کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

2
گوش دادن انعکاسی
گوش دادن انعکاسی کودکان سه ساله برای سود بردن از گوش دادن انعکاسی چندان خردسال به حساب نمی آیند. البته به شرطی که والدین در گفتار خود از زبانی ساده و مختصر استفاده کنند.پسران و دختران در زمینه ابراز و بیان نمودن احساسات به یک اندازه به کمک نیاز دارند. پسران و دخترانی که با احساسات خود در تماس هستند مردان و زنانی سازگارتر خواهند شد. گوش دادن انعکاسی

گوش دادن انعکاسی
والدین از چه زمانی باید گوش دادن انعکاسی را آغاز کنند؟
کودکان سه ساله برای سود بردن از گوش دادن انعکاسی چندان خردسال به حساب نمی آیند. البته به شرطی که والدین در گفتار خود از زبانی ساده و مختصر استفاده کنند.پسران و دختران در زمینه ابراز و بیان نمودن احساسات به یک اندازه به کمک نیاز دارند. پسران و دخترانی که با احساسات خود در تماس هستند مردان و زنانی سازگارتر خواهند شد.
از مهارت های اساسی گوش دادن انعکاسی استفاده کنید.
از مهارت ارتباطی گوش دادن انعکاسی برای کمک به کودکتان جهت آموختن بیان احساساتشان استفاده کنید. زمانی که کودک شما بیان احساسات خود را آغاز میکند . از پنج رهنمود زیر پیروی کنید:
1.تمامی احساسات کودک خود را پذیرفته و به آنها احترام بگذارید.
این کار را با گوش دادن دقیق ، حفظ سکوت در حین گوش دادن و پرهیز از قضاوت انجام دهید. البته لازم نیست شما تمامی اقدامات یا رفتارهای آنها را بپذیرید بلکه این پذیرش فقط در مورد احساسات ضرورت دارد.
او میتواند به شما بگوید که تا چه اندازه از برادرش عصبانی است اما اجازه ندارد که این خشم خود را از طریق اذیت کردن و یا کتک زدن او ابراز کند.
2.به او نشان دهید که به آنچه که می گوید گوش می دهید.
توجه دقیق شما او را برای بیان ایده ها و احساساتش پاداش می دهد. از کاری که انجام می دهید ، دست بکشید به سمت او برگردید ، تماس چشمی را با او حفظ کنید و به دقت به او گوش دهید. همچنین با تکان دادن سر و گفتن گاه به گاه (( آها... بله ... می فهمم)) توجه خود را به او نشان دهید.
3.آنچه را که از کودکتان شنیدید و برداشت خود از احساس او را برایش بازگو کنید.
گاهی اوقات هسته اصلی گفته های او و هم احساسات و موقعیتی را که ظاهرا موجب احساسات او شده است به طور خلاصه بازگویی و در قالبی دیگر بیان کنید. تنها گوش دادن و درک کردن کافی نیست. شما باید در قالب کلمات ، گفته ها و افکار و احساسات او را به خودش انعکاس دهید و این همان گوش دادن انعکاسی است. مهارتی که دستیابی به آن مستلزم تمرین است.
4.احساسات او را نامگذاری کنید.
نامگذاری احساسات نخستین گام برای درک و مدیریت آنهاست. لیست زیر با عناوین (( نام هایی برای احساسات خوشایند)) و (( نام هایی برای احساسات ناخوشایند)) را بررسی کنید.
این دو لیست برچسب ها و عناوینی را برای احساسات مثبت و منفی رایج که هم توسط بزرگسالان و هم توسط کودکان تجربه میشوند در اختیار شما قرار می دهند. در صورتی که کودک شما خردسال است توجه داشته باشید که از واژه های ساده برای کمک به او جهت نامگذاری احساسات استفاده کنید.
پس از آنکه به دقت به صحبت های کودک خود گوش داده و حالات چهره او را مشاهده کردید یک (( حدس قریب به یقین )) در مورد احساس او داشته و با احتیاط آن را نامگذاری کنید. اگر حدس اول شما نادرست بود ، حدس دیگری بزنید. در گفتار خود به کودک احترام بگذارید. آرام باشید و ملایم و شمرده صحبت کنید. او را تشویق کنید در صورتی که حدس شما نادرست بود این را به شما اطلاع دهد و شما را کمک کند تا حدس خود را اصلاح کنید.
5.توصیه ها ، پیشنهادات ، اطمینان خاطر یا دیدگاه های جایگزین در مورد موقعیت را در اختیار او قرار دهید. اما این کار را تنها و فقط پس از یاری دادن به کودک برای بررسی احساساتش انجام دهید.
چنانچه توصیه ها ، پیشنهادها ، اطمینان خاطر در ابتدا ارائه شوند ، مانع از تلاش کودک شما برای بیان و درک احساساتش می شوند.
منبع : کتاب sos! کمک برای والدین
گوش دادن انعکاسی

چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.

چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید. کودک آنلاین: جان گاتمن استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن و نویسنده کتاب قلب پدر و مادری، دو پژوهش ده ساله بر 120 خانواده انجام داده است. او متوجه شد کودکانی که والدینشان همچون مربی عاطفه رفتار می کردند، به فرزندان می آموختند عواطفشان را بهتر تشخیص دهند و در اختیار بگیرند. چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.


چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟

چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟ کودک آنلاین: زهره، شام حاضره؛ زهره شام داره سرد میشه؛ زهره یا همین الآن میای یا بد می‌بینی، دقیقه‌ها می‌گذرند و سرانجام، پس از ده دقیقۀ دیگر دوچرخه‌سواری، زهره به داخل می‌آید.اگر این صحنه برای شما آشناست، احتمالاً کودک شما بر آن است که شما را از خانه بیرون بکشد و یا آن‌قدر در کاری که می‌کند مشغول است که صدای شما را نمی‌شنود. چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟


کودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحتکودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحت

کودکان گوشی برای شنیدن می‌خواهند نه زبانی برای نصیحت وقتی‌که ناراحت هستیم و یا آسیب و لطمه‌ای دیده‌ایم تنها چیزی که نمی‌خواهیم بشنویم "نصیحت و حرف‌های فیلسوفانه و روانشناسی و یا حتی نظر طرف مقابلمان است. این مدل حرف‌ها ما را بیشتر ناراحت می‌کند.


پایه های تنظیم و تعدیل احساسات در کودکی بنا نهاده می شود.پایه های تنظیم و تعدیل احساسات در کودکی بنا نهاده می شود.

پایه های تنظیم و تعدیل احساسات در کودکی بنا نهاده می شود. کودک آنلاین: یکی از بنیادی ترین وظایف والدین در زمینۀ زندگی احساساتی کودکانشان ایجاد یک سیستم منظم و متعادل احساسی برای آنان است که به معنی ایجاد توانایی در کودکان برای تعدیل رفتارهایشان و همچنین آرام کردن خود می باشد تا کودکشان دائم با مشکلات عاطفی خود درگیر نباشد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران