کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (2)
زبان عشق کودکان وقت گذراندن با یکدیگر باید با تماس چشمی مطبوع و مهرآمیز همراه باشد. نگاه کردن به چشمان کودک‌تان به طرزی محبت‌آمیز، از راه‌های موثر انتقال عشق از قلب شما به به قلب فرزندتان است.

پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (2)
•    وقت گذراندن با تک‌تک کودکان
اگر شما چند بچه دارید باید راهی پیدا کنید تا با هر یک از آنها تنها وقت بگذرانید. این کار ساده‌ای نیست اما می‌توان آن‌را انجام داد. به‌عنوان مثال سوزانا ویزلی را در نظر بگیرید که ده بچه را بزرگ کرده است. او طوری برنامه‌ریزی می‌کرد که هر هفته یک ساعت با هر یک از بچه‌ها تنها باشد.
 سه پسر او به نام سام، جان، و چارلز ویزلی به ترتیب شاعر، نویسنده، و خطیب شدند. چارلز چندین سرود مذهبی نوشته که جزو آثار کلاسیک کلیسای مسیحی درآمده است. سوزانا علاوه بر کمک به فرزندانش در یادگیری جبر، نگارش، ریاضیات، ادب و نزاکت و ارزش‌های اخلاقی، صرفه‌جویی در زندگی را نیز به آنها آموخت.
در عصری که زنان فرصت کمی برای پیشرفت داشتند (دهۀ 1700 میلادی در انگلستان)، او امکان تحصیلات و آموزش کامل  را برای دخترانش فراهم ساخت. این مادر عاقل زمانی به دخترش امیلیا گفت:« جامعه هیچ فرصتی برای استفاده از هوش و دانش زنان خود فراهم نمی‌کند.» امیلیا بعدها معلم شد.
هر چند نیازی نیست ما همۀ عقاید او دربارۀ تربیت فرزند را بپذیریم، اما می‌توانیم اولویت‌هایی را که سوزانا در رابطه با خانواده تعیین کرد و بعد به اجرا در آورد، تحسین کنیم. کلید اصلی وقت گذراندن صحیح را باید در ارزش‌ها و اولویت‌هایی یافت که شما والدین تعیین می‌کنید و در خانۀ خود به اجرا می‌گذارید.•    تماس چشمی مثبت
وقت گذراندن با یکدیگر باید با تماس چشمی مطبوع و مهرآمیز همراه باشد. نگاه کردن به چشمان کودک‌تان به طرزی محبت‌آمیز، از راه‌های موثر انتقال عشق از قلب شما به به قلب فرزندتان است.
مطالعات به عمل آمده نشان می‌دهد که اکثر والدین از تماس چشمی عمدتا به طرز منفی استفاده می‌کنند- یعنی موقعی که دارند کودک را سرزنش می‌کنند یا صریحا به او دستور می‌دهند.
اکثر تماس‌های چشمی شما باید مطبوع و مهرآمیز باشد. اگر فقط موقعی این کار را بکنید که کودک مطابق میل شما رفتار کرده، در دام عشق مشروط می‌افتید. این نیز می‌تواند به رشد شخصی کودک‌تان آسیب وارد کند.
شما می‌خواهید آن‌قدر عشق بی‌قید و شرط به کودک ابراز کنید که مخزن عاطفی او پر شود، و یکی از راه‌های مهم انجام این کار استفادۀ صحیح از تماس چشمی است.
گاه اعضای خانواده برای تنبیه یکدیگر از نگاه کردن به هم خودداری می‌کنند. این ظالمانه است، همسر و فرزند شما هرگز این رفتار مخرب را فراموش نخواهند کرد. خصوصا کودکان اجتناب از تماس چشمی را به معنی نفی و مخالفت می‌گیرند و این نیز عزت نفس آنها را نابود می‌کند.
اجازه ندهید ابراز محبت شما به کودک‌تان تحت کنترل این قضیه باشد که در آن لحظه از کودک‌تان راضی هستید یا نه. شما صرف‌نظر از هر چیزی، و صرف‌نظر از طرز رفتار کودک یا هر شرایط و اوضاع و احوال دیگری باید به طور پیگیر به کودک‌تان ابراز محبت کنید.
•    در میان گذاشتن افکار و احساسات
وقت گذراندن با یکدیگر فقط برای انجام کار و فعالیت با همدیگر نیست، بلکه برای شناخت بهتر فرزندتان نیز هست. وقتی شما با فرزندتان وقت می‌گذرانید، درمی‌یابید که حاصل طبیعی این کار اغلب اوقات یک گفتگوی خوب دربارۀ همه چیزهای مربوط به زندگی شماست.
 فیل بریگز استاد باسابقۀ تعلیم و تربیت در یک آموزشگاه کالیفرنیا عاشق استفاده‌هایی است که از بازی گلف با پسرش می‌برد. او می‌گوید:« پسرم چندان اهل حرف زدن نبود، تا این که ما به طور منظم بازی گلف را شروع کردیم.» این پدر و پسر اغلب دربارۀ بازی گلف حرف می‌زدند و همچنان که در زمین بازی راه می‌روند از حرکات مختلف بازی گلف می‌گویند؛ و خیلی زود به بحث دربارۀ سایر مسائل زندگی می‌رسند.
وقتی والدین بدانند که چطور می‌شود توپ را در سبد بسکتبال انداخت یا فوتبال بازی کرد، یا اتومبیل را شست، یا حتی ظرف را شست، می‌توانند محیطی خلق کنند که کودک بتواند با پدر و مادرش دربارۀ مسائل مهمتر هم حرف بزند.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (1)پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (1)

زبان عشق کودکان وقتی مخزن عشق یک کودک خالی است و تنها توجه است که آن را پر می‌کند، کودک تقریباً هرکاری می‌کند تا این توجه را بدست بیاورد. حتی اگر زبان اصلی عشق کودک شما وقت گذراندن با یکدیگر نباشد، بسیاری از کودکان خواهان توجه کامل والدین‌شان هستند.


پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز واژۀ تشویق در زبان انگلیسی یعنی شهامت ایجاد کردن. ما می‌خواهیم شهامت تلاش بیشتر را ایجاد کنیم. از نظر یک کودک خردسال، هر تجربه‌ای تازه است. یادگیریِ راه رفتن، حرف زدن و سوار دوچرخه شدن مستلزم شهامت دائم است.


پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)

زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک‌خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران