کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
رقابت برادر و خواهر
رقابت برادر و خواهر کودک آنلاین: رقابت برادر و خواهر به معنی تهاجم و حسادتی است که این دو نسبت به یکدیگر دارند. این شرایط امری کاملاً متداول در میان خانواده ها است و گاهی آن قدر شدت می یابد که والدین نسبت به سلامتی فرزند کوچک تر نگران می شوند. رقابت برادر و خواهر

رقابت برادر و خواهر
کودک آنلاین: رقابت برادر و خواهر به معنی تهاجم و حسادتی است که این دو نسبت به یکدیگر دارند. این شرایط امری کاملاً متداول در میان خانواده ها است و گاهی آن قدر شدت می یابد که والدین نسبت به سلامتی فرزند کوچک تر نگران می شوند.
بارها از والدین شنیده ایم که دو فرزندم اغلب با یکدیگر درگیرند و مدام به هم صدمه می زنند. آنها نه قصد کشتن هم را دارند و نه از یکدیگر متنفرند؛ تنها رفتارهای خصومت آمیزی نسبت به هم دارند. این نشانه ها در برگیرندۀ صفاتی نظیر منفی گرایی و پسرفت است.
منفی گرایی یعنی کودک به قدری خصومت آمیز رفتار می کند که درگیر، بداخلاق و نسبتاً ناسازگار می شود. معنی پسرفت نیز این است که کودک، عادت هایی را که طی روند رشد خود آموخته است، رها کند و به سمت حرکات کودکان پیش رود.
بارها از والدین زیادی شنیده ایم که می گویند: نمی دانم چه اتفاقی برای کودکم افتاده است، تا مدتی پیش هیچ مشکلی با خوابیدن او نداشتم، ولی حالا از من می خواهد یک ساعت پیش از خوابیدنش کنارش بنشینم. یا برخی دیگر می گویند: دخترم تا چند ماه پیش مشکلی نداشت، ولی حالا نمی دانم چرا سر هر موضوعی زیر گریه می زند.
در هر دو مورد، والدین این مشکلات را به رقابت بین برادر و خواهر مربوط نمی کنند. شاید آنها به سختی به رویارویی با کودک اول اشاره کنند یا خلق و خوی کودکشان را با رفتارهای خشمگینانۀ فرزند اول مقایسه کنند.
در موارد دیگر اشتیاق فرزندتان برای قسمت کردن اسباب بازی هایش به شدت متاثر از روابط برادر و خواهری است و به همین نحو، رقابت و قهر آن دو نیز از همین موضوع متاثر می شود.
چرا این اتفاقات رخ می دهد؟ به یاد بیاورید که کودک اولتان چقدر به شما وابسته بود و عشق و توجه شما به او همۀ نیازهایی را که به دلیل وابستگی پدید آمده بود، برآورده می کرد. اگر تشنه بود عطشش را رفع می کردید و اگر خودش را خیس کرده بود، تمیزش می کردید.
ناگهان پای کودکی دیگر به وسط کشیده می شود. شاید از نظر خودتان همانند گذشته با او رفتار کنید، ولی کودک خیلی زود متوجه می شود که شما همه چیز را با کودک جدید قسمت می کنید و به مادری نیمه وقت تبدیل شده اید. از همین رو احساس می کند که توجه شما و دنیای اطرافش تنها برای او نیست.
آیا می توانیم از به وجود آمدن رقابت بین خواهر و برادر جلوگیری کنیم؟ قطعاً نمی توان چنین کرد، ولی می توانیم مشکلات ایجاد شده را به حداقل برسانیم. ما می توانیم با »اده کردن فرزندمان برای پذیرش یک کودک دیگر مشکلات را به بهترین نحو ممکن کاهش دهیم.
شاید روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، بسیار دقیق باشد؛ اما استفاده از آنها به تلاش زیادی نیاز ندارد:
- به فرزندان خود مهلت دهید. حسادت و خصومت کودکانی که بین سه تا پنج سال اختلاف سنی دارند نسبت به یکدیگر کمتر است، زیرا:
الف) فرزند بزرگ تر نسبت به فرزند کوچک تر وابستگی کمتری به والدین خود دارد، مثلاً در مراقبت های روزانه، غذا خوردن و ... .
ب) تفاوت زیادِ علایق فرزند بزرگتر با فرزند کوچک تر از ایجاد رقابت بین آن دو جلوگیری می کند.
پ) شعور فرزند بزرگتر تا آنجا هست که توضیح شما دربارۀ ناتوانی های برادر یا خواهر کوچکترش درک کند. در حقیقت او حتی می تواند با کمک والدینش گاهی از برادر یا خواهر کوچک ترش نگه داری کند.- فرزندتان را به شکلی واقع گرایانه تر برای اوضاع جدید آماده کنید. بسیاری از والدین به فرزند اول خود می گویند که یک همبازی جدید در راه است. کودک گمان می کند که بچه ای به سن و سال خود او خواهد آمد، ولی با متولد شدن نوزاد، احساس ناخوشایندی می یابد و گمان می کند پدر و مادرش به او دروغ گفته اند. در ادامه چون والدین مدام تاکید می کنند که نباید به کودکِ جدید آسیبی وارد کند، بیشتر می رنجد.
آماده کردن واقع بینانۀ کودک یعنی اجازه دهید فرزندتان دقیقاً بداند نوزاد چیست و در آینده به چه چیزهایی نیاز دارد. مثلاً وقتی به پارک می روید می توانید نوزادان دیگر را به او نشان دهید. برایش شرح دهید که نوزاد در ابتدای تولد بسیار کوچک است و او را تشویق کنید که برادر / خواهر خوبی برای او باشد.
بازگشت شما بعد از زایمان دوم باید توام با توجه بیشتر به کودک اول باشد، زیرا اوست که منتظر شما است، نه نوزاد تازه متولد. هرگز در نوبت های اول نوزاد را جلوی چشم فرزندتان در آغوش نگیرید و جلوی او راه نبرید.
اجازه دهید در ابتدا همسرتان یا فرد دیگری این وظیفه را برعهده گیرد، چون با این کار از شدت گرفتن حساسیت کودک نسبت به نوزاد جلوگیری خواهد شد.
- هرگز بیش از حد نسبت به نوزادتان حساس و محافظه کار نباشید. در واقع او با کارهایی که برادر / خواهر بزرگ تر انجام می دهد، سرگرم می شود؛ در حالی که شاید شما تصور کنید ممکن است به او صدمه وارد شود.
- شاید اندکی سخت باشد، اما تلاش کنید بین آنها تبعیض قائل نشوید. وقتی فرزند دوم به 3 تا 5 سالگی برسد، بی توجهی به فرزند اول محتمل است. بی شک مقطعی می رسد که یکی از آن دو جذابیت بیشتری برای شما پیدا می کند.
- برای مدیریت درگیری میان آن دو باید بیشتر به فکر متوقف کردن دعوا باشد تا اینکه بخواهید مقصر را پیدا کنید. در این مواقع شاید هر یک به ما نزدیک شوند و یکدیگر را متهم کنند.
اگر بتوانید به آنها القا کنید که کسی که نخست دعوا را متوقف کند بیشتر نزد شما قابل احترام است، آنها یاد می گیرند در رفتارهای خود تجدید نظر کنند.
- یکی از مهم ترین کارهایی که می توانیم برای مدیریت درگیری های فرزندانمان انجام دهیم، این است که کمتر دخالت کنیم. گریه و داد و بیداد های آنها موجب می شود تصور کنیم درگیری آنها بیش از حد جدی است.
مطمئن باشید اگر آنها ببینندکه شما تحت تاثیر درگیری هایشان قرار می گیرید، کمتر دعوا می کنند. به یاد داشته باشید که طرفداری مداوم از هر یک، وابستگی بیشتر او را به شما در پی دارد و درنتیجه، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد.
- بازی کردن نیز از موضوعات مهم این بخش است. تاکید کنید که آنها برای بازی کردن به وجود هم نیاز دارند.

هیچ کس نمی تواند به طور کامل از شر اختلافات حاکم بر روابط فرزندانش خلاص شود. بارها از والدین شنیده ایم که کودکانشان درگیری ها و اختلافات ریز و درشتی دارند، اما در این میان افرادی بودند که کمتر از دیگران نسبت به آنها حساسیت نشان می دادند.
بهترین راه این است که خصومت آنها را کم کنیم، هر چند از بین بردن آن غیرممکن است.
منبع: الفبای مراقبت از کودک
رقابت برادر و خواهر
علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اولعلل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول

علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول کودک آنلاین: خواهرها و برادرها برای کسب موقعیت برتر با هم کلنجار می روند و سعی می کنند برای زندگی در کنار هم راههایی پیدا کنند، اما پیش از دستیابی به صلح و صفا همیشه با هم می جنگند. علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول


شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرهاشکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها

شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها صحبت از رابطۀ بین هم شیرها باید در متن روابط کل خانواده انجام گیرد. اگر در خانواده پیوندهای محکمی وجود داشته باشد، احتمالاً بین هم شیرها نیز روابط محکمی برقرار خواهد بود. اگر زندگی خانوادگی برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، بین اعضای خانواده نیز پیوند محکمی به وجود می آید.


علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دومعلل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دوم

علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دوم رئیس بازی درآوردن و دستور دادن: عباراتی که هنگام این نوع دعواها می شنوید، چنین است: این کار را بکن و به دنبالش: نه خیر، دلم نمی خواهد و جرقۀ دعوا زده می شود. دیر یا زود عبارت های زیر را نیز خواهید شنید: مگر تو رئیسی؟ یا حق نداری به من دستور بدهی.


حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش همه ی بچه ها به خواهر و برادری که نمره ی بیشتری گرفته ، کفش های نو دارد یا بیشتر تشویق می شود به طور موقت احساس حسادت می کنند ولی بعضی از این حسادت ها اجتناب ناپذیرند. حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران