کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
روابط والدین بعد از تولد نوزاد
روابط والدین بعد از تولد نوزاد تولد نوزاد جدید یكی از زمانهایی است كه امکان دارد زندگی یک زن و شوهر جوان را ، از حالت تعادل خارج سازد و زندگی آنها را بطور موقت تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات بین زن و شوهر معمولا ناشی از تولد فرزند میباشد که یک تغییربزرگ محسوب میشود و بمیزان زیادی روابط خانوادگی و زناشویی را دچار تحول مینماید که بیشتر این تغییرات بهنگام تولد فرزند اول و در زوجهای جوان بیشتر بچشم میخورد.

روابط والدین بعد از تولد نوزاد

تولد نوزاد جدید یكی از زمانهایی است  كه  امکان دارد زندگی  یک زن و شوهر جوان  را ، از حالت تعادل خارج سازد و زندگی آنها را بطور موقت تحت تاثیر قرار دهد  و  مشکلات بین زن و شوهر معمولا ناشی از تولد فرزند میباشد که یک تغییربزرگ محسوب میشود و  بمیزان  زیادی روابط خانوادگی و زناشویی را دچار تحول   مینماید که بیشتر این تغییرات  بهنگام  تولد فرزند اول و در زوجهای جوان بیشتر بچشم میخورد.

برخلاف تصور عموم بدنیا آمدن نوزاد حالات روحی پدرها  را بیشتر از هرکسی دستخوش تغییر می نماید و  ممکن است پدر دچار مشکلات روحی و رفتاری گردند.  

تغییرات روحی و روانی
ترس  : تولد نوزاد جدید بعنوان یكی از مهمترین رخدادهای زندگی هر شخص  ، ممکن است باعث ایجاد ترس و واهمه گردد  .ترس هایی مانند از دست دادن جایگاه قبلی نزد همسر که بدلیل دور شدن عاطفی بین آن دو که بصورت موقت ممکن است اتفاق بیفتد . ترس از آینده و ترسهای اینچنینی که ممکن است به ذهن پدر خانواده خطور کند  .

حس جدایی :
این حس معمولا بخاطر  ارضا نشدن و احتیاج ممكن به علت عوامل بیرونی و محیطی ایجاد گردد و یا اینكه عامل درونی داشته باشد . بخاطر  تولد نوزاد،بیشتر زمان مادر صرف نگهداری از كودك میگردد  و فرصتی برای توجه کردن به همسر و محبت كردن به او باقی نمی ماند و در نتیجه این بی توجهی ها  ، حس جدا شدن ومحروم بودن ممکن است به سراغ شوهر بیاید  .
اما  تولد کودک  باعث نمیشود که محبت زن به شوهرش ازبین رود  .و تمامی این مسایل ممکن است بخاط سختیهای نگهداری از نوزاد جدید و نداشتن زمان یا انرژی کافی برای مادر باشد  اما این مساله بسیار مهم است كه چنانچه برای لحظه ای هم که شده در این شرایط به محبت کردن به همسر بپردازیم حتی با بیان کلمات و جملات کوتاه  . اما بیشترآقایان نیز  مشکلات زیادی که پس از تولد نوزاد جدید در خانه بوجود می آید را نادیده میگیرند و انتظار دارند که همه چیز مانند سابق سر جای خود باشد و خودشان نیز قدمی در تعدیل وظایف خانه و خانواده بر نمیدارند .  
احساس طرد شدن :
بعد از تولد نوزاد با اضافه شخص جدید به خانواده مسئولیت و مشكلات جدیدی پیش روی والدین قرار میگیرد . به علت ناتوانی نوزاد  و ظرافت های  مراقبت از نوزاد قسمت عمده ای از وقت مادر را به نگهداری از کودک معطوف میگردد  . مخصوصا اینکه  اینكه این مادران جوان و بی تجربه، وظایف دیگری نیز بغیر از بچه داری بعهده دارد. پس طبیعی است كه با این وظایف تمام ناشدنی، فرصت چندانی برای رسیدگی به شوهر باقی نمی ماند.بیشتر اوقات مادر صرف رسیدگی به کودک میگردد و مرد در محیط خانه تنها می ماند  و این احساس،وجود او را فرا می گیرد كه با تولد نوزاد از جمع خانواده طرد شده .
ادامه یافتن  این احساسِ طرد شدن  خطرناك است و ریشه بروز احساسات دیگری در پدران جوان است . چیزی مانند احساس ناامنی و ترس  .
شخصی كه دائم احساس عدم امنیت ، ترس و خطر می كند ، نمی تواند انسان سالمی باقی بماند. ممكن است با پرخاشگری و یا اضطراب واكنش نشان داده و در دنیای ذهنی خود، مدام در حال دفع خطرات احتمالی باشد . به همین دلیل است كه برا ی سلامت جسمی و روانی تا حد زیادی نیازمند احساس امنیت هستیم.
توصیه هایی برای بهتر شدن روابط والدین پس از بدنیا آمدن نوزاد :
- توجه به تازه پدر ها : بعد از تولد نوزاد معمولا پدرها سعی میکنند تا جایی که از دستشان بر می آید به همسرشان کمککنند. شاید در امور مراقبت از نوزاد ناشیانه برخورد کنند اما  تلاش خود را برای کمک به همسرشان می کنند اما  در مقابل به کمی توجه نیاز دارند. بهتر است که در طول روز یک یا دو بارآنها را  بغل کنید و از اینکه کارهایی را برای شما انجام میدهند از آنها تشکر کنید .
-    توجه به تازه مادرها :
شاید فکر کنید که شوهرتان به شما  توجه زیادی ندارد  اما  معمولا تازه پدر ها از این همه کاری که از عهده همسرشان بر می آید واقعا شگفت زده هستند و تحسین شان می کنند حتی اگر این را به زبان نیاورند. اما بهتر است آقایان نیز همسر خود را در آغوش گیرند و به آنها محبت کنند و از کارهایی که برای نوزاد انجام میدهند تقدیر و تشکر نمایند .

- گوش دادن به حرف های پدر :
این درست است که پدر خانواده از شنیدن تغییرات جسمی نوزاد خود شگفت زده میشود اما آقایان هم دوست دارند وقتی به خانه می آیند کمی درباره امور روزمره و  کارخود  با همسرشان صحبت کنند البته منظور این نیست که اصلا درباره بچه  با شوهرتان  حرفی  نزنید بلکه باید به او نیز مجال حرف زدن و درد دل کردن را نیز بدهید .
- به پدر ها اعتماد کنید  
سعی کنید کمی از وسواس مادرانه خود بکاهید و به شوهرتان هم مجال وقت گذرانی با نوزاد را بدهید شیوه ارتباط برقرار کردن پدرها با فرزند بسیار متفاوت است و همین امر باعث میشود که کودک از لحاظ ذهنی رشد بیشتری داشته باشد . کودکانی که با پدرشان ارتباط خوب و موثری دارند در آینده موفق تر خواهند شد ضمن اینکه باعث میشود که اعتماد به نفس پدر و حس مفید بودن او در خانه تقویت شود . پس اجازه دهید پدر پوشک کودک را تعویض کند و یا اورا حمام نماید .
رابطه جنسی پس از زایمانرابطه جنسی پس از زایمان

رابطه جنسی پس از زایمان کودک آنلاین: در دوران پس از زایمان رابطۀ جنسی والدین شکل جدیدی به خود می گیرد. بارداری معمولاً غریزۀ جنسی زن را کاملاً در اختیار دارد اما پس از وضع حمل و عادت به نوزاد در زول دوره پس از زایمان و مراقبت های این دوره تجربۀ جنسی متفاوت است به طوری که برای مدتی رابطۀ جنسی به نظر کاملاً وظیفه ای اضافی می آید.


غلبه بر استرس ناشی از پذیرش نقش والدینی غلبه بر استرس ناشی از پذیرش نقش والدینی

غلبه بر استرس ناشی از پذیرش نقش والدینی همان طور که می دانید ، وقتی شخصی بچه دار می شود – به خصوص که اگر این موضوع برای اولین بار باشد – باید خود را با شرایط جدید منطبق سازد. کنترل استرس ناشی از این موضوع ، در این شرایط در درجه ی اول اهمیت قرار می گیرد. غلبه بر استرس ناشی از پذیرش نقش والدینی


حفظ رابطه ی عاشقانه والدین پس از تولد فرزندحفظ رابطه ی عاشقانه والدین پس از تولد فرزند

حفظ رابطه ی عاشقانه والدین پس از تولد در بیشتر مواقع ، پس از تولد کودک ، رابطه ی عاشقانه و پیوند زناشویی بین پدر و مادر مورد تهدید قرار می گیرد و حفظ رابطه را با مشکل مواجه می سازد. فرزندحفظ رابطه ی عاشقانه والدین پس از تولد فرزند


حمایت های والدینِ کودکان مبتلا به اوتیسم از خود و خانوادهحمایت های والدینِ کودکان مبتلا به اوتیسم از خود و خانواده

حمایت های والدینِ کودکان مبتلا به اوتیسم از خود و خانواده کودک آنلاین: هیچ فرد یا گروهی به اندازۀ والدین، بر نیازها، مشکلات، شرایط مادی و روانی حاکم بر خانواده، نیازهای کودک مبتلا به اوتیسم، ظرفیت ها و توانایی های موجودشان برای مقابله با مشکل، اشراف و آگاهی ندارند. آنها در دسترس ترین و قابل اعتمادترین منبع کمک و حمایت برای خود و خانواده شان می باشند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران