلق از احساس نیاز او به‌خوب بودن سرچشمه می‌گیرد. اگر احترام نسبت به‌حد و مرزهای خانه احساس تعلق را در او تقویت کند، آن را انجام میدهد.
اگر هم طغیان بر علیه آنها باعث مورد توجه قرار گرفتن و شکل‌گیری تعلق در او شود، باز هم آن را تکرار می‌کند. کلید این قضیه در الگوی رفتاری نهفته است که شما براساس آن عمل می‌کنید.
منبع: کودک و حد و مرزهایش
مرزهای تربیتی کودکان
3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت اول3 مسیر تاثیرگذاری برای پرورش مرزهای تربیتی کودکان – قسمت اول

مرزهای تربیتی کودکان : شما به‌فرزندان خود نحوۀ بستن بند کفش‌هایشان، دوچرخه سواری و تمیز کردن خانه را آموزش می‌دهید. آنها را به‌مدرسه می‌فرستید تا حقایق و مهارتهای بی‌شماری را یاد بگیرند


مرزهای تربیتی – قانون صراحت (2)مرزهای تربیتی – قانون صراحت (2)

مرزهای تربیتی – قانون صراحت : کودک نمی‌تواند در خانه‌ای که قوانین و انتظارات در آن به‌وضوح تعریف نشده‌اند، شخصیتی ساختار یافته را در وجود خود پرورش دهد.


مرزهای تربیتی– احترام گذاشتن به دیگران (3)مرزهای تربیتی– احترام گذاشتن به دیگران (3)

مرزهای تربیتی : قانون احترام به‌کودکان یاد می‌دهد که دنیا فقط به‌آنها تعلق ندارد و آنها باید آن را با دیگران تقسیم کنند. با این روش آنها یاد می‌گیرند که همسایه‌های خوبی باشند و با همسایه‌های خود به‌همان نحوی رفتار کنند که می‌خواهند با آنها رفتار شود.


مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری (1)مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری (1)

مرزهای تربیتی – قانون تاثیرگذاری : کودکان طبیعتاً از رفتاری سنجیده و متفکرانه برخوردار نیستند. آنها چیزی را که با راحتی همراه نباشد، نمی‌پذیرند و به‌سرعت تسلیم می‌شوند، با اوقات تلخی از کاری که برایشان زجرآور است، دست می‌کشند و از انجام کاری که لازمۀ آن تلاش بیشتر است، دوری می‌کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران