کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش هیجان همپای رشد کودک – 1 تا 3 سالگی
پرورش هیجان همپای رشد کودک – 1 تا 3 سالگی کودک آنلاین: دوران نوپایی دوران هیجان انگیز و جالبی است که کودک در خلال آن، درکی از خودش پیدا می کند و سعی دارد به آزادی و خودمختاری دست یابد. اما بچه ها در این دوره بدقلق نیز می شوند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – 1 تا 3 سالگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – 1 تا 3 سالگی
کودک آنلاین: دوران نوپایی دوران هیجان انگیز و جالبی است که کودک در خلال آن، درکی از خودش پیدا می کند و سعی دارد به آزادی و خودمختاری دست یابد. اما بچه ها در این دوره بدقلق نیز می شوند.
کودکان در این دوره تمایل بسیاری به ابراز وجود پیدا می کنند و برای اولین بار به تمرد و سرپیچی می پردازند. مهارت های زبانی کودک رشد می کند و بیشترین عباراتی که از او می شنوید عبارت اند از: نه، مال من، خودم.
در این دوران پرورش هیجان ابزار مهمی است که والدین به کمک آن می توانند به کودک نوپای خود کمک کنند تا با احساسات ناکامی و خشم خود کنار بیاید و آنها را کنترل کند.
همانند دیگر مراحل رشد، در این مرحله نیز بهتر است والدین به مشکلات و اختلاف نظرها از دریچۀ چشم کودک بنگرند. از آن رو که مهمترین تکلیف رشدی کودک در این سنین این است که هویت خود را به عنوان موجودی مستقل تثبیت کند، بنابراین والدین نباید شرایطی را فراهم آورند که او احساس کند هیچ قدرت و کنترلی ندارد.
بهتر است به کودکان نوپا اجازه دهیم تا در مورد بسیاری از مسائل جزئی اما واقعی، خودشان تصمیم بگیرند. مثلاً به جای آنکه بگویید: بیرون هوا سرد است، باید کت بپوشی، بگویید: امروز دوست داری چی بپوشی؟ ژاکت یا سوئی شرت؟
سعی کنید فقط در مورد مسائلی که به امنیت فرزندتان یا آرامش خودتان مربوط می شود شخصاً تصمیم گیری کنید. اگر محیط زندگی بچه را طوری ترتیب دهید که مهیج و امن باشد، این کار برایتان راحت تر خواهد بود.اگرچه کودکان نوپا علاقۀ شدیدی به هم دارند ولی فاقد مهارت های اجتماعی لازم برای بازی با یکدیگر هستند. در واقع، به خاطر آنکه کودکان نوپا قواعد مالکیت خاص خود را دارند، هرگونه تلاش برای واداشتن آنها به بازی مشترک و همکاری، مشکل آفرین می شود.
قواعد مذکور عبارتند از: اول من آن چیز را دیدم، پس مال من است..... اگر چیزی مال تو باشد و من آن را بخواهم، مال من می شود .... اگر چیزی مال من باشد، همیشه مال من خواهد بود.والدین باید بدانند این نگرش ها و رفتارها ناشی از بدجنسی کودکان نیست، بلکه جلوه ای از شکل گیری خودپنداره در آنها است.
بچه ها در این سنین فقط می توانند دیدگاه خودشان را مدنظر قرار دهند و قادر به درک این مسئله نیستند که ممکن است دیگران احساس متفاوتی داشته باشند. در نتیجه، همکاری و اشتراک برای آنها مفهومی ندارد.
اختلاف و دعوای کودکان نوپا بر سر اسباب بازی و جنجال عاطفی ناشی از آن، یک جنبۀ مثبت نیز دارد. چنین اتفاقاتی فرصت های طلایی بی شماری برای پرورش هیجان فراهم می آورند.
والدین می توانند با پذیرش و نامگذاری احساسات فرزندانشان به آنها کمک کنند (وقتی کسی عروسک تو را برمی دارد عصبانی می شوی یا تو از اینکه الان توپ مالِ تو نیست ناراحتی).
همچنین فراموش نکنید که با مشاهدۀ حتی کوچکترین حس مشارکت و همکاری در کودک نوپای خود، او را مورد تشویق و ستایش قرار دهید، ولی از او توقع این کار را نداشته باشید. معمولاً بازی موازی، که در آن هر کودک برای خودش مستقل از سایر بچه ها بازی می کند، برای این سنین مناسب تر است.
اختلافات کودکان نوپا بر سر مالکیت، هرگز تمامی ندارد. اما منطق حکم می کند که بروز این اختلافات را به حداقل ممکن برسانیم. برای این منظور می توانید به فرزند خود توضیح دهید که اگر قصد دارد اسباب بازی های خود را به خانۀ دوستش یا مهد کودک ببرد باید اجازه دهد کودکان دیگر هم با آنها بازی کنند.
در کنار آگاهی روزافزون کودک از خود به عنوان موجودی جدا از دیگران، یکی دیگر از تحولات اجتماعی مهم این سنین، علاقۀ کودک به بازی های نمادین و وانمود سازی است.کودکان در فاصلۀ دو تا سه سالگی، رفتارهایی را از خود نشان می دهند که قبلاً در اعضای دیگر خانواده مشاهده کرده اند. نکتۀ تازه در اینجا توانایی کودک برای به خاطر سپردن اعمال و رویدادهای گذشته و سپس بازیابی و تقلید از آنها پس از گذشت زمان است.
تماشا کردن بچۀ دو ساله ای که وانمود به آشپزی، تراشیدن ریش، جارو کردن زمین یا صحبت با تلفن می کند جالب است. و تماشای کودکی که خرس اسباب بازی خود را می بوسد و به او شب به خیر می گوید یا عروسک خود را برای رفتار ناپسندی که انجام داده تنبیه می کند، این موضوع را به ما گوشزد می کند که بچه ها نحوۀ کنار آمدن با هیجانات و عواطف خویش را بیشتر از طریق مشاهدۀ رفتار اطرافیانشان یاد می گیرند.
منبع: پرورش هوش هیجانی در کودکان
پرورش هیجان همپای رشد کودک – 1 تا 3 سالگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی کودک آنلاین: در این دوره اطفال کم کم به این موضوع پی می برند که آدم ها می توانند افکار و احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی کودک آنلاین: در چهار سالگی، بچه ها معمولاً از خانه بیرون می آیند، دوستان جدیدی پیدا می کنند، اوقات خود را در محیط های مختلف می گذرانند و چیزهای جدید و هیجان انگیز بسیاری یاد می گیرند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران