کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
تاثیر کارهای امروز بر نوجوان آینده
تاثیر کارهای امروز بر نوجوان آینده : مسلماً ما نمی‌توانیم کودک خود را صد در صد به‌شخصیتی که دوست داریم تبدیل کنیم. با این وجود، نحوۀ واکنش ما به‌نوزاد، کودکان خردسال و پیش دبستانی‌مان بر شخصیت آنها در سنین مدرسه تاثیر مستقیمی گذاشته و به‌نوبۀ خود بر شخصیت آنها در دورۀ نوجوانی و بعدها در بزرگسالی تاثیر خواهد گذارد.

تاثیر کارهای امروز بر نوجوان آینده
مسلماً ما نمی‌توانیم کودک خود را صد در صد به‌شخصیتی که دوست داریم تبدیل کنیم. با این وجود، نحوۀ واکنش ما به‌نوزاد، کودکان خردسال و پیش دبستانی‌مان بر شخصیت آنها در سنین مدرسه تاثیر مستقیمی گذاشته و به‌نوبۀ خود بر شخصیت آنها در دورۀ نوجوانی و بعدها در بزرگسالی تاثیر خواهد گذارد.
زمانی که نوبت به‌رفتارهای ناشایست رایجی می‌رسد که والدین نوجوانان با آن دست به‌گریبان هستند، مشخص خواهد شد که بذر این رفتارها مدت‌ها قبل، یعنی زمانی که او یک نوزاد و کودکی نوپا بود کاشته شده است.
آن بذرها، ناخواسته آبیاری شده و طی سالهای پیش‌دبستانی و اوایل کودکی بارور شده، تا اینکه به‌گیاهانی تنومند (و یا در واقع، بیشتر شبیه علف‌های هرزی که به‌صورت وسیع رشد یافته و برخورد با آنها مشکل است) تبدیل شده‌اند.
اگر می‌توانستید به‌صورت اجمالی شخصیتی را که کودکتان در آینده خواهد داشت در ذهن خود مرور کنید، برای شما روشنگری می‌کرد و همچنان که روزهای خود را سپری می‌کنید راهنمایی عظیمی برای شما فراهم می‌نمود.

رفتارهای ناپسند رایج کودک/ نوجوان
 رفتار ترجیحیچگونه به کودک خود کمک کنید رفتارهای ترجیحی را ایجاد کند
 رها کردن ظرفهای کثیف در همۀ جای خانه گذاشتن ظرفها در ماشین ظرفشویی، روشن کردن آن و سپس قرار دادن ظرفها در سر جایشان کودک نوپا: از او بخواهید موقعی که غذایش تمام شد، ظرفش را به‌شما تحویل دهد.
کودک پیش‌دبستانی: از او بخواهید ظرفهای خود را روی پیشخوان و یا درسینک قرار دهد
کودک بزرگتر: از او بخواهید ظرفها را در ماشین ظرفشویی قرار داده، به‌برداشتن ظرفها از ماشین ظرفشویی و قرار دادن آنها در سر جای خود کمک کرده و از برنامه و نظافت روزانه پیروی کند
 رها کردن انبوه لباس‌های کثیف خود در کف اتاق خواب لباس‌ها را شسته و سرجایش بگذارد کودک نوپا: از او بخواهید لباسهای خود را در سبد رخت چرک‌ها قرار دهد.
کودک پیش‌دبستانی: از او بخواهید لباسها را در سبد رخت چرکها گذاشته و یا آنها را داخل سطل از هم جدا کند.
کودک بزرگتر: از او بخواهید جورابها را جدا کرده، تیشرتها را تا زده و لباسها را داخل کمد و یا قفسه بگذارد.
 فریاد زدن و یا بدزبانی
کردن
 خشم خود را به‌صورت مناسبی ابراز کردن کودک نوپا: به‌او کمک کنید خود را بشناسد. عواطف کودک را پذیرفته و آن را برچسب گذاری کنید.
کودک پیش‌دبستانی: او را تشویق کنید دربارۀ احساسات خود حرف بزند. به‌او کمک کنید راه‌حلی برای مشکلات خود بیابد.
کودکان بزرگتر: مهارتهای مدیریت خشم، مانند به‌تنهایی سپری کردن زمان آرامی را آموزش دهید.
 ارتباط برقرار نکردن با والدین داشتن رابطۀ صمیمانه و صادقانه با والدین کودک نوپا: هر روز با کودک خود بازی کنید.
کودک پیش‌دبستانی: روزانه زمانی را به‌گوش کردن به‌حرفهای بچگانۀ او اختصاص دهید. او را به2گفتگو تشویق کنید.
کودک بزرگتر: به‌صورت رودررو و بدون حواس پرتی به‌حرفهای او گوش دهید. سعی کنید زندگی را از نقطه نظر او ببینید.
 هنگام درخواست کاری از او، با گستاخی جواب دهد حتی در صورت عدم رضایت، کاری را که از او خواسته شده بدون حاضر جوابی و گستاخی انجام دهد کودک نوپا: از نه گفتن افراطی به‌او دوری کنید. آنچه را که می‌خواهید بیش از چیزهایی که نمی‌خواهید به‌زبان بیاورید.
کودک پیش دبستانی: اظهارات ناشایست او را به‌صورت مؤدبانه تصحیح کنیم. به‌کودک خود آموزش دهید که چگونه عواطف منفی خود را به‌شیوۀ خوشایندی بیان کند.

منبع: انضباط بدون گریه
آموزش صداقت  – کودکان خردسالآموزش صداقت – کودکان خردسال

آموزش صداقت – کودکان خردسال یکی از ابعاد رشد هر انسانی، رشد اخلاقی اوست. امروزه رشد اخلاقی در هر جامعه‌ای ارزش بالایی دارد. بسیاری از ارزش‌ها در بیم جوامع مختلف یکسان هستند، مثلا همۀ افراد داشتن صداقت را خصلتی پسندیده می‌دانند.


آموزش انعطاف پذیری به کودکانآموزش انعطاف پذیری به کودکان

آموزش انعطاف پذیری روبرت چهار ساله از دوستش مک میخواهد کامیون او را پس دهد. مک از این کار خودداری می‌کند، روبرت او را می‌زند. او برای بیان خواسته‌هایش، فقط از این روش استفاده می‌کند.


آموزش همدلی – کودکان دبستانیآموزش همدلی – کودکان دبستانی

آموزش همدلی – کودکان دبستانی توانایی کودک برای اینکه خودش را جای دیگران بگذارد، همراه با سن افزایش می‌یابد. پدر و مادر می‌توانند در گذر دورۀ ابتدایی، کودک را برانگیزانند، اندیشه‌اش را گسترش دهد و پندارها و عواطف دیگران را در ذهن خود تصور کند. آموزش همدلی – کودکان دبستانی


آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش دوم آموزش مدیریت زمان کودکان – بخش دوم

آموزش مدیریت زمان کودکان مفهوم (( گذشت زمان )) را با استفاده از ساعت اجاق گاز آشپزخانه ، یا ساعت های زنگ دار به کودک یاد بدهید . برای مثال ، ساعت را روی 10 دقیقه تنظیم کنید و از کودک بخواهید ، در این مدت ، تعدادی مهره را نخ کنید. آموزش مدیریت زمان کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران