کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)
زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی وقتی کودک شما وارد مدرسه می‌شود هنوز نیاز شدیدی به‌تماس فیزیکی دارد. چنانچه او را هنگام خروج از منزل و رفتن به‌مدرسه در آغوش بکشید و ببوسید تاثیر عظیمی در ایجاد احساس امنیت او در طول روز خواهد داشت.

پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)
وقتی کودک شما وارد مدرسه می‌شود هنوز نیاز شدیدی به‌تماس فیزیکی دارد. چنانچه او را هنگام خروج از منزل و رفتن به‌مدرسه در آغوش بکشید و ببوسید تاثیر عظیمی در ایجاد احساس امنیت او در طول روز خواهد داشت.
 اگر وقتی به‌خانه می‌آید بغلش کنید بقیۀ آن روز را آرام بوده و با فعالیتهای مثبت جسمی و فکری سپری خواهد کرد و اگر این کار را نکنید ممکن‌است تمام بعدازظهر و شب برای جلب توجه شما شلوغ کند. چرا چنین است؟
کودکان هر روز در مدرسه با تجارب جدیدی مواجه می‌شوند و احساسات مثبت و منفی نسبت به معلمان و همکلاسیهای خود را تجربه می‌کنند. بنابراین خانه باید بهشت باشد، باید مکانی باشد که وجود عشق در آن تضمین شده است.
به‌خاطر داشته باشید، تماس فیزیکی یکی از قویترین زبانهای عشق است. وقتی به‌طور طبیعی و راحت به این زبان صحبت می‌کنید، کودکتان احساس آسایش و آرامش کرده و راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.
همۀ بچه‌ها در سرتاسر دوران کودکی و نوجوانی به‌تماس فیزیکی نیاز دارند. بسیاری از پسرها از سن هفت تا نه سالگی وارد مرحله‌ای می‌شوند که در برابر نوازش مقاومت می‌کنند اما هنوز آنها به‌تماس فیزیکی نیاز دارند. آنها تماسهای شدیدی چون کشتی گرفتن، هُل دادن، مشت زدن، بغل کردن، محکم دست دادن و نظایر آنها را می‌پسندند.
دخترها هم از این تماسها خوششان می‌آید اما آنها در برابر ناز و نوازش مقاومت نمی‌کنند، زیرا برخلاف پسرها مرحلۀ مقاومت در برابر نوازش را ندارند.
بسیاری از تماسهای فیزیکی این دوره از زندگی فرزندان ما از طریق انواع بازیها برقرار می‌شود. بسکتبال، فوتبال و والیبال ورزشهای تماس فیزیکی هستند. وقتی عده‌ای همراهِ هم در حیاط بازی می‌کنند، وقت گذراندن با یکدیگر را با تماس فیزیکی ترکیب می‌کنند. اما تماس فیزیکی نباید به‌این بازیها محدود شود.نوع محبوبی از تماس فیزیکی برای بسیاری از والدین این است که ضمن خواندن کتاب برای کودک دست او را بگیرند یا در آغوشش بگیرند. این کار والدین را قادر می‌سازد تا مدت زمانی طولانی تر با فرزندشان تماس داشته باشند و خاطرۀ این کار تا ابد در ذهن کودک باقی می‌ماند.
سایر مواقعی که تماس فیزیکی با کودک مهم است زمانی است‌که کودک بیمار بوده، به‌لحاظ جسمی یا عاطفی آسیب دیده، خسته است و یا اتفاقی مسخره یا غم‌انگیز رخ داده است. والدین حتماً در چنین مواقعی باید با پسرها درست مانند دخترها برخورد کنند.
اکثر پسرها در دوره‌ای از رشدشان نوازش شدن را دخترانه می‌دانند، وقتی آنها در برابر لمس شدن مقاومت می‌کنند والدین راحت‌تر از آنها فاصله می‌گیرند. همچنین برخی از بزرگسالان طی برخی از مراحل رشد پسرها آنها را جالب توجه نمی‌یابند.
اگر پدر و مادری چنین احساسی دارند مهم است که در برابر آن مقاومت کنند، پیش بروند و نیاز پسرها به‌تماس فیزیکی را برآورده سازند، حتی اگر آنها طوری رفتار کنند که گویی این را نمی‌خواهند.
نزدیک شدن کودک به‌دوران بلوغ
طی سالهاب دبستان لازم است به‌خاطر داشته باشید که کودک خود را برای دشوارترین بخش دوران کودکی‌اش یعنی سن بلوغ آماده می‌کنید. وقتی کودک کوچک است پُر کردن مخزن عاطفی او نسبتاً آسان است. البته این مخزن خیلی سریع خالی می‌شود و باید دوباره آنرا پر کرد.
با بزرگ شدن کودک مخزن عشق او نیز رشد می‌کند و پُر نگهداشتن آن دشوارتر می‌شود. سرانجام روزی می‌رسد که می‌بینید پسرتان بزرگتر و قوی‌تر و باهوش‌تر از شماست، کافی است از او سؤال کنید و دخترتان موجود شگفت‌انگیزی میشود که بسیار زیرک‌تر و باهوش‌تر از شماست.
وقتی پسرها به دوران بلوغ نزدیک می‌شوند شاید از تماس فیزیکی اجتناب کنند و بترسند که شبیه دخترها به‌نظر بیایند و دخترها هم شاید از تماس با پدرشان دوری کنند. اما اگر می‌خواهید دختر نابالغ خود را برای دوران آینده آماده کنید از لمس او اجتناب نکنید. دلیلش را اکنون می‌گوییم.
طی مرحلۀ پیش از بلوغ، دخترها نیاز خاصی به مهر و محبت پدرشان دارند. برخلاف پسران، اهمیت اطمینان از عشق بی‌قید و شرط ظاهراً حوالی سن یازده سالگی در دختران به‌اوج خود می‌رسد. یک دلیل این نیاز خاص این است که مادران معمولاً در این مرحله بیش از پدران به‌دختران توجه و با آنها تماس فیزیکی برقرار می‌کنند.
وقتی دختری به این دورۀ حساس زندگی‌اش نزدیک می‌شود به‌طور شهودی میداند که احتیاج دارد احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد. همچنین او به‌طور ناخودآگاه میداند که برای خوب سپری کردن سالهای آینده باید هویت جنسی خوب داشته باشد. برای یک دختر فوق‌العاده حیاتی است که به‌عنوان جنس مؤنث احساس ارزشمندی کند.
دخترانی که از عزت نفس و هویت جنسی سالم برخوردارند بهتر می‌توانند در برابر فشار منفی همسالان مقاومت کنند. آنها بیشتر قادرند به‌معیار اخلاقی‌ای که در خانه به‌آنها آموخته شده پایبند بمانند و آمادگی بیشتری برای تفکر مستقل دارند.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
زبان عشق کودکان
پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)

زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک‌خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی


ابراز محبت فیزیکی والدین به کودکابراز محبت فیزیکی والدین به کودک

ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک کودک آنلاین: بچه ها به نوازش والدین خود نیاز بسیار دارند، نه تنها در دورۀ نوزادی بلکه در خردسالی و حتی نوجوانی نیازمند نوازش هستند. انسان موجودی لامسه ای است و نوعی نیاز فطری به ارتباط فیزیکی با سایرین دارد. ابراز محبت فیزیکی والدین به کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران