کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نگرش منفی فرزندان نسبت به بزرگسالان
نگرش منفی فرزندان نسبت به بزرگسالان کودک آنلاین: "مدیر مدرسه خیلی سخت‌گیری می‌کند... بزرگ‌ترها فکر می‌کنند دربارۀ همه‌چیز می‌دانند... مربی ورزش مرا به‌اندازۀ کافی بازی نمی‌گیرد." نگرش منفی فرزندان نسبت به بزرگسالان

نگرش منفی فرزندان نسبت به بزرگسالان
کودک آنلاین: "مدیر مدرسه خیلی سخت‌گیری می‌کند... بزرگ‌ترها فکر می‌کنند دربارۀ همه‌چیز می‌دانند... مربی ورزش مرا به‌اندازۀ کافی بازی نمی‌گیرد."
اکثر بچه‌ها از رفتار بزرگ‌ترها شکایت می‌کنند. آن‌ها به بزرگ‌ترها احترام نمی‌گذارند و دربارۀ آن‌ها بی‌ادبانه حرف می‌زنند و بر سر آن‌ها فریاد می‌زنند. در مورد تعدادی از بچه‌ها، این دید منفی نتیجۀ کوچکی و وابسته بودن به دیگران است. در مورد تعدادی دیگر، این دید منفی درنتیجۀ تأثیر همسالان، تماشای تلویزیون و فیلم‌های ویدئویی می‌باشد. اما در مورد بعضی از کودکان، نشانه آشفتگی روابط بزرگ‌سالانی است که با آن‌ها در ارتباط هستند.
در کمترین قسمت این رابطه، دید منفی بزرگ‌سالان از حس ناتوان بودن بچه‌ها است. پدر و مادر، معلمان، پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، مربیان ورزشی و مشاوران تربیتی، همه انتظارات زیادی از بچه‌ها دارند و معمولاً خواسته‌های به‌ظاهر بی‌رحمانه‌ای دارند: باید اتاقت را مرتب کنی، در کلاس نباید صحبت کنی، از آشپزخانه برو بیرون، چقدر با برادرت دعوا می‌کنی، سر ساعت باید آماده شوی.
بچه‌هایی که حساس هستند، به‌راحتی تحت تأثیر طرز صحبت کردن یا رفتار نا مهربانانه قرار می‌گیرند و آزرده‌خاطر و خشمگین شده و حالت دفاعی به خود می‌گیرند؛ سپس با ترس و دزدکی یا واضح عکس‌العمل نشان می‌دهند: بزرگ‌ترها بدجنس و بداخلاق هستند.
این دید منفی درنتیجۀ رفتار همسالان و فیلم‌های تلویزیونی شدت پیدا می‌کند، احتمالاً تحقیر کردن بزرگ‌ترها آرام‌بخش باشد.
چون بچه‌های ده تا سیزده‌ساله بسیاری چیزها را از همسالان خود یاد می‌گیرند، امکان دارد دیدگاه یک نوجوان باعث شود که بقیۀ نوجوانان از آن الگو بگیرند. اکثر کارتون‌ها، سریال‌های طنز و کمدی و فیلم‌های سینمایی، تصویری از بزرگسالان، مخصوصاً پدر و مادر ارائه می‌دهند که در آن بزرگ‌ترها لجوج، بدجنس، تنبل، دست‌وپا چلفتی و بی‌توجه هستند. بدیهی است اکثر بزرگ‌ترها هم بی‌توجه هستند و دید منفی بعضی از بچه‌ها به دلیل رفتارهای تند و خشنی است که از بزرگ‌ترها دیده‌اند.
نوجوانی که حس کند در طول زندگی خود، بزرگ‌ترها او را تهدید کرده‌اند، عصبانی و تندخو می‌شود و ممکن است رفتاری پرخاشگرانه در پیش بگیرد. اگر نوجوان در محیطی مملو از عدم اعتماد و خشونت زندگی کند، به‌دشواری می‌تواند رفتاری خوب و مهربانانه با دیگران داشته باشد و فکر می‌کند بدرفتاری بهترین روشی است که می‌تواند کینه و دشمنی خود را نسبت به دیگران نشان دهد.
اگر فرزندتان از بزرگ‌ترها متنفر است، با او صحبت کنید و به او بگویید که در مورد رفتار تند او چه حسی دارید و برایش محدودیت ایجاد کنید: من با تو مؤدبانه صحبت می‌کنم و نمی‌خواهم تو هم بی‌ادبانه رفتار کنی یا من از تو می‌خواهم که با مادربزرگت با احترام صحبت کنی.
برای اینکه این رفتار منفی را کم کنید، مدت‌زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید و دربارۀ رفتار بد دوستان و همسالان فرزندتان با او حرف بزنید. گوش کنید تا بفهمید که چرا او حسی منفی نسبت به بزرگ‌ترها دارد.
ممکن است علت این رفتارها، طرز رفتار بزرگ‌ترها در خانه باشد. بهتر است از خودتان سؤال کنید: آیا من بیشتر از حد معمول او را کنترل می‌کنم؟ آیا به فرزندم اجازه می‌دهم خودش دربارۀ موضوعی تصمیم بگیرد؟ آیا من بیش‌ازاندازه دادوفریاد راه می‌اندازم؟ آیا من الگوی خوبی برای او هستم؟
اگر شما و فرزندتان برای گفت‌وگو با یکدیگر فرصت کافی نداشته باشید، مشکلات بیشتری در آینده خواهید داشت. پس‌ازآن امکان دارد به علت ایجاد عواطف سرخورده دربارۀ بزرگ‌ترها و مخصوصاً شما، عکس‌العملی منفی داشته باشد: تو با برادرم بهتر از من رفتار می‌کنی، هر وقت که به تو احتیاج دارم در خانه نیستی، تو همیشه مرا مجبور به کارهایی می‌کنی که دوست ندارم، تو هیچ‌وقت از دیدن کارنامۀ من خوشحال نمی‌شوی.
اگرچه گوش دادن به این حرف‌های انتقادآمیز و گله کردن فرزندتان برای شما مشکل باشد، ولی توجه کردن به حرف‌های او بسیار اهمیت دارد.
می‌توانید هنگام صحبت کردن از ساعت استفاده کنید و هرکدام به‌نوبت 5 یا 10 دقیقه بدون اینکه حرف یکدیگر را قطع کنید، باهم حرف بزنید. همین‌که فهمیدید دلیل نگرش منفی فرزندتان چیست، هر دو نفر باید رفتارتان را عوض کنید.
در قدم اول، از خواسته‌های غیرمعمول و دور از انتظار خودداری کنید، در دنیا هیچ پدر و مادر یا فرزندی، کامل و بدون عیب نیست. با رفتارتان به او بفهمانید که او را دوست دارید و می‌خواهید به او کمک کنید.
برای این کار لازم است رفتاری محترمانه با او داشته باشید و برخورد پیشین خود را تغییر دهید و درعین‌حال، محدودیت‌هایی هم اعمال کنید. کودک باید بداند که شما چگونه رفتاری را از او انتظار دارید: حالا از روابط بین خودم و تو بیشتر لذت می‌برم، به نظرم رفتار منفی تو کمتر شده، من به تو افتخار می‌کنم.
با صبوری و کوشش بیشتر، شما و فرزندتان می‌توانید زندگی همراه با آرامش و اعتماد متقابل و با تفاهم بیشتری داشته باشید.
منبع: راهنمای کامل والدین از 10 تا 13 سالگی
نگرش منفی فرزندان نسبت به بزرگسالان

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اولاصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول

اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول کودک آنلاین: کودکانی که معمولاً باورهای منفی دربارۀ خود دارند، اعتماد به نفسشان پایین است. آنها فکر می کنند لیاقت نداشته و به اندازۀ کافی خوب نیستند. اصلاح باورهای منفی کودک – بخش اول


واکنش به هیجانات منفی کودکان واکنش به هیجانات منفی کودکان

واکنش به هیجانات منفی کودکان وقتی که کودکان زودتحریک به تبادل خشم با والدینشان می پردازند برآشفتگی آنها بیشتر می شود. در صورت تداوم این حالت کودکان یک سبک بین فردی مواجهه ای را یاد میگیرند که در برابر بزرگسالان و همسالانشان و دیگران از آن استفاده میکنند. واکنش به هیجانات منفی کودکان


تاثیر حرفهای منفی روی کودکان تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان بسیاری از كودكان بر مبنای همین شیوه گفتگو بزرگ می‌شوند. این روش تربیتی همیشه و برای هر نسلی مخرب است. درواقع كودكان با تمام نشاط و هوشی كه دارند، همان‌گونه كه ما از آن‌ها توقع داریم، بار می‌آیند و سرنوشتشان را پی‌ریزی می‌كنند. تاثیر حرفهای منفی روی کودکان


تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودکتاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک

تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک شاید تعجب کنید اگر بگویم مغز ما با همه پیچیدگی هایش قادر نیست جمله منفی را از مثبت تفکیک کند. تاثیر به کارگیری جملات منفی در فرمان دادن به کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران