کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول
کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول کودک آنلاین: در دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم، بزرگترین مشکلاتی که کودکان را درگیر می کنند، در قالب خشونت، اعتیاد، اختلالات عاطفی، اختلالات جنسی و مانند اینها، پدیدار شده است. اگر کمی عمیق تر به این مسائل نگاه کنیم، درمی یابیم که تمامی این مشکلات به نوعی با ناامیدی در کودکان گره خورده است.

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول
کودک آنلاین: در دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم، بزرگترین مشکلاتی که کودکان را درگیر می کنند، در قالب خشونت، اعتیاد، اختلالات عاطفی، اختلالات جنسی و مانند اینها، پدیدار شده است. اگر کمی عمیق تر به این مسائل نگاه کنیم، درمی یابیم که تمامی این مشکلات به نوعی با ناامیدی در کودکان گره خورده است.
خیلی وقت ها ما به جای اینکه به کودکانمان مقصدی را نشان بدهیم (تعیین کردن اهداف روشن در زندگی و روابط ها) به آنها مقابله با وضعیت های فوق العاده را آموزش می دهیم.
آنها اغلب در مدارس آموزش می بینند که فقط بگویند: نه . بچه ها به طور مداوم در حال گرفتن دستورالعمل هایی برای پرهیز از ارتباطات نادرست و رفتارهای غلط هستند. اما آیا تا به حال به غیر از این دستورالعمل ها، سعی بر روشن ساختن هدفی در زندگی آنها کرده ایم؟ آیا تا به حال به آنها گفته ایم که در مقابل چه چیزهایی باید آری بگویند؟
تعیین هدف در زندگی، هنر دیدن چیزهایی است که دیگران قادر به مشاهدۀ آن نیستند. پس به عنوان والدین، آیا شما به کودکتان در دیدن این نادیدنی ها کمک می کنید؟ چگونه می توانید به او در مورد آینده ای که قادر به دیدنش نیست امیدواری دهید؟ اگر خانواده بستر مناسبی برای پرورش اهداف کودک نباشد، چه باید کرد؟
در اینجا ده هدف پیشنهاد شده است که می تواند در رشد و تکامل زندگی کودکان، نقش مهمی ایفا نماید. پیشنهاد می شود اهدافی را که مایل به انتخاب برای کودکتان هستید، در کاغذی نوشته و با توجه به این ده هدف پیشنهاد شده، اهمِ آن را برگزیده و از این پس در راس امور خود قرار دهید:

•    هدف اول: داشتن تصویری مثبت از خود
اینکه کودک بتواند تصویری مثبت از خود و توانایی هایش داشته باشد را در راس اهداف تان قرار دهید. البته به خاطر داشته باشید که داشتن تصویر و تفکری مثبت نسبت به خود، به معنای این نیست که شما بهترین هستید و بهتر از شما وجود ندارد.
بلکه بدین معناست که شما مخلوق خداوند و جلوه ای از عظمت او هستید، پس زندگی شما از اهمیت زیادی برخوردار است.
کودکان و نوجوانان همانطور که رشد کرده و بالغ تر می شوند، دوست دارند تا در مورد ارزش های ذاتی و درونی شان اطلاعات بیشتری را به دست آورند. بنابراین ما به عنوان والدین یا معلم از همان ابتدا، باید به وسیلۀ گفتار و اعمال مان به آنان بگوییم که آنها موجوداتی ارزشمندند و تا آنجایی که می توانیم این مطلب را تکرار نماییم.
کلماتی که از دهان ما خارج می شوند، اقداماتی که انجام می دهیم و خلاصه اینکه تمامی عملکرد ما باید مثبت و سازنده باشد. با تشویق کودکتان در هر موقعیتی، می توانید باعث شوید تا او به ایجاد تصویری مثبت از خود، نایل گردد.•    هدف دوم: استقلال و خوداتکایی
در صورتی کودکان شما می توانند در آینده، تبدیل به والدین خوب، معلم خوب، همسر خوب و یا دوستی ایده آل می شوند که دارای روحیه ای مستقل و درجه ای از اتکا به نفس باشند.
البته این بدین معنی نیست که کمک خود را از کودک دریغ نمایید. بلکه باید به او اطمینان دهید که هرگاه نیازمند عشق، راهنمایی و یاری شماست، می تواند روی شما حساب کند، اما در عین حال از او انتظار دارید که روحیه ای مستقل داشته و سعی در حل مسائل خود داشته باشند.

•    هدف سوم: توکل به خدا
هدف مهم دیگری که والدین باید بدان توجه نمایند این است که باید به کودکان خود یاد دهند که همواره به خدا توکل داشته و او را فراموش نکنند.
کودکان و نوجوانان از آغاز زندگی، باید بدانند که دیر یا زود با شرایط و موقعیت هایی مواجه می شوند که تنها خداوند می تواند مسائل مالی، مشکلاتی در زمینۀ سلامتی، مسائل زناشویی، مشکلاتی در زمینۀ خانواده و بچه ها و یا حتی مسائل مربوط به کار باشد.
اگر می خواهید اعمال شما مورد رضایت خدا و مردم باشد و برمبنای عقل سلیم و قضاوت صحیح عمل نمایید، تنها به خدا توکل کرده و کاملاً به او اعتماد کنید، حتی گاهی بیشتر از خودتان.
در هر کاری که انجام می دهید، اول خدا را مدنظر قرار دهید. او شما را هدایت کرده و موفقیت را پاداش تلاش های شما قرار خواهد داد. بهترین روشی که کودک می تواند از طریق آن، اعتقاد و توکل به خدا را یاد بگیرد، الگو قرار دادن پدر و مادرش در این کار است.

•    هدف چهارم: تشویق در به کار انداختن توانایی ها
کودکتان را تشویق کنید تا چیزهای مختلف را تجربه کند، او را تشویق کنید موارد متعددی را بررسی کند، تا یاد بگیرد چه کاری را می تواند انجام دهد. تشویقش کنید تا بفهمد عاشق چه چیزی است و بتواند با نهایت تلاشش، آن کار را انجام دهد. این کار را همیشه انجام دهید. همیشه!

منبع: نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش اول

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دومکمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دوم

کمک به کودک برای تعیین اهداف زندگی – بخش دوم توانایی پذیرفتن مسئولیت کارها و عواقب آنها، نشانۀ دارا بودن شخصیتی مستقل است. ما در زندگی همانی را که کاشته ایم، برداشت می کنیم. پس بهترین چیزی که یک کودک می تواند از والدین و یا معلم اش الگو بگیرد، رفتار توام با مسئولیت پذیری است. در این مورد هیچگونه عذری برای شما پذیرفته نیست.


کمک به کودک برای تشویق کردن خودکمک به کودک برای تشویق کردن خود

کمک به کودک برای تشویق کردن خود کودک آنلاین: خطرناک ترین مورد برای رشد اخلاقی آن است که کودک با این باور بزرگ شود که او فقط باید هنگامی کاری کند که در مقابل چیزی بگیرد: من اسباب بازی ام را برای این به مهدی می دهم که مادر فکر کند من پسر خوبی هستم کمک به کودک برای تشویق کردن خود


کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی

کمک به کودک برای آموختن واژگان عاطفی کودک آنلاین: البته هیچ کودکی تمام مدت آرامش بخش و با توجه نیست، اما بی تردید برخی کودکان همدلی بیشتری دارند. پژوهش های اخیر نکتۀ مفیدی را در این باره یافته اند: کودکانی که همدل تر هستند، معمولاً سواد عاطفی بیشتری دارند.


کمک به کودک برای تشخیص نقاط قوتشکمک به کودک برای تشخیص نقاط قوتش

کمک به کودک برای تشخیص نقاط قوتش کودک آنلاین: این کافی نیست که نقاط قوت فرزندتان را بدانید؛ باید دانسته هایتان را به فرزندتان منتقل کنید. هر چه هوشیاری فرزندتان را دربارۀ ویژگی هایش گسترده تر کنید، به احتمال بیشتری برای هویت خود ارزش قائل خواهد بود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران