کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش اول
ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی فرزندتان از عهدۀ کار و مسئولیتی مشکل برآمده، نشان بدهید که او را ستایش می کنید. پیشرفت و موفقیت کودک می تواند به صورت بالا کشیدن خود از نرده ها و روی پای خود ایستادن درون تخت، ساده و ابتدایی و یا به پیچیدگی اجرای یک قطعۀ مشکل موسیقی با ویلون باشد. ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش اول

ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش اول
کودک آنلاین: وقتی فرزندتان از عهدۀ کار و مسئولیتی مشکل برآمده، نشان بدهید که او را ستایش می کنید. پیشرفت و موفقیت کودک می تواند به صورت بالا کشیدن خود از نرده ها و روی پای خود ایستادن درون تخت، ساده و ابتدایی و یا به پیچیدگی اجرای یک قطعۀ مشکل موسیقی با ویلون باشد.
می تواند به زبان آوردن اولین کلمه موقع شروع کتاب خواندن باشد و یا وقتی باشد که در دانشگاه مقاله یا پروژۀ علمی را به ثمر می رساند.
درنگ نکنید و آنچه را که فرزندتان انجام داده تحسین نمایید، بگذارید بداند چقدر تحت تاثیر قرار گرفته اید. به ندرت می توان بچه ها را به سرافرازی موقعی دید که پدر یا مادرشان به آنها بگویند کاری را خوب انجام داده اند و نیز کمتر بچه ها را به غمگینی وقتی می بینید که والدینشان نتوانسته اند به پیشرفت هایشان توجه شایسته داشته باشند.
ستایش از فرزندان نه تنها باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند بلکه به آنها کمک می کند درس های مهمی در مورد ارزش سخت کوشی در جهت نیل به هدف خویش بگیرند.
هر کودکی که برای رسیدن به چیزی سخت کوشیده، باید احساس رضایت ناشی از موفقیت را تجربه کند؛ بخش عظیمی از سرچشمۀ این احساس در کلام ها و واکنش های ناشی از خوشحالی والدین نهفته است.
بعضی از والدین نگران هستند که مبادا تحسین و تمجید پیاپی بچه ها، باعث شود آنها احساس کنند که عشق و محبت والدین شان مشروط است – به این مفهوم که ارزش آنها به کلی در گرو کاری است که انجام می دهند نه وجود و شخصیت واقعی خود آنان.
ما هم تصور می کنیم اگر یگانه حرف هایی که تاکنون به فرزندتان گفته اید دربارۀ موفقیت هایش باشد، چنین اتفاقی ممکن است بیفتد. ولی اگر نه فقط در موفقیت ها بلکه در شرایط گوناگونی، عشق و محبت خود را به او ابراز کنید چنین مشکلی پیش نمی آید.
البته نحوۀ ستایش فرزند نیز نکتۀ مهمی است و باید چند چیز را در نظر داشته باشید، به عبارت دیگر برای تمجید از فرزند، انتخاب واژه ها هم نقش دارد.•    فقط محصول کار و دستاورد فرزندتان را ستایش کنید.
نه اینکه محبت خودتان را نسبت به او مطرح سازید. بهتر است بگویید: در آن گزارش کتاب، کار بسیار بزرگی کردی. نه اینکه بگویید: وقتی در مدرسه این همه خوب عمل می کنی بیشتر دوستت دارم.
در اظهار نظر اول، محتوای ستایشِ او به خاطر گزارش کتاب است، نه قضاوتی دربارۀ ارزش خودش. اظهار نظر دوم این مطلب را می رساند که محبت شما منوط به موفقیت های فرزندتان است (حتی اگر چنین منظوری هم نداشته باشید، وقتی بیشتر همین قبیل حرف ها را بگویید، کم کم احساس می کند همین است که حقیقت دارد).

البته می توانید در عین اینکه فرزندتان را دوست دارید انتظارات زیادی نیز از او داشته باشید، ولی این دو نباید وابسته به هم باشند، چه در ذهن شما و چه در ذهن او.
•    از خود دستاورد کودک تمجید کنید نه از نمره و رتبه ای که شخص دیگری به او داده است.
گفتن "به تو افتخار می کنم که به این خوبی هجی می کنی" خیلی بهتر از آن است که بگویید: "من به نمرۀ الف که در امتحان هجی گرفته ای افتخار می کنم".
کودک از هشت تا نه سالگی از این ماجرای آزاردهنده که موفقیت هایش را دیگران ارزیابی کنند و نمره بدهند آگاه می گردد، دیگر نیازی به تکرار آن نیست.
•    موفقیت های هر کودک باید مستقل از سایرین باشد.
با این حال اگر احساس می کنید باید عملکرد او را با چیزی مقایسه کنید، موفقیت های سابق خودش را قیاس بگیرید نه موفقیت های دیگران را.
تو هرگز به این خوبی به توپ ضربه نزده ای. برای تمجید فرزندتان در بازی تنیس روش های بسیار بهتر از این وجود دارد که بگویید: خیلی بهتر از بقیه بچه ها به توپ ضربه می زنی.
رقابت میان بچه ها در مدرسه و میدان بازی به قدر کافی شدید هست و دیگر نیازی به تشدید آن نیست.

منبع: ده اصل ثابت فرزندپروری
ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش اول

ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش دومستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش دوم

ستایش کردن پیشرفت ها و موفقیت های کودکان – بخش دوم اگر بگویید تک نوازیِ پیانوی او موفقیتی بزرگ بود، به این علت که تلاش زیادی برای آماده شدن کرده پیامی کاملاً متفاوت را القا می کند تا اینکه بگویید موفقیت اجرا به این خاطر بوده که او موسیقیدان به دنیا آمده.تحسین کردن کودکانتحسین کردن کودکان

تحسین کردن کودکان کودک آنلاین: یکی از قدیمی ترین راهکارهای والدین برای تشویق کودکان به رفتار خوب، تحسین است. جون گروسِک روانشناس، در پژوهشی که به کمک دستیارانش انجام داد، متوجه شد کودکانی که اغلب برای بخشندگی شان مورد تحسین مادرانشان قرار می گرفتند، به نسبت کودکان دیگر بخشندگی کمتری داشتند. تحسین کردن کودکاننگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکاننگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکان

نگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکان یک دیدگاه نسبتاً رایج این است که سال‌ها طول می‌کشد تا بچه‌ها بتوانند تصمیم‌گیرنده‌های مسئولی شوند. افرادی که این را باور دارند احتمالاً خواهند گفت که طی اولین سال‌های زندگی کودکان (ازنظر برخی، این دوره تا زمانی که بچه‌ها به 18 یا 21 سالگی می‌رسند، طول می‌کشد!) والدین باید در بیشتر موارد جای بچه‌ها تصمیم بگیرند. نگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکاننقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکاننقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان

نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان اعتماد به نفس با وجود ادراک و باورهای مثبت فرد نسبت به خودش در او آغاز میگردد. همه ی ما از سنین کودکی با دریافت ایده و نظرات دیگران پیرامون خودمان شروع به ساختن این باورها و ادراک میکنیم. والدین اولین و صمیمی ترین کسانی هستند که با کودکان ارتباط برقرار میکنند و چون میان آنها ارتباطات عاطفی گرمی وجود دارد فرزندان بیشتر از والدین تاثیر می پذیرند تا دیگران. نقش ادراک مثبت در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران