کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (1)
زبان عشق کودکان وقتی مخزن عشق یک کودک خالی است و تنها توجه است که آن را پر می‌کند، کودک تقریباً هرکاری می‌کند تا این توجه را بدست بیاورد. حتی اگر زبان اصلی عشق کودک شما وقت گذراندن با یکدیگر نباشد، بسیاری از کودکان خواهان توجه کامل والدین‌شان هستند.

پنج زبان عشق کودکان – وقت گذاشتن برای یکدیگر (1)
وقتی مخزن عشق یک کودک خالی است و تنها توجه است که آن را پر می‌کند، کودک تقریباً هرکاری می‌کند تا این توجه را بدست بیاورد. حتی اگر زبان اصلی عشق کودک شما وقت گذراندن با یکدیگر نباشد، بسیاری از کودکان خواهان توجه کامل والدین‌شان هستند.
در واقع بسیاری از رفتارهای ناهنجار دوران کودکی با هدف وقت گذراندن بیشتر با پدر و مادر صورت می‌گیرند. حتی توجه منفی به‌کودک ظاهراً بهتر از بی‌توجهی به‌اوست.
وقت گذاشتن برای یکدیگر یعنی توجه کامل و متمرکز. یعنی اینکه شما تمام توجهتان را روی کودک متمرکز کنید. اکثر نوزادان از این نظر کمبودی ندارند، غذا دادن و عوض کردن پوشک بچه به‌تنهایی باعث می‌شود ساعتها به‌او توجه کنید. علاوه بر مراقبت مادر، پدران نیز وقتی خانه هستند کمک می‌کنند و پدربزرگها و مادربزرگها و سایر بستگان خانواده هم ممکن است کمک کنند.
اما همچنان که کودک رشد می‌کند وقت گذاشتن برای او دشوارتر می‌شود، زیرا مستلزم فداکاری واقعی از جانب والدین است. تماس فیزیکی و تعریف و تمجید از کودک آسانتر از وقت گذاشتن برای اوست. تعداد کمی از ما وقت کافی داریم تا هر کاری که دوست داریم و لازم است انجام بدهیم؛ وقت گذاشتن برای یک کودک یعنی اینکه ما باید یکی از کارهایی را که در فهرست‌مان اولویت بالایی دارد رها کنیم.
با بزرگتر شدن بچه‌ها و نزدیک شدن به دوران نوجوانی، اغلب آنها درست همان موقعی که به‌وقت ما نیاز دارند که خسته و کوفته‌ایم، عجله داریم یا از نظر عاطفی خُلق‌مان تنگ است.
وقت گذاشتن برای کودک، هدیۀ حضور والدین به‌کودک است. وقت گذاشتن برای کودک این پیام را ارسال می‌کند: تو مهم هستی. من از بودن با تو لذت می‌برم.
این کار باعث می‌شود تا کودک احساس کند که او از نظر والدین مهمترین فرد روی زمین است. او حقیقتاً عشق و محبت را احساس می‌کند، زیرا والدینش در این لحظه تماماً متعلق به‌او هستند.وقتی شما با فرزندان‌تان وقت می‌گذرانید باید خود را به‌سطح جسمی و عاطفیِ رشد آنها برسانید. به‌عنوان مثال وقتی کودک خزیدن را یاد می‌گیرد شما باید کف زمین بنشینید. وقتی او اولین قدم‌هایش را برمیدارد شما باید نزدیکش باشید و تشویقش کنید.
وقتی آنها ماسه بازی و پرتاب کردن توپ را یاد می‌گیرند شما هم باید آنجا باشید. وقتی افق دنیای آنها گسترده‌تر میشود و آنها به مدرسه می‌روند، انواع درس‌ها را یاد می‌گیرند، ورزش می‌کنند، به‌کلیسا می‌روند و در فعالیت های اجتماعی شرکت می‌کنند، در تمام مدت شما همگام‌شان هستید.
هرچه کودکان بزرگتر می‌شوند، این کار شاید دشوارتر باشد، خصوصاً وقتی سعی می‌کنید به‌هر بچه وقت معینی را که خاص خود او باشد اختصاص بدهید و در عین حال در فعالیتهای اجتماعی او که مدام هم بیشتر می‌شود شرکت کنید.
باهم بودن
مهمترین عامل وقت گذراندن با یکدیگر، خودِ کاری که انجام میدهید نیست بلکه باهم انجام دادن و باهم بودن است. وقتی از ناتان هفت ساله پرسیدیم از کجا میداند که پدرش دوستش دارد گفت: چون که او همیشه بعضی کارارو با من انجام میده. چیزایی مثل انداختن توپ در سبد و شستن اتومبیل و ما باهم به‌سلمونی میریم.
برای وقت گذراندن با یکدیگر نیازی نیست به‌محل خاصی بروید. شما تقریباً هرجایی می‌توانید توجه خود را به‌کودک‌تان معطوف کنید و ثمربخش‌ترین اوقاتِ باهم بودن اغلب در خانه است، یعنی وقتی شما با کودک‌تان تنها هستید.
پیدا کردن وقت برای تنها بودن با کودک کار راحتی نیست، اما اساسی است. در جامعه‌ای که مردم روزبه‌روز بیشتر تماشاچی می‌شوند تا فعال و عملگرا، توجه متمرکز والدین بیش از هر زمان حیاتی است.
در بسیاری از خانه‌ها، بچه‌ها برای تماشای تلویزیون بیشتر از پدرشان دلشان تنگ می‌شود. کودکان هر روز بیش از پیش تحت تاثیر نیروهای خارج از خانه و خانواده  قرار می‌گیرند. به‌همین جهت صرف اوقات شخصی والدین با بچه‌ها هر روز ضروری‌تر می‌شود و والدین از این طریق می‌توانند تاثیر خود را تقویت کنند.
گنجاندن این نوع برنامه‌های شخصی در جدول کار خود واقعاً به‌تلاش شدید نیاز دارد، و با این حال ارزشش را دارد، زیرا شما با این کار روی آیندۀ کودک‌تان و نیز آیندۀ خانواده‌تان سرمایه‌گذاری می‌کنید.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
پنج زبان عشق کودکان  –کلام تاییدآمیز (1)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (1)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز کلمات تند و خشنی که در اثر لحظه‌ای یاس و ناراحتی ادا شده‌اند می‌توانند به عزت نفس کودک آسیب برسانند و او را نسبت به توانایی‌های خود دچار شک و تردید کنند .


پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (1)

زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از والدین تنها در موقع لزوم کودک‌خود را لمس می‌کنند: وقتی لباس تن آنها می‌کنند یا درمی‌آورند؛ وقتی آنها را داخل اتومبیل می‌گذارند یا بغل کرده به رختخواب می‌برند. زبان عشق کودکان - تماس فیزیکی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران