کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود
تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود کودک آنلاین: نقطۀ شروع کمک به کودکان برای درک گوناگونی، این است که به اصل و نسب خود بنگرند. خانواده فضایی است که کودکان نه تنها احساس تعلق به آن را تجربه می کنند، بلکه اولین زبان، شناخت فرهنگ، باورهای معنوی یا مذهبی و ارزش هایشان را از آن کسب می کنند.

تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود
کودک آنلاین: نقطۀ شروع کمک به کودکان برای درک گوناگونی، این است که به اصل و نسب خود بنگرند. خانواده فضایی است که کودکان نه تنها احساس تعلق به آن را تجربه می کنند، بلکه اولین زبان، شناخت فرهنگ، باورهای معنوی یا مذهبی و ارزش هایشان را از آن کسب می کنند.
کودکان از طریق عضویت در خانواده  هویت خود را تعریف و از میراث فرهنگی شان احساس سربلندی می کنند. یادگیری دربارۀ پیشینۀ خانواده به کودکان کمک می کند با گذشته شان ارتباط برقرار کنند و نه تنها برای پیشینۀ ملی و قومی خود احترام و ارزش قائل شوند، بلکه برای پیشینۀ دوستانشان نیز احترام قائل شوند.
همان گونه که باربارا ماتیاس نویسنده چهل راه تربیت فرزند غیر نژاد پرست شرح می دهد: هنگامی که فرزندتان دارای احساس عزت نفس است و به مردمش افتخار می کند، برایش ساده تر است که از تفاوت های دیگران شاد بشود.
شش روش را به شما پیشنهاد می کنیم تا به فرزندتان کمک کنید میراثش را بشناسد و به تدریج از این لذت ببرد که جهان دیگر در هم جوش عقاید و سنت های گوناگون است.

- آلبوم عکس خانوادگی تان را تماشا کنید.
با یکدیگر به عکس های خانوادگی تان نگاه کنید. به این ترتیب فرزندتان به میراث فرهنگی خود پی می برد. همچنین دربارۀ گذشته و اکنون خویشاوندانش مطلع می شود.
می توانید ویژگی های مشترکی را که چند نسل پایدار مانده اند و همچنین شباهت های فرزندتان به برخی خویشاوندان را به او گوشزد نمایید.
خانواده ای می گفت که عکس های چندین نسل خانواده شان را به دیواری آویزان کرده است و مادری می گفت که هر یک از فرزندانش که به ده سالگی می رسد، با راهنمایی مادر یک آلبوم خانوادگی درست می کند؛ به این ترتیب، هنگامی که زمان ترک خانه برسد هر یک آلبوم خانوادگی خود را خواهد داشت.
- شجره نامه درست کنید.
یکی از روش های خوب شناخت فرهنگ اجداد این است که نام گذشتگان را تا چند نسل بر مقوایی بنویسید و در برابر هر نام شرح دهید که در کدام شهر زندگی می کردند، چه نیک خویی هایی داشتند، چه موانعی را پشت سر گذاشتند، و از کجا به کجا رسیدند.
اگر عکسی از آنها دارید، می توانید آنها را به هم بچسبانید. به فرزندتان کمک کنید تا به گذشته اش افتخار کند.- دفتر خاطرات خانوادگی تهیه کنید.
خانواده های بسیاری دفتری برای ثبت وقایع خانوادگی دارند. از جمله این موارد را می توان در این دفتر گنجاند: گزارش سفر خویشاوندانی که برای چند روز اقامت به منزلتان می آیند، دستور تهیۀ غذاهای خوشمزۀ مخصوص خانواده، عکس های اجداد، شجره نامه، عکس های دیدارهای خانوادگی و تاریخچۀ کوتاهی از پیشینۀ خانوادگی تان.

- کتاب آشپزی خانوادگی درست کنید.
یکی از بهترین هدیه هایی که خانوادۀ ما یک سال به مناسبت سال نو تهیه کرد، یک کتاب آشپزی خانوادگی بود. ابتدا به همۀ خویشاوندان نامه نوشتیم و درخواست کردیم که دستور تهیۀ یکی از غذاهای خاص و سنتی خانوادگی همراه با شرح علت خاص بودن آن و عکس جدیدی از خانوادۀ درجۀ یک خود را برایمان بفرستند.
دستور غذاهای خوشمزه از عموزاده ها، خاله زاده ها، دایی زاده ها، عمه ها و خاله ها، دایی ها و عموها به دستمان رسید. من و پسرانم دستورها را بر صفحه های جداگانه تایپ کردیم و عکس خانوادۀ فرستنده را زیر آن چسباندیم. سپس از آنها کپی گرفتیم و هر مجموعه را به شکل کتاب درآوردیم.
سپس آنها را برای همۀ خویشاوندان فرستادیم. اکنون فرزندانم نه تنها آلبوم عکسی از همۀ خویشاوندانشان دارند، بلکه مجموعه ای از شیوۀ تهیۀ غذاهای خانوادگی دارند که می توانند به فرزندانشان هدیه بدهند.
- کتاب های ملی تان را به فرزندتان هدیه بدهید.
هر سال به مناسبت تولد فرزندتان یکی از کتاب های شاخص ملی تان را به او هدیه دهید تا در او تعلق خاطر به فرهنگش ایجاد شود.

- پرچم کشورتان را آویزان کنید.
چنانچه به کشور دیگری مهاجرت می کنید، پرچم کشورتان را به مناسبت جشن سال نو و دیگر مناسبت ها با سربلندی به نمایش بگذارید. به این ترتیب به فرزندتان کمک می کنید به فرهنگش افتخار کند.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود
عزت‌نفس در کودکانعزت‌نفس در کودکان

عزت‌نفس در کودکان عزت‌نفس داشتن احساسی خوب در مورد خود است، و هرکسی برای خوب عمل کردن به آن نیاز دارد. چگونگی احساسمان در مورد خودمان بر چگونگی یادگیری، احساس، تفکر، کار، بازی، ارتباط با دیگران و در حقیقت بر هر عملی که انجام می‌دهیم مؤثر است. عزت‌نفس در کودکان


 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول فرزندتان را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. احساس محبتتان را به او نشان دهید و اجازه دهید او نیز احساس محبتش را به شما نشان دهد. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول


پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار سالهپرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله

پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله کودک آنلاین: چشمانتان، حرف‌هایتان و رفتارتان نسبت به کودکتان باعث می‌شود که تصویری از خودش در ذهن او شکل بگیرد. برای اینکه او احساس کند ارزش دارد وزندگی شاد و موفقی را پیش رو داشته باشد، باید متقاعد شود که برایتان ارزشمند و دوست‌داشتنی است. پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله


پدران و عزت نفس دخترانپدران و عزت نفس دختران

پدران و عزت نفس دختران کودک آنلاین: پدران نقش زیادی در شکل‌گیری عزت‌نفس دخترانشان دارند. وقتی دختری احساس می‌کند که موردعلاقه، احترام و توجه عمیق پدرش قرار دارد، بیشتر از زمانی که روز به روز انبار جهیزیه او را پرتر کنند، احساس امنیت و توجه می‌کند. پدران و عزت نفس دختران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران