کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش عاطفی فرزند – بخش اول
پرورش عاطفی فرزند – بخش اول کودک آنلاین: پرورش یعنی پشتیبانی، تشویق و تغذیه در مراحل اولیۀ رشد. برای کودکان پرورش جسمی شامل تهیۀ غذا، آشامیدنی و لباس گرم است یعنی تمیز و در امان نگه داشتن آنها از خطر و نیز به این معناست که مطمئن باشید به اندازۀ کافی می‌خوابند و آنها را مرتب در آغوش می‌گیرید.

پرورش عاطفی فرزند – بخش اول
کودک آنلاین: پرورش یعنی پشتیبانی، تشویق و تغذیه در مراحل اولیۀ رشد. برای کودکان پرورش جسمی شامل تهیۀ غذا، آشامیدنی و لباس گرم است یعنی تمیز و در امان نگه داشتن آنها از خطر و نیز به این معناست که مطمئن باشید به اندازۀ کافی می‌خوابند و آنها را مرتب در آغوش می‌گیرید.
بیشتر والدین توانایی لازم برای تامین نیازهای جسمی فرزندشان را دارند. پرورش عاطفی هم به همان اندازه اهمیت دارد ولی ممکن است بعضی اوقات نادیده گرفته شود.
پرورش عاطفی کودکان یعنی ابراز محبت مؤثر و درک آنها به اندازۀ کافی. این امر یعنی تصدیق و تحسین فردیت آنان. یعنی آرامش بخشیدن به دردها و پروراندن عزت نفسشان.
پرورشی که در این مقاله بیان می‌کنیم پرورش عاطفی است که نیاز به آن مدتها پس از دوران کودکی نیز ادامه می‌یابد. به‌کارگیری شش جزء زیر برای پرورش فرزندتان لازم است:
1- توجه
کودکان از بدون تولد جواب سؤالاتشان در مورد اینکه کی هستند و چه ارزشی دارند را از رفتار والدین یا کسان دیگری که این نقش را دارند می‌گیرند. آنها برای اینکه بفهمند با ارزش هستند نیاز به توجه بزرگسالان دارند، در سالهای اول زندگی هیچ‌چیز مهمتر از توجه نیست.
توجه در ذات خود یعنی علاقه نشان دادن به شخصیت آنها؛ آنچه فکر می‌کنند و می‌خواهند. توجه یعنی وقت گذاشتن، بازی کردن، صحبت کردن، گردش رفتن، حتی انجام کاری جدی با هم.
توجه را فقط با اطلاع آنی و اظهارنظر دربارۀ آنچه کودک انجام می‌دهد می‌توان نشان داد. با این روش، شما به آنها می ‌آموزید که آنچه می‌گویند یا انجام می‌دهند مهم است.
شما به آنها می فهمانید که چقدر با ارزش هستند. وقتی به اندازۀ کافی به کودکان توجه نشود، ممکن است برای جلب توجه بدرفتاری کنند. برای آنها حتی توجه منفی بهتر از بی‌توجهی است.
شکیبایی جزء ضروری توجه است. اگر شما واقعاً به آنچه فرزندتان باید بگوید یا انجام دهد علاقه دارید باید به او فرصت بدهید که آنرا بگوید یا آن کار را انجام بدهد.
صرف وقت، میزان علاقۀ شما و ارزشی که برای او قائلید را نشان می‌دهد. ناشکیبایی بی‌علاقگی را می‌رساند و نشان از بی‌ارزشی فرزندتان در چشمان شماست.
توجه داشتن به نظر آسان می‌آید ولی در واقع بسیاری از والدین پرمشغله در روز بیشتر از چند دقیقه به فرزندشان توجه نمی‌کنند.2- انعکاس
کودکان نیاز دارند که والدین‌شان دربارۀ آنها پُز بدهند و بگویند که فرزندانشان فوق‌العاده هستند و از اینکه فرزندان‌شان در کنارشان باشند لذت می‌برند. این ابراز شادمانی از وجود کودک انعکاس نامیده می‌شود.
ظاهراً والدین همیشه از حضور فرزندشان شادمان نیستند ولی چنانکه مایکل کان روانشناس می‌نویسد، کودک منتظر عکس العمل والدین است. او نیاز دارد واکنش مطلوبش را دریافت کند و بشنود که والدینش به او بگویند: تو فوق‌العاده هستی.
لازم نیست که والدین مطلب را به زبان بیاورند. کودکان می‌توانند از اعمال آنها بفهمند، حرکات صورت، ایما و اشاره یا حتی طنین صدا.
وقتی مادری عاشقانه به چشمان کودک شش ماهه‌اش خیره می‌شود یا وقتی با هم دالی موشی بازی می‌کنند، او شعف خود را از وجود فرزندش ابراز می‌کند. وقتی پدری می‌بیند دختر هجده ماهه‌اش به طرف او می‌دود، بی‌اراده بابازوان گشوده به پایین خم می‌شود و او را در آغوش می‌گیرد، او هم ارتباط برقرار می‌کند.
وقتی والدین به اندازه کافی به فرزندان شان ابراز می‌کنند که آنها واقعاً دوست‌داشتنی و شایسته هستند آن‌ها دیگر نیازی به خودنمایی ندارند، در عوض این بچه‌های خوشبخت، اعتماد به نفس پیدا می‌کنند و می‌فهمند انسانهای ارزشمند و مفیدی هستند و این توانایی را حفظ می‌کنند که بدون در نظر گرفتن هر پیام مخالفی که از اطراف‌شان دریافت کنند، خودشان را در این راه پرورش دهند.
3- درک
همۀ افراد چه کودک، چه بزرگ نیاز دارند اطرافیان، آن‌ها را درک کنند. درک واقعی چیزی بیش از جواب "بله، می‌دانم" است. یعنی دیدن افراد آنچنان که واقعاً هستند.
درک واقعی گوش دادن به حرف کودکان است و تمایل برای توجه به افکار و احساسات آنها، علایق و بیزاری‌هایشان، احتیاجات و نیازهایشان، امیدها و رویاهایشان. این یعنی انتظارت و تصورات خودتان را کنار بگذارید و واقعاً فرزندتان را آنچنان که هست ببینید.
قضاوت کردن، درک طرف مقابل نیست. به‌جای گفتن تو خوبی یا تو بدی فقط به او نشان بدهید (یا کمک الفاظ یا با رفتار) تو را می‌شناسم، درک یعنی ورود به دنیای دیگری برای اینکه بفهمید مثل او بودن چه احساسی دارد.
منبع: ده نکته که هر پدر و مادری باید بداند
پرورش عاطفی فرزند – بخش اول
پرورش عاطفی فرزند – بخش دومپرورش عاطفی فرزند – بخش دوم

پرورش عاطفی فرزند – بخش دوم مادران اغلب می‌گویند که فرزندان‌شان از روز اول با هم متفاوت بوده‌اند، آنها حق دارند. هیچ دو کودکی کاملاً شبیه هم نیستند. اغلب تفاوت‌های آن‌ها خیلی هم زود ظاهر می‌شود. پرورش عاطفی فرزند


پرورش عاطفی فرزند – بخش سومپرورش عاطفی فرزند – بخش سوم

پرورش عاطفی فرزند آرامش بخشیدن به درد : یکی از سخت ترین کارها این است که ببینید کسی که دوستش دارید، چه آن شخص فرزندتان باشد، چه والدین تان یا دوست تان، ناراحت است و مجبور باشید تحمل کنید. پرورش عاطفی فرزند


رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگیرشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی

رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی زندگی انسان مملو از عواطف گوناگون است ، عواطفی که در زندگی انسان اثر خارق العاده و عمیقی دارند و در بروز رفتارها و عکس العمل های مختلف در فرد موثر هستند. حالات عاطفی در کودکان با بزرگسالان تفاوت بسیاری دارد ، ارزیابی و شناخت تفاوت بین عواطف کودکان و بزرگسالان مثمر ثمر می باشد. رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی


شدت واکنش عاطفی کودک دو سالهشدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله کودک آنلاین: کودکی که دارای عواطف شدیدی است، احساسات خود را با شور و هیجان ابراز می‌کند. هنگامی‌که خوشحال است جیغ می‌کشد و می‌خندد و هنگامی‌که ناراحت است مانند آتش‌فشانی فعال اشک می‌ریزد یا پی‌درپی جیغ می‌کشد. شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران