کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
چرا کودکان را مقایسۀ فیزیکی می‌کنید؟
چرا کودکان را مقایسۀ فیزیکی می‌کنید؟ از هرگونه مقایسه کردن فیزیکی کودکانتان اجتناب ورزید. تحقیقات نشان داده است که نوجوانان در برابر ترکیبات مختلف ذهنی از اندام خود واکنش‌های متفاوتی را نشان می‌دهند. چرا کودکان را مقایسۀ فیزیکی می‌کنید؟

چرا کودکان را مقایسۀ فیزیکی می‌کنید؟
کودک آنلاین: از هرگونه مقایسه کردن فیزیکی کودکانتان اجتناب ورزید. تحقیقات نشان داده است که نوجوانان در برابر ترکیبات مختلف ذهنی از اندام خود واکنش‌های متفاوتی را نشان می‌دهند.
مهم‌ترین علائم که فراوان‌ترین علائم است عبارت‌اند از:
- کاهش آستانه تحریک‌پذیری نسبت به گفته‌ها، رفتارها و کنایه‌ها
- جست‌وجوگری فعال محیط برای یافتن نشانه‌هایی که تصویر ذهنی به وجود آمده را تأیید یا رد کند.
- واکنش خشم و پرخاشگری در برابر اطرافیان
- اضطراب در برخورد با دیگران
- احساس ناامیدی
- افکار تکرارشونده (اشتغال ذهنی) پیرامون موضوعاتی از قبیل زیبایی، جذابیت،...
علاوه بر علائم فوق، نشانه‌های دیگری نیز به‌طور پراکنده از نوجوانان مشاهده می‌شود که هر یک از نشانه‌های فوق را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. ازاین‌جهت امکان وخامت آن همواره وجود دارد.
مهم‌ترین رفتارهای والدین و اطرافیان که به پیچیدگی طرز تلقی منفی/ واقعی یا غیرواقعی نوجوان و کودک از بدن خود منجر می‌شود را می‌توان در مواردی به این شرح خلاصه کرد:
- تفاوت گذاری بین کودکان خود بر اساس زیبایی و توانایی فیزیکی بدن
- مقایسه کردن‌ها کلامی کودکان خود ازنظر ظاهر با یکدیگر و اطرافیان
- پذیرش پاره‌ای از باورها و هنجارهای غلط اجتماعی و شکل دادن واکنش‌های خود بر اساس این هنجارها. مثلاً بچه‌های بلندقدتر موفق‌اند، بچه‌های چاق همیشه تنبل هستند. در بعضی از مواقع باورهای ناکارآمد والدین به شکل آرزوها و تمایلات آن‌ها تظاهر می‌یابد: من همیشه دوست داشتم بچه‌ام قوی‌هیکل یا لاغر باشد.
- ارتباط دادن تجربیات شکست کودکان خود به‌ظاهر و توانایی بدن آن‌ها- سرزنش‌های تحقیرآمیز مستقیم و غیرمستقیم کودکان خود در هنگام تجربیات و شکست.
با توجه به مخرب بودن سطوح مختلف واکنش‌های گفته‌شده، برای اجتناب از این دسته واکنش‌ها و تسهیل کار نوجوان در سلامتی روحشان در شناخت از بدن، توجه والدین باید به نکات زیر باشد و به خاطر بسپارید که انجام دادن نکات کاربردی می‌تواند از پیچیدگی طرز تلقی منفی و غیرواقعی از بدن جلوگیری کند.
- از هرگونه مقایسه کردن فیزیکی کودکان خودداری کنید.
- در برخوردهای کلامی و غیرکلامی از هرگونه گرایش به تفاوت گذاری بین فرزندان خود برحسب متغیرهایی مانند جذابیت، زیبایی و غیره اجتناب کنید.
- در باورهای ناکارآمد خود تجدیدنظر کنید.
- کناره‌گیری کودکان و نوجوانان خود را از گروه‌های هم‌سن‌وسال نپذیرفته و با استدلال، بدون رفتار نصیحت کننده، دلایل را جستجو کنید.
- به‌طور کاذب و غیرواقعی به تعریف و تمجید از ظاهرش نپردازید.
- واکنش‌های توأم با حساسیت‌ها را با وی در میان بگذارید.
- سایر توانایی‌های فرزندان خود را یادآوری کرده و آن‌ها را به مقایسۀ توانایی‌های خود درزمینه های مختلف خودشان وادار کنید.
- در طراحی و درخواست وظایف از فرزندان خود، بدون اشاره به نقایص یا ضعف‌های بدنی، میزان توانایی فیزیکی آن‌ها را در نظر بگیرید و درخواست‌های خود را با این ویژگی هماهنگ کنید.
- رفع پاره‌ای از نقایص ظاهری با کمک پزشکان امکان‌پذیر است.
توجه به این نکته ضروری است که کودکان در چنین ایامی بسیار حساس و آسیب‌پذیر و کاملاً تقلیدپذیرند. بنابراین والدین از این دیدگاه که فرزند خود را بهترین فرزند می‌شناسد، شکی وجود ندارد و حق هم همین است. اما تا جایی جایز است که به اعتمادبه‌نفس آنان خدشه‌ای وارد نیاید. همین‌که این امر مهم موجب گستاخی یا غرور و یا عوامل ناپسند اخلاقی یا اجتماعی کودک یا خانواده شد، باید والدین قاطعانه در گفتار و کردارشان تجدیدنظر نموده و به کمک مشاور خانواده راه بهتر یا مؤثری را پیدا کنند تا به ساختمان روحی فرزندشان، که از اهمیت فراوانی برخوردار است، لطمه‌ای وارد نسازد.
منبع: این‌گونه فرزندتان را تربیت کنید.
چرا کودکان را مقایسۀ فیزیکی می‌کنید؟
از مقایسه فرزندان خودداری کنید.از مقایسه فرزندان خودداری کنید.

از مقایسه فرزندان خودداری کنید. کودک آنلاین: کودکان خیلی زود متوجۀ مقایسه می شوند. برادرت هیچوقت از این نمره ها نمی گرفت. یا چرا نمی توانی بیشتر مثل خواهرت باشی؟ فرزندانمان نه تنها از این نظرها بدشان می آید بلکه آنها را خیلی غیرمنصفانه می دانند. از مقایسه فرزندان خودداری کنید.


منحصر به فرد بودن کودکانمنحصر به فرد بودن کودکان

منحصر به فرد بودن کودکان کودک آنلاین: به جز در موارد جوراب که عبارت یک اندازه برای همه در آن کمی کاربرد دارد و البته آن هم اغلب نادرست است کمتر می توان آن عبارت را برای انسان ها به کار برد. منحصر به فرد بودن کودکان


پرهیز والدین از گفتن عبارت پرهیز والدین از گفتن عبارت " تو بزرگ شدی "

پرهیز والدین از گفتن عبارت " تو بزرگ شدی " کودک آنلاین: والدین معمولاً به فرزندانشان می گویند که آنها بزرگ شده اند و باید مثل بزرگترها رفتار کنند. مثلاً به کودکشان می گویند که تو بچۀ بزرگی شدی و باید خودت دستشویی بری یا نباید این همه ریخت و پاش کنی.


عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان

عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان معمولا کودکان در این دوران مدام رفتارهای خواهر یا برادرشان را زیر نظر می گیرند و اگر شما بین آنها فرق بگذارید ، مدام به شما می گویند که این کارتان عادلانه نیست. مثلا اگر شما برای دخترتان دو بلوز بخرید و برای خواهرش یک بلوز ، دختر بزرگترتان می گوید این کار شما اصلا عادلانه نیست. عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید