کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نکته‌هایی برای تربیت موفق کودکان
تربیت موفق کودکان : کودکان نیاز دارند که در مورد آنچه می‌خواهید کاملاً قاطع و رک باشید. قطعیت به‌آنها امنیت و وضوح دید می‌دهد. دستورهای مبهم به‌همه استرس وارد می‌کند و پیام‌های گوناگون به‌فرزندان میدهد.

نکته‌هایی برای تربیت موفق کودکان
•    قاطع بودن
کودکان نیاز دارند که در مورد آنچه می‌خواهید کاملاً قاطع و رک باشید. قطعیت به‌آنها امنیت و وضوح دید می‌دهد. دستورهای مبهم به‌همه استرس وارد می‌کند و پیام‌های گوناگون به‌فرزندان میدهد.
این قطعیت در آموزش به‌عنوان داشتن انتظارات واضح شناخته شده است. انتظارات بیشتر از فرزندان‌تان موجب می‌شود تا بهتر رفتار کنند. اما باید در مورد توقعات خود صریح باشید و لازم است این راز برای کودکان‌تان فاش شود. بسیاری از والدین فراموش می‌کنند انتظارات‌شان را از کودکان‌شان به‌آنها بگویند و فکر می‌کنند که خودشان یاد می‌گیرند. مسئولیت خود را به‌عهده بگیرید. کودکان نیاز دارند تا آنچه از آنها انتظار می‌رود به‌آنها نشان داده و گفته شود.
- در بیان انتظارات خود قاطع و منصف باشید.
- آنچه را که از فرزندان‌تان توقع دارید به‌آنها بگویید نه اینکه از آنها بپرسید. البته مؤدب باشید اما مدام با درماندگی نگویید لطفاً.
- وقتی توقعی را بیان می‌کنید از عبارات من می‌خواهم شما ... استفاده کنید. این عبارات به‌طور واضح آنچه را که شما از کودکان‌تان می‌خواهید، بیان می‌کنند.
- از کلام بدن و چهره هم برای انتقال منظورتان استفاده کنید.
- وقتی تمام کارها به‌مشکل برمی‌خورد، همانگونه که گاهی پیش می‌آید، فقط خونسرد باشید و دوباره آنچه را که می‌خواهید انجام شود، بیان کنید.
•    مطمئن بودن
اگربه آنچه از فرزندان‌تان می‌خواهید مطمئن هستید، اطمینان خود را آشکار کنید. کودکان‌تان احساس می‌کنند منظورتان همان است که می‌گویید و احتمال کمتری وجود دارد تا با شما بدرفتاری کنند.به‌عنوان والدین، احساس کنترلِ بیشترِ زندگی خانوادگی‌تان را آغاز کنید. این علائم مثبت‌تری ارسال می‌کند. فرزندان نیز این اعتماد به‌نفس تازه را می‌آموزند و واکنش مثبت‌تری نشان می‌دهند.
همۀ افراد گاهی اوقات مجبورند کارهایی انجام دهند که دوست ندارند؛ اما شجاع باشید. شما واقعاً می‌دانید چه چیزی برای فرزندان‌تان بهتر است، زیرا بزرگتر هستید و آنچه می‌گویید، می‌شود.
•    متوجه بودن
متوجه بودن به‌معنی گوش دادن به‌کودکان‌تان، صحبت با آنها، وقت گذراندن با یکدیگر، در آغوش گرفتن و فراهم آوردن محیطی امن و مطمئن برای آنهاست. متوجه بودن همچنین در مورد یادآوری چگونه احساس کردن به‌عنوان یک کودک و گاهی خود را جای کودکان قرار دادن است و این یعنی شاد شدن، بانشاط بودن و خندیدن.
متوجه بودن یعنی حساس بودن به‌نیازهای فرزندان‌تان و دیدن جهان از چشم آنهاست. این به‌شما یادآوری می‌کند که دوران کودکی، زمانی خاص و جادویی است و باید زمان خندیدن، شادی و مکاشفه باشد. نشان دهید که شما با اختصاص دادن زمانی برای بغل کردن، خندیدن یا گوش دادن به‌یک داستان، حتی اگر خسته یا کسل باشید، متوجه آنها هستید.
توجه می‌تواند با اجازه دادن به‌فرزندان‌تان تا هرچه می‌خواهند انجام دهند، اشتباه شود، اما در حقیقت برعکس است. اگر توجه زیاد نشان دهید، ممکن‌است جنبۀ بیش از حد ملایمی از خود برای کودکان‌تان نمایان کنید؛ آن وقت به‌شما گوش نمی‌دهند، احترام نمی‌گذارند یا طوری رفتار نمی‌کنند که شما از آنها می‌خواهید.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
تربیت موفق کودکان
روشهای پایه‌ای تربیت کودکان روشهای پایه‌ای تربیت کودکان

تربیت کودکان والدین باید به‌ارزشهای خود واقف باشند، اما نباید تبلور آرزوها و ایده‌آل‌های ذهنی خود را در کودک‌شان ببینند. به‌عبارت دیگر، والدین نباید کودک را وسیله‌ای برای تحقق ناکامی‌های خود به‌حساب آورند.


باورهای نادرست دربارۀ تربیت کودک – قسمت سومباورهای نادرست دربارۀ تربیت کودک – قسمت سوم

تربیت کودک : زندگی حتی برای خوشبخت‌ترین انسانها نیز مجموعه‌ای از مشکلات است. درواقع روزی نیست که ناکامی یا مشکلی را تجربه نکنیم، به‌همین دلیل بسیاری از والدین با عشق و محبتی وافر نسبت به‌فرزندان، تلاش می‌کنند تا آنها را در مقابل مشکلات زندگی محافظت کنند.


اصول تربیت فرزند – اصول شخصیتاصول تربیت فرزند – اصول شخصیت

اصول تربیت فرزند گاهی فرزندان‌تان آنقدر شبیه شما هستند که شما را به‌یاد کودکی خودتان می‌اندازند، اما این دلیل نمی‌شود که همیشه مانند شما فکر کنند. اما بعضی از بچه‌ها عکس این هستند


5 پیام تربیت مثبت – بخش دوم5 پیام تربیت مثبت – بخش دوم

5 پیام تربیت مثبت بسیار اتفاق می‌افتد که به‌بچه‌ها القا میشود اگر بیشتر بخواهند خودخواه و لوس و خطاکار هستند. بسیاری از والدین به فرزندان خود آموزش میدهند به‌آنچه دارند بسنده کنند و از آنچه بدست می‌آورند ممنون و سپاسگزار باشند پیام تربیت مثبت

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران