کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم
پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم گفته می‌شود که در زبان چینی، واژۀ بحران، مفهوم فرصت را نیز در بردارد. رابطۀ این دو مفهوم در حیطۀ فرزند پروری بیش از هر جای دیگر است. خواه این بحران، ترکیدن بادکنک بچه باشد، خواه کسب نمرۀ پایین در درس ریاضیات، یا لو دادن یک دوست، می‌توان از این تجارب ناخوشایند همچون فرصتی برای همدلی با کودک، صمیمی‌تر شدن با او و آموزش نحوۀ مقابله با احساسات به وی استفاده کرد. پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم
•    در نظر گرفتن هیجانات به منزلۀ فرصتی برای صمیمیت بیشتر با کودک و آموزش او
گفته می‌شود که در زبان چینی، واژۀ بحران، مفهوم فرصت را نیز در بردارد. رابطۀ این دو مفهوم در حیطۀ فرزند پروری بیش از هر جای دیگر است. خواه این بحران، ترکیدن بادکنک بچه باشد، خواه کسب نمرۀ پایین در درس ریاضیات، یا لو دادن یک دوست، می‌توان از این تجارب ناخوشایند همچون فرصتی برای همدلی با کودک، صمیمی‌تر شدن با او و آموزش نحوۀ مقابله با احساسات به وی استفاده کرد.
بسیاری از والدین وقتی می‌فهمند که می‌توان از هیجانات ناخوشایند کودک به‌عنوان فرصتی برای صمیمی‌تر شدن با او و آموزش وی استفاده کرد، احساس آرامش و راحتی می‌کنند.
والدین می‌توانند خشم کودک را چیزی فراتر از تهدیدی برای قدرتشان تلقی کنند. ترس و وحشت کودکان دلیلی بر بی‌لیاقتی والدینشان نیست و ناراحتی آن‌ها را نباید به‌عنوان مشکلی که به مشکلات روزمره اضافه شده است، تلقی کرد.
به گفتۀ یکی از پدران مربی هیجان، بچه‌ها در مواقعی که ناراحت، عصبانی یا وحشت‌زده هستند، بیش از هر زمان دیگری به والدین خود نیاز دارند. وقتی‌که قادر باشیم به فرزند ناراحت خود کمک کنیم تا آرامش خود را به دست آورد، آنگاه احساس می‌کنیم که یک مادر (پدر) واقعی هستیم.
با پذیرش و تأیید هیجانات فرزندان خود به آن‌ها کمک می‌کنیم تا مهارت‌های لازم برای آرام کردن خود را فرابگیرند، مهارت‌هایی که در تمام عمر برای آن‌ها مفید خواهند بود.
بعضی از والدین سعی می‌کنند احساسات ناخوشایند کودکان را نادیده بگیرند، به این امید که این احساسات خودبه‌خود از بین می‌روند، اما تجربه نشان می‌دهد که چنین تصوری دربارۀ هیجانات درست نیست.
برعکس، وقتی‌که کودک بتواند دربارۀ احساسات منفی خود حرف بزند، آن‌ها را نام‌گذاری کند و احساس کند که دیگران احساساتش را درک می‌کنند، این احساسات منفی فروکش می‌کنند. بنابراین، عاقلانه است که احساس کودک را در همان مراحل اولیه و قبل از آنکه به یک بحران تمام‌عیار تبدیل شود، بپذیریم و مورد تأیید قرار دهیم.
اگر فرزند پنج‌ساله‌تان از اینکه قرار است به مطب دندان‌پزشکی برود عصبانی است، بهتر است قبل از رفتن به مطب دندان‌پزشک به ترس او توجه کنید و برای آن چاره بیندیشید، نه اینکه موقعی که روی صندلی دندانپزشکی نشست و شروع به بداخلاقی و گریه‌زاری کرد.
شناسایی احساسات و پرداختن به آن‌ها در همان مراحل اولیه و پیش از آنکه شدت پیدا کنند، این فرصت را نیز در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد که مهارت‌های گوش کردن و حل مسئله را تمرین کنند.
اگر شما به اسباب‌بازی شکسته یا خراش کوچک روی پای فرزندتان علاقه و توجه نشان دهید این کار شما بسیار سازنده خواهد بود، چون فرزندتان یاد می‌گیرد که شما رفیق او هستید و هردوی شما می‌فهمید که چگونه می‌توانید باهم همکاری کنید.•    همدلانه گوش کردن به حرف‌های کودک و ارزش قائل شدن برای احساسات او
وقتی فهمیدید که یک موقعیت می‌تواند فرصتی را برای افزایش صمیمیت با کودک و آموزش مهارت‌های حل مسئله به او در اختیارتان قرار دهد، آنگاه برای اجرای مهم‌ترین مرحلۀ فرآیند پرورش هیجان، یعنی گوش کردن همدلانه آماده‌اید.
البته باید توجه داشته باشید که در اینجا گوش کردن، معنایی فراتر از جمع‌آوری اطلاعات از طریق شنیدن دارد. شنوندۀ همدل با چشم‌های خود در جستجوی نشانه‌های فیزیکی هیجانات فرزندش است.
چنین فردی برای دیدن موقعیت از دیدگاه کودک، از قوۀ تخیل خود استفاده می‌کند. او آنچه را که می‌شنود به زبان خودش و به شیوه‌ای غیر انتقادی و آرامش‌بخش برای کودک بازگو می‌کند و او را در شناسایی و نام‌گذاری احساساتش یاری می‌دهد. اما مهم‌تر از همه اینکه او احساسات فرزندش را با جان‌ودل خود درک می‌کند.
درک هیجانات کودک مستلزم آن است که به زبانِ حرکت‌های بدن، حالت‌های چهره و داشته‌ها و اشارات او توجه کنید. بدون شک نشانه‌هایی چون چین و شکن‌های پیشانی، ضرب گرفتن با پاها، یا به هم فشرده شدن آرواره‌ها را در کودکان دیده‌اید.
این حرکات بیانگر چه احساسی هستند؟ توجه داشته باشید که فرزند شما نیز می‌تواند زبان بدن شما را درک کند، بنابراین اگر قصد دارید با آرامش و توجه کامل با او صحبت کنید، ژست و قیافه‌ای به خود بگیرید که بیانگر این قصد شما باشد. در کنار او بنشینید، نفس عمیقی بکشید، آرام باشید و تمرکز کنید.
وقتی‌که فرزندتان احساسات خود را بیان کرد، آنچه را که شنیده و متوجه شده‌اید، دوباره برای او بازگو کنید. این کار شما به او اطمینان می‌دهد که با دقت به حرف‌هایش گوش می‌دهید و احساسات او را باارزش می‌دانید.
در اینجا به مثالی توجه کنید:
وقتی‌که مأمور پست هدیۀ تولد نیکی را برایش می‌آوَرَد، برادر چهار ساله‌اش، رضا با عصبانیت می‌گوید: پس من چی؟ رضا با این گفته، اعتراض خود را نشان می‌دهد. پدر آن‌ها مثل همیشه توضیح می‌دهد که به موقعش تو هم هدیه می‌گیری: وقتی روز تولدت رسید، مادربزرگ برای تو هم هدیه می‌فرستد.
هرچند پدر رضا با بیان این جمله، منطق موقعیت موردبحث را توضیح می‌دهد، اما کاملاً احساس او را نادیده می‌گیرد. رضا که در این موقعیت به‌شدت به برادرش حسادت می‌کند، ممکن است از این بابت که پدرش احساس او را درک نمی‌کند عصبانی شود.
توجه داشته باشید که اگر پدر رضا به گونۀ دیگری واکنش نشان می‌داد، مثلاً اگر می‌گفت: تو هم دوست داری مادربزرگ برایت هدیه بفرستد، آره؟ شرط می‌بندم که حسودیت می‌شود. آنگاه رضا هم احساس دیگری داشت؛ مثلاً پیش خود فکر می‌کرد آره، درست است. اگرچه امروز تولد نیکی است و من باید از این بابت خوشحال باشم، اما دارم به او حسادت می‌کنم. بابا این را می‌داند.
وقتی به حرف‌های فرزند خود که دستخوش هیجانات و عواطف شده گوش می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مشاهدات خود از نحوۀ رفتار فرزندتان را با او در میان بگذارید، معمولاً نتیجه بهتری خواهد داشت تا اینکه بخواهید با سؤال کردن، از حقیقت ماجرا سر درآورید.
بنابراین بهتر است فقط همان چیزی را که می‌بینیم بازگو کنیم. مثلاً می‌توانید بگویید: امروز کمی خسته به نظر می‌رسید؟ یا وقتی کلمۀ کنسرت را به زبان آوردم اخم‌هایت توی هم رفت و بعد منتظر بمانید و ببینید او چه پاسخی می‌دهد.
همچنین از مطرح کردن سؤالاتی که جواب آن‌ها را می‌دانید، پرهیز کنید. مثلاً پرسش‌هایی مثل دیشب کِی آمدی؟ یا کی لامپ را شکست؟ فقط باعث بروز احساس بی‌اعتمادی در کودک می‌شوند و او تصور می‌کند که والدینش می‌خواهند مچ او را بگیرند.
بهتر است گفتگو دربارۀ این قبیل مسائل را با ذکر صریح و مستقیم مشاهدات خود آغاز کنید. مثلاً بگویید: من دیدم که لامپ را شکستی و از این بابت ناراحت شدم یا دیشب بعد از ساعت یک ‌نیمه‌شب به خانه آمدی و فکر نمی‌کنم این عمل تو قابل‌قبول باشد.
منبع: پرورش هوش هیجانی در کودکان
پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اولپنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول مطالعات نشان می‌دهد برای آنکه والدین بتوانند احساسات فرزندانشان را درک کنند ابتدا باید از هیجانات خودشان و فرزندانشان آگاهی داشته باشند. اما آگاهی از هیجانات، به چه معناست؟ آیا به این معنا است که والدین باید احساساتی باشند، یا به‌قول‌معروف اشکشان دَمِ مشکشان باشد؟ باید احساساتشان را پنهان نکنند؟ باید بخش‌هایی از وجودشان را که مخفی می‌کرده‌اند، آشکار کنند؟ پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله اول


پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4

پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4 یکی از گام‌های ساده و بسیار مهم در پرورش هیجانات، کمک به کودکان در نام‌گذاری هیجاناتشان است. استفاده از واژه‌ها به کودکان کمک می‌کند تا احساس مبهم، ترسناک و ناخوشایند خود را به چیزی مشخص و قابل‌تعریف تبدیل کنند پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4


راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دومراهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم این شیوه در موقعیت‌هایی که همدلی با کودکان مشکل است، مفید واقع می‌شود. مواقعی پیش می‌آید که فرزند شما از مسئله‌ای که به نظر شما بچگانه و بی‌اهمیت است ناراحت و غمگین است. راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم


پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی کودک آنلاین: در چهار سالگی، بچه ها معمولاً از خانه بیرون می آیند، دوستان جدیدی پیدا می کنند، اوقات خود را در محیط های مختلف می گذرانند و چیزهای جدید و هیجان انگیز بسیاری یاد می گیرند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران