کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (3)
پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (3) کودک آنلاین: همۀ ما می‌خواهیم فرزندانمان درست و اخلاقی رفتار کنند، اما معلوم است که هیچ کودکی بی‌نقص عمل نمی‌کند. درواقع بخش بزرگی از کودکی، یادگیری تبدیل اشتباهات به کارهای درست است. پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (3)

پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (3)
•    انضباط اخلاقی برای یادگیری تشخیص درست از نادرست
کودک آنلاین: همۀ ما می‌خواهیم فرزندانمان درست و اخلاقی رفتار کنند، اما معلوم است که هیچ کودکی بی‌نقص عمل نمی‌کند. درواقع بخش بزرگی از کودکی، یادگیری تبدیل اشتباهات به کارهای درست است.
پژوهشگران می‌گویند واکنش ما به رفتارهای غیراخلاقی فرزندانمان عامل تعیین‌کننده‌ای در یادگیری آن‌ها از اشتباهات و گسترش درک اخلاقی‌شان است.
انضباط اخلاقی
پدر رضا می‌گوید: نمی‌دانم چه کنم، در کمد پسر هشت ساله‌ام یک بازی رایانه‌ای جیبی پیدا کردم که می‌دانم مال او نیست. مطمئن هستم که آن را از مغازه دزدیده است. او که هر چه بخواهد دارد، چرا این کار را کرده است؟ با او چه کنم؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند که واکنش والدین به رفتار اشتباه کودک می‌تواند در جهت یادگیری تشخیص درست از نادرست برای کودک مفید یا مخرب باشد. در اینجا 4 کار را پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانید در مورد انواع بدرفتاری فرزندتان به کار ببرید تا به وی کمک کنید تشخیص دهد که چرا رفتارش اشتباه بوده است و کارش چه پیامدهایی دارد.
1-  با آرامش برخورد کنید و نیت فرزندتان را دریابید.
نخستین گام که از همه دشوارتر است، گوش دادن و آرام بودن است. سعی کنید که نه تنها بفهمید چه اتفاقی افتاده، بلکه پی ببرید که او چرا این کار را کرده است. برای نمونه، آیا او سرقت کرده، چون زیر فشار دوستانش بوده و نمی‌تواند برای خودش تصمیم بگیرد چون به دوستانش نیاز دارد؟ یا حسود است؟ یا احساس محرومیت می‌کند؟
اگر فضا سنگین است وقفه‌ای بدهید. می‌خواهم جریان را بشنوم، بیا نیم ساعت دیگر دراین‌باره صحبت کنیم یا فقط وقتی به حرف‌هایت گوش می‌دهم که لحن صدایت آرام باشد. این هم چند جملۀ کمکی: بگو چه شده است؟ چرا این کار را کردی؟ فکر کردی چطور می‌شود؟
پدر: رضا، این بازی رایانه‌ای را در کمدت دیدم. فکر نمی‌کنم مال تو باشد.
رضا: از مغازه برداشتم. اما فکر می‌کنم صاحب مغازه مرا ندید.
پدر: اما پسرم چرا آن را برداشتی؟
رضا: نمی‌دانم فکر می‌کنم مدتی بود که یکی از این‌ها می‌خواستم.
2- بررسی کنید چرا آن کار اشتباه است.
این گام بسیار مهمی است. باید توجه کنید فرزندتان به‌روشنی بداند که به چه علتی این کار اشتباه را انجام داده است تا
 بتواند از آن درس اخلاقی بگیرد. اگرچه ما پدرها و مادرها عصبانی، نگران یا حتی مبهوت از بدرفتاری فرزندانمان می‌شویم، اگر بدون بررسی علت اشتباه برای آن‌ها سخنرانی یا تنبیهشان کنیم، شاید هرگز متوجه نکتۀ اخلاقی آن نشوند. فقط می‌فهمند که ما ناراضی شده‌ایم، اما نمی‌فهمند که چرا کاری که کرده‌اند، اشتباه بوده است.
اول از همه بپرسید: کاری که کردی درست بود یا اشتباه؟ سعی کنید در ابتدا دیدگاه‌هایتان را برای خودتان نگه‌دارید تا فرزندتان بتواند آزادانه عقایدش را ابراز کند. به گفتگوی رضا و پدرش توجه کنید:
پدر: تو فکر می‌کنی دزدی درست است یا نادرست؟
رضا: نادرست.
پدر: به نظر تو چرا نباید چیزی را از مغازه یا جای دیگری برداریم؟
رضا: خوب ممکن است گیر بیفتم.
پدر: این‌یک علت است. علت‌های دیگری هم به فکرت می‌رسد که چرا بچه‌ها نباید چیزی بدزدند؟
رضا: به نظرم پلیس مرا به زندان می‌اندازد.
پدر: علت دیگر؟
رضا: خوب شما خیلی عصبانی می‌شوید.
پدر: درست است. این مال تو نبود ولی آن را برداشتی. این کار درستی نیست.
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که وجدان طی مراحلی یاد گرفته می‌شود. بنابراین اگر به توضیحات فرزندتان گوش بدهید، استدلال اخلاقی او را بهتر درک خواهید کرد.
هدف پدر این است که پسرش را به مرحلۀ اخلاقی بالاتری بکشاند تا رضا تأثیر کامل رفتارش و از جمله احساسات طرف مقابل را درک کند. فقط بدانید که رشد اخلاقی بسیار تدریجی صورت می‌گیرد و انتظار نداشته باشید که فرزندانتان یک‌شبه ازاین‌رو به آن رو شوند.
3- بر آثار رفتار بیندیشید.
یکی از بهترین تمرین‌های پرورش اخلاق این است که به تأثیر رفتار کودک بر شخص دیگر اشاره کنید. (ببین به گریه‌اش انداختی) و احساسات شخص دیگر را موردتوجه قرار دهید (ببین ناراحت شد). این روش برای کودکان بسیار خردسال نیز مؤثر است. شما به کودکتان کمک می‌کنید تا واقعاً تجسم کند که اگر جای طرف مقابل بود چه احساسی داشت.
پدر: رضا بیا دربارۀ مرد صاحب مغازه فکر کنیم. به نظر تو از اینکه کسی جنسش را برداشته، چه احساسی دارد؟
رضا: به نظرم کمی ناراحت بشود.
پدر: چرا؟
رضا: خوب ناراحت می‌شود که مردم لوازمش را می‌برند.
پدر: این درست است. به نظر تو چه کسی باید پول آن چیزها را بدهد؟
رضا: نمی‌دانم ... خودِ صاحب مغازه؟
پدر: بله. اگر تو باید پول چیزی را که کسی از تو دزدیده، بدهی، چه احساسی پیدا می‌کنی؟
رضا: واقعاً عصبانی می‌شوم.
پدر: به نظر تو این درست است که تو از درآمد خودت پول آن چیز را بدهی؟
رضا: نه درست نیست.
4- با تشویق کودک به جبران خطایش، اشتباه را اصلاح کنید.
گام آخر این است که کودک باید بداند چه بکند تا کار نادرستش اصلاح شود. این هدف نهایی انضباط اخلاقی است. برای کودک خردسالی که اولین بار اشتباه کرده است یا در موردی که این اشتباه کسی را آزار نمی‌دهد، فقط گفتگو با کودک کافی به نظر می‌رسد.
برای بعضی کودکان واکنش ملایمی مفید است تا معیارهای اخلاقی شما را جدی بگیرند. اما هنگامی‌که رفتار موجب آزار شده است، به‌شدت توصیه می‌کنیم که فرزندتان به‌نوعی جبران کند. با این کار او متوجه پیامدهای رفتارش می‌شود و می‌فهمد که مسئول است.
پدر: رضا فکر می‌کنم می‌دانی که کارت اشتباه بود. بیا فکر کنیم چه‌کاری می‌توانی بکنی که اوضاع را درست کنی. چه‌کار می‌توانی بکنی؟
رضا: می‌توانم معذرت بخواهم.
پدر: این یک‌راه است. راه دیگری به نظرت می‌رسد؟
رضا: شاید بتوانم پول اسباب‌بازی را به صاحب مغازه بپردازم.
پدر: فکر نمی‌کنم که حتی اگر پولش را بدهی، کار درستی باشد آن را نگه‌داری. تو آن اسباب‌بازی را دزدیده‌ای و این کار درستی نیست. چه‌کار دیگری می‌توانی بکنی؟
پدر: این کار به شجاعت نیاز دارد، اما کار درستی است. بیا ببینیم چگونه این کار را بکنی و چه موقع آن را پس ببری.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (3)

پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (1)پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (1)

پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (1) کودک آنلاین: وجدان قوی ، آن صدای درونی باشکوه که به ما کمک می‌کند درست را از نادرست تشخیص دهیم، شالودۀ زندگی شایسته، شهروندی پابرجا و رفتار اخلاقی است. وجدان محور اخلاقیات و در کنار همدلی و خویشتن‌داری یکی از سه زیربنای هوش اخلاقی است. پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (1)


پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (2)پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (2)

پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (2) البته ما می‌خواهیم بچه‌هایمان کار درست را انجام دهند و درست زندگی کنند، اما آیا واقعاً وقت صرف آن می‌کنیم که به آن‌ها بیاموزیم اخلاقیات چیست و چرا مهم است؟ پرورش گام به گام هوش اخلاقی – وجدان (2)


بحران وجدان در کودکانبحران وجدان در کودکان

بحران وجدان در کودکان کودک آنلاین: خشونت بین نوجوانان و جوانان شدت گرفته است. اگرچه عوامل گوناگونی در این خشونت نقش دارند، اما علت اصلی را نمی توان نادیده گرفت. در زمانۀ ما بسیاری از جوانان وجدان رشد نیافته ای دارند و درنتیجه تمایل به رفتارهای خشن و ضد اجتماعی در آنها شدت گرفته است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران