کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم
استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم لازم نیست ساعت به رختخواب رفتن زمان مخصوص و تغییر ناپذیری باشد اما باید همراه با نوعی اعمال منظم ، چیزی شبیه مراسم خاص باشد که کودک آن را به عنوان پایان خوشی برای روز به خاطر بیاورد و انتظار آن را بکشد. استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم

استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم
ساعات به رختخواب رفتن و بیدار شدن
لازم نیست ساعت به رختخواب رفتن زمان مخصوص و تغییر ناپذیری باشد اما باید همراه با نوعی اعمال منظم ، چیزی شبیه مراسم خاص باشد که کودک آن را به عنوان پایان خوشی برای روز به خاطر بیاورد و انتظار آن را بکشد.
کودک باید به محض شروع تشریفات خواب بداند که باید منتظر اوقاتی دوست داشتنی با مامان و بابا باشد. این موضوع خود به خود سبب ایجاد سکوت ، آرامش ، تسکین و حتی خواب آلودگی در کودک در حالی می شود که به آرامی کنار تخت او می نشینید و برایش قصه می گویید یا شعر می خوانید و سپس روی تخت خم می شوید به طوری که در امنیت بازوان شما به خواب رود.
اگر ساعات خوابیدن را لذت بخش کنید و با اختصاص قدری وقت و حوصله سعی کنید مثلا مانع از ناراحتی کودک خود و دشوار شدن خوابیدن برای وی شوید کودک شما به طور طبیعی در حوالی شش سالگی وارد مرحله ای میشود که به محض احساس خستگی ، با رضایت خود و بدون وادار شدن از طرف شما و بدون سر و صدا و وقت کشی به طرف رختخواب کشیده می شود.
من همیشه معتقد بوده ام که طرز به خواب رفتن کودک برای سرحال آمدن ذهن و روح علاوه بر جسم وی حائز اهمیت است. همیشه آرزو داشته ام کودکم بدون ناراحتی ، و مسلما بدون گریه کردن به خواب رود.
بنابراین از خطاهای کوچک نزدیک ساعت خواب فقط با یک تذکر ساده می گذرم طوری که فرزند من هنگام خوابیدن آرام باشد. همیشه معتقد بوده ام که چنین خطاهایی را در صورت تکرار میتوان وقت دیگری ، که کودک سرحال تر است و تا این حد به خواب احتیاج ندارد اصلاح کرد.
اگر کودک خردسالی دارید تقریبا تمام زمان پس از شام باید هماهنگ با آماده ساختن او برای خواب باشد. شما میتوانید با مرتب کردن اتاق حال و هوای بازی را کاهش دهید سپس  نوبت استحمام یا شستشو ، مسواک کردن دندانها و پوشیدن لباس خواب می رسد آنگاه میتوانید با کودک خود مشغول بازی های آرام و کنش متقابل شوید.
در این وقت از شبانه روز به آرامی صحبت کردن یا به نرمی آواز خواندن میتواند حالتی آرام و خواب آور برای کودک فراهم آورد. با اطمینان از ملایم بودن نور مثلا با استفاده از چراغ خواب و آنگاه زمزمه کردن به مدت ده تا بیست دقیقه با کودکتان که آماده خواب است ، میتوانید حالتی از آرامش ، محبت و همراهی را ایجاد کنید.
همان گونه که خوابیدن با حالت ذهنی مناسب مهم است بیدار شدن با نشاط نیز اهمیت دارد. شروع روز باید با شادی همراه باشد بنابراین ارزش دارد که مقداری وقت و تلاش برای مهیا شدن جهت آن صرف کنید.
برای نمونه اگر لباس های فرزندتان را دم دست او بگذارید او از سن پایین تری شروع به پوشیدن لباس های خود می کند. همچنین میتوانید لوازم ورزش ، لوازم مدرسه ، نهار و غیره را شب قبل آماده کنید تا بتوانید فکر خود را روی هر چه شاداب تر کردن صبحگاه متمرکز نمایید.
در بیشتر خانواده ها مشکل اصلی صبح ها عجله داشتن است که برعکس باعث می شود کودکان هرچه کندتر حرکت کنند که خود میتواند حال بدی برای کل خانواده به وجود آورد.اگر شما وقت بیشتری داشته باشید کودک خود را به طور ناگهانی از خواب بیدار نخواهید کرد زیرا بچه ها هم درست مثل ما برای عبور هر چه آرامتر از مرحله ی خواب به هوشیاری به زمان احتیاج دارند. ممکن است کودک شما پس از بیدار شدن هنوز ذهنی خواب آلوده داشته باشد؛ در این صورت برای ده تا پانزده دقیقه قادر به مواجهه با هیچ نوع پرسش یا فعالیت سریع و یا یادآوری مسائلی مثل مسواک زدن دندانهایش نیست.
بنابراین سعی کنید از هرگونه پرسش یا درخواست انتخاب از فرزندتان اجتناب کنید. همچنین باید سعی کنید نظم خاصی به کارهای معمول صبحگاهی کودکتان دهید مثلا اول خارج شدن از رختخواب ، سپس رفتن به توالت  و بعد از آن مسواک زدن دندانها ، شستن صورت و شانه کردن موها ، آنگاه لباس پوشیدن و سپس صرف صبحانه.
وظایف روزانه
خوب است از کودکی هر روز وظیفه ی کوچکی به کودک خود واگذار کنید. با این کار شما عادات خوبی مثل مسئولیت پذیری ، دقت و وقت شناسی و احترام گذاشتن به افراد و چیزهای مختلف را در تمام مدت زندگی در او ایجاد میکنید. به عنوان مثال میتوانید از کودک خود بخواهید یک کار ساده مثل آب دادن به گلدان ، غذا دادن به ماهی ها ، خواندن دماسنج و غیره را انجام دهد.
همچنانکه کودک شما بزرگتر می شود می توانید فعالیت هایی را که هر هفته در یک روز مشخص انجام می شود برای او تعیین کنید . مثلا میتوانید دوشنبه ها به پارک بروید ، سه شنبه ها به استخر ، چهارشنبه ها به خرید و پنجشنبه ها را به بازی با دوستان اختصاص دهید ، یا روز جمعه فعالیت های داخل منزل مثل رنگ آمیزی ، بازی های آبی ، یا بازی با شن را انجام دهید.
پس از آن نوبت فعالیت های منظم سالیانه و جشن هایی میرسد  که ماههای سال را نشان گذاری می کنند. بهترین نمونه جشنهای تولد است یک نمونه ی دیگر اعتیاد مختلف است ، تعطیلات تابستانی هم نمونه ی دیگری هستند ، اما در واقع شما میتوانید هر یاد بودی را که خودتان می خواهید برگزار کنید.
مثلا میتوانید شروع هر فصل را جشن بگیرید که فرصت همه نوع فعالیتی مثل نقاشی کشیدن از تغییرات طبیعت و دنیای اطراف را فراهم می آورد. برای این منظور میتوانید درختان را با برگ یا بدون برگ ، تغییر رنگهای طبیعت در فصول مختلف ، تغییر رنگهای طبیعت در فصول مختلف ، تغییر آب و هوا ، فعالیت های مختلف ، بازی با آدم برفی در در زمستان و رفتن به کنار دریا و شنا کردن در تابستان را به کودکتان به عنوان موضوعات نقاشی خاطر نشان کنید.
همه ی اعضای خانواده ی ما جشن گرفتن ابتدای فصل ها را جالب توجه ، هیجان انگیز و منبعی از احساس آرامش و امنیت می یافتند. همچنین این موضوع به کودکان ما کمک می کرد مطالب بیشتری در مورد طبیعت ، نحوه ی کار جهان هستی و طریقه ی زندگی جانوران یاد بگیرند و دارای آگاهی محیطی و زیست شناختی شوند.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم
استفاده ی مثبت از انضباط -  قسمت اولاستفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول

استفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول انضباط چیزی بیش از اصلاح رفتار نامطلوب است. یکی از معانی آن کمک به کودک در جهت رشد سالم ذهنی ، عاطفی و جسمانی است. هنگامی که کودک ما نوزاد است از جسم وی مراقبت می کنیم سپس کودک نوپای خود را با آشنا کردن او با کارهای روزانه هدایت می کنیم و آنگاه با بزرگتر شدن او دست او را می گیریم و سعی می کنیم خودمان الگویی برای او باشیم. استفاده ی مثبت از انضباط - قسمت اول


کودک پنج ساله و انضباطکودک پنج ساله و انضباط

کودک پنج ساله و انضباط کودک آنلاین: انضباط به معنای تنبیه کردن برای اصلاح رفتار نیست. اصول انضباطی مؤثر در کنار رهنمودها و تعیین حدود، به کودک کمک می‌کند تا فردی منضبط بار آید. ثبات در برقرار کردن روش‌های انضباطی، امری ضروری است. در هر روشی که به کار گرفته شود، ثبات مهم‌ترین اصلی است که باید رعایت شود. کودک پنج ساله و انضباط


برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدینبرقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین کودک آنلاین: نظم و ارتباط در زندگی امری سازنده است. اگرچه بسیاری از کودکان دربارۀ برقراری این نظم در منزل، گله و شکایت می‌کنند. برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین


سخت گیری و انضباط مناسب کودکسخت گیری و انضباط مناسب کودک

سخت گیری و انضباط مناسب کودک بچه های خیلی کوچک (نوزادان) نیازی به سخت گیری و انضباط ندارند. آنها با آگاهی و از روی عمد کار بدی را انجام نمی دهند. آنها با انجام برخی کارها، قصد عصبانی کردن شما را ندارند و نمی خواهند با گریه کردن، شما را تحت کنترل خود درآورند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران