کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
10 راه برانگیزاندن کودک – بخش سوم
برانگیزاندن کودک برانگیزاندن سبب می‌شود، کودک کاری را بر اساس استعدادهای درونی‌اش انجام دهد، البته با کمی کمک از انسان‌های معتمدش؛ اما اگر پدر و مادر بکوشند کودک‌را به انجام کاری یا گسترش مهارتی – که کودک دوست ندارد یا شاید به گمانش در آن، استعدادی ندارد – وادارند، برانگیزاندن تبدیل به هل دادن می‌شود. برانگیزاندن کودک

10 راه برانگیزاندن کودک – بخش سوم
7- به‌جای واداشتن، کودک را هل دهید.
پدر و مادر نگران اغلب می‌پرسند: چه وقت باید کودکان را برای تلاش بیشتر هل دهیم؟ فاصلۀ اندکی میان برانگیزاندن و هل دادن کودکان وجود دارد.
برانگیزاندن سبب می‌شود، کودک کاری را بر اساس استعدادهای درونی‌اش انجام دهد، البته با کمی کمک از انسان‌های معتمدش؛ اما اگر پدر و مادر بکوشند کودک‌را به انجام کاری یا گسترش مهارتی – که کودک دوست ندارد یا شاید به گمانش در آن، استعدادی ندارد – وادارند، برانگیزاندن تبدیل به هل دادن می‌شود.
و هل دادن زمانی به اجبار تبدیل می‌شود، که پدر و مادر بکوشند کودک را به‌جایی بفرستند، که به راستی دوست ندارد برود. در اینصورت نتیجۀ معکوس می‌گیرند؛ اما برانگیزاندن، بازتاب باورها و گرایش‌های درونی کودک است و اجباری سازنده به شمار می‌آید.
برای پدر و مادر خردمند آنچه کودک می‌خواهد و توانایی اش را دارد، با آرزوهایشان سازگار است؛ اما گاهی نیز پدر و مادر کودکان موفق بر یادگیری مهارت خاصی در سنی خاص پافشاری کرده‌اند؛ حتی برخلاف خواستۀ کودک.
همۀ ما به یاد داریم، که مادر و پدرمان بارها ما را به‌تمرین چیزی واداشته‌اند. اکنون حتی آرزو می‌کنیم، ای کاش بیشتر ما را وامی‌داشتند، تا مهارتی را بیاموزیم و در بزرگسالی از اینکه این توانایی را در دوران کودکی پرورش نداده‌ایم، پشیمان هستیم.
8- برای نگرش "من می‌توانم" الگو باشید.
موفقیت از توانستن‌ها ریشه می‌گیرد نه نتوانستن‌ها. نگرش شما دربارۀ مدیریت مشکلات جدید به کودکان انتقال می‌یابد. بگذارید کودکان ببینند کار سختی را همراه با نگرش من می‌توانم می‌پذیرید و احتمال موفقیت خود را افزایش می‌دهید.
آنان یاد می‌گیرند برای به انجام رسانیدن کاری، هم باید زمان و تلاش بسیار هزینه کرد، هم اعتماد به نفس داشت. این الگو به آنان یاری می‌رساند، به همین ترتیب از پس مشکلات مدرسه یا دیگر مشکلات زندگی‌شان برمی‌آیند.تلاش را برانگیزانید
یکی از پیام‌های بسیار برامگیزانندۀ پدر و مادر به کودک، این است که از او انتظار داشته باشید کارهای شخصی‌اش را به‌بهترین شیوه انجام دهد. تلاش را در او برانگیزانید؛ نه فقط هدف را.
در جامعۀ امروزی کودک به شیوه‌های گوناگون ارزیابی می‌شود؛ همچون: نمره‌ها و درجاتی که در مدرسه یا تیم‌های ورزشی می‌آورد، که در همۀ آنها میزان تلاش کودک نادیده گرفته می‌شود. تلاش را در کودکتان برانگیزانید و از پشتکار و ایستادگی او را بستایید.
پشتکار از صفت‌های کودکان موفق است و بسیار مهمتر از استعداد یا هوش‌بهر به شمار می‌آید. کسانی که استعدادهای کمتری دارند، با پشتکار می‌توانند به موفقیت برسند. همواره دیده شده انسان‌های با استعداد کمتر اما پشتکار بیشتر، موفق‌تر از کسانی هستند که استعداد بیشتری دارند اما بدون پشتکار بوده‌اند.
9- از اشتباهات درس بگیرید
کسانی که پشتکار دارند و سخت کوش‌اند، در حوزه‌های گوناگونی خطر می‌کنند و احتمال خطایشان بیشتر است. شما می‌خواهید کودک بفهمد، که اشتباه کردن ایرادی ندارد و طبیعی است. به راستی هرکسی از اشتباهاتش درس می‌گیرد. پس نباید یک اشتباه را بارها و بارها تکرار کرد.
کودکان نیاز دارند یاد بگیرند اشتباه کردن ایرادی ندارد و طبی‌ست، که هیچ‌کدام از ما کامل نباشیم. اما باید به آنها یاد بدهیم که مسئولیت داوری‌های نادرستشان را بپذیرند. با دیدن کودکان می‌توانیم درک کنیم که زندگی بی‌خطا نه تنها ناممکن است، بلکه ناسالم نیز است.
تمام کودکان اشتباه می‌کنند. وظیفۀ پدر و مادر است که اشتباهات را به فرصت مهمی برای یادگیری تبدیل کنند. بدبختانه نخستین واکنش پدر و مادر در برابر اشتباه کودک، به کلی بر پایۀ هیجانات است و این پیام را به کودک می‌رساند که اشتباه کردن بسیار وحشتناک است.
واکنش‌های همچون: چقدر تو دست و پا چلفتی هستی، یا چت شده؟ نمیفهمی چکار میکنی؟ باعث می‌شود اشتباهات، نشانۀ کمبود شخصیت به شمار آید.
پاسخ‌های بهتری را به‌کار ببرید، که بر توانا بودن کودک تاکید دارد و اشتباه کردن را امری عادی میداند. وقتی کودک اشتباه کرد، بگویید: اشکال نداره، درستش کن یا آخرِ سر راه درست رو پیدا می‌کنی.
برای اصلاح خطاها الگو باشید.
یکی از راههای کمک به کودک برای یادگیری اشتباهات این است، که به اشتباهاتمان اقرار کنیم؛ سپس مسئولیت اصلاح آن را بپذیریم. مطمئن شوید کودک می‌فهمد شما اشتباهاتتان را می‌پذیرید.
میتوانید با کودک معامله‌ای بکنید: اگه به ما اشتباهاتت رو بگی، قول می‌دیم عصبانی نشیم و در عوض دربارۀ ئرسی که از اون یاد گرفته‌ای و شیوۀ اصلاحش با هم حرف می‌زنیم.
بهتر است بکوشیم به کودکان بیاموزیم، که بیشتر بر راه حل تمرکز کنند تا خود مشکل. بدین ترتیب، یکی از کلیدهای موفقیت را در زندگی به او داده‌اید. اگر یاد بگیرید مشکلات را به‌فرصتهایی برای یادگیری تبدیل کنید، به کودک در اصلاح اشتباهاتش و درس گرفتن از آنها یاری رسانده‌اید.
منبع: دنیای کودکان موفق
برانگیزاندن کودک
10 راه برانگیزاندن کودک – بخش اول10 راه برانگیزاندن کودک – بخش اول

برانگیزاندن کودک برانگیزاندن و تشویق، یعنی‌به کودک اعتماد به نفس لازم را برای آن چیزی بدهیم، که میتواند بشود. به‌عبارت دیگر،به کودک یاری رسانیم، تا جرات کوشش و تلاش را و نگرش "من می‌توانم" را باور داشته باشد. برانگیزاندن کودک


10 راه برانگیزاندن کودک – بخش دوم10 راه برانگیزاندن کودک – بخش دوم

برانگیزاندن کودک کودکان از یادداشت‌های کوچکی که از عشقتان به آنان نشان دارد، بسیار خشنود و سپاس‌گزار می‌شوند. بدین ترتیب، ابزاری برای برانگیختن آنان را نیز فراهم آورده‌اید؛ برانگیزاندن کودک


10 راه برانگیزاندن کودک – بخش چهارم10 راه برانگیزاندن کودک – بخش چهارم

برانگیزاندن کودک چرا برخی انسانهای پیرامونمان از دیگران خوش‌آیندتر هستند؟ یکی از دلایل آن نگرش آنان است. نگرش ها واگیر دارند. نگرش سازنده می تواند به پیشرفت ما در زندگی کمک کند؛ و بر زندگی مان تاثیرات سازنده و نیروبخشی بگذارد. برانگیزاندن کودک


ایجاد انگیزه و تشویق نوزادایجاد انگیزه و تشویق نوزاد

ایجاد انگیزه و تشویق نوزاد او اکنون قدم به دنیا نهاده و در کنار شماست ! در حینی که کودکتان در حال تطبیق خود با محیط خارج از رحم است و شما نیز کم کم با نقش والدینی خود ، خو می گیرید ، از روش های متفاوتی برای تشویق کردن و انگیزه دادن به رشد فیزیکی او میتوانید بهره مند شوید :

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران