کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش سوم
واکنش والدین یکی‌از اشتباهات مسلم والدین این است که گمان می‌کنند بچه‌ها می‌توانند قبل از رسیدن به سن نُه سالگی‌از اشتباهات‌خود درس بگیرند. پدر و مادر سعی می‌کنند به فرزندان خود بیاموزند که‌از اشتباهات خود درس‌بگیرند. اشتباهات کودک

واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش سوم
آموختن از اشتباهات
یکی‌از اشتباهات مسلم والدین این است که گمان می‌کنند بچه‌ها می‌توانند قبل از رسیدن به سن نُه سالگی‌از اشتباهات‌خود درس بگیرند. پدر و مادر سعی می‌کنند به فرزندان خود بیاموزند که‌از اشتباهات خود درس‌بگیرند.
بچه‌ها قبل‌از رسیدن به‌سن 9 سالگی نمی‌توانند آگاهانه و به طرزی منطقی یاد بگیرند، با این حال خود به خود در مقام اصلاح خویشتن کاری صورت می‌دهند. آنها مهارتهای رفتاری از قبیل احترام گذاشتن، کمک کردن، گوش دادن، همکاری نمودن را با تقلید کردن و راهنمایی شدن فرا می‌گیرند.
وقتی بچه‌ها مکرراً اشتباه می‌کنند و یا دستور شما را فراموش می‌نمایند، اغلب به این دلیل است که به اندازۀ کافی راهنمایی و هدایت نمی‌شوند. اگر از این زاویه نگاه کنیم گناه خطای بچه‌ها به گردن پدر و مادر آنهاست.
از 9 تا 18 سالگی بچه‌ها پاسخگو بودن و مسئول بودن را می‌آموزند. وقتی در حدود نوزده سالگی می‌توانند مسئولیت کامل اعمال خود را بیاموزند، آنها را آزاد می‌گذاریم تا در دنیا پاسخگوی اعمالشان باشند.
بچه‌ها نه از آن جهت که آنها را مسئول و پاسخگو معرفی می‌کنیم، بلکه با دیدن پدر و مادرشان که رفتار محترمانه‌ای را به نمایش می‌گذاریند، احترام گذاشتن را می‌آموزند. بارها دیده‌ایم مادری در حالی که کودکش را کتک می‌زند به او می‌گوید: چند دفعه بگویم حق نداری برادر کوچکترت را کتک بزنی؟
وقتی بچه‌ها مطابق میل پدر و مادرشان رفتار می‌کنند و به خاطر این رفتارشان بازخورد مثبت می‌گیرند، رفتار مسئولانه را فرا می‌گیرند و به خواسته‌های پدر و مادرشان احترام می‌گذارند. در این زمان کودک رفتار مسئولانه ای را به نمایش می‌گذارد. این تنها نوع مسئولیتی است که کودک زیر 9 سال می‌تواند بیاموزد.
آموختن اصلاح کردن
وقتی بچه‌ها بتوانند آزادی اشتباه کردن داشته باشند، می‌توانند فکر کنند که بعد از اشتباهاتشان چه ‌می‌توانند انجام دهند. وقتی اشتباهی صورت می‌گیرد، پدر و مادر باید به کودک بیاموزند که چگونه می‌توانند اشتباه را جبران کنند و حتی کار را به شکل بهتری از آنچه بوده درآورند.بهترین راه آموزش دادن این درس مهم، الگو و سرمشق شدن است. اگر فرزند شما در حال کشتی گرفتن به دوستش صدمه‌ای زد، دست پسرتان را بگیرید و به سمت دوستش که ناراحت شده بروید و درحالیکه پسرتان گوش میدهد، بگویید: متاسفم که این اتفاق افتاد. خوب حالا فکری به حال آن می‌کنیم تا خوب شوی.
بعد به کمک پسرتان قدری یخ بردارید و آن را در محل جراحت دیده قرار دهید. به‌جای اینکه فرزند خود را به خاطر کاری که کرده سرزنش کنید، با او به درمان دوستش بپردازید.
به کودک خود نشان دهید که در زندگی همیشه فرصت هست که جبران اشتباه بشود. اینگونه کودک با قبول مسئولیت برای انجام دادن یک کار جبرانی، کم کم تمایلی پیدا می‌کند که کارها را به درستی انجام دهد.
اگر پدر و مادر به طور منظ‌م‌اشتباهات خود را اعتراف کنند و در مقام تصدیق آن حرف بزنند کودک در موقعیتی قرار می‌گیرد که اشتباهات‌خود را شناسایی کند. راه قبول مسئولیت در قبال اشتباه، سوای اصلاح خود، انجام دادن اقدامات جبرانی است.
پدر و مادر با نشان دادن قبول مسئولیت، می‌توانند مسئولیت را به فرزندانشان آموزش دهند. وقتی قرار است فرزندشان را از مدرسه تحویل بگیرند و دیر می‌کنند، به جای اینکه به او توضیح دهند چرا دیر کرده اند، باید به حرفهای فرزندشان گوش دهند، از او عذر بخواهند و اقدامی اصلاحی انجام دهند. راه قبول مسئولیت در ازازی اشتباه، سوای اصلاح کردن خود، اقدام جبرانی است.
وقتی نوجوانی دیرتر از ساعت مقرر به منزل می‌آید و پدر و مادرش را چشم انتظار نگه میدارد، سوای اینکه باید بیاموزد و به زمان بیشتر احترام بگذارد، باید اقدام اصلاحی انجام دهد.
پیام ساده‌ای در کار است: اگر مرا همچنان منتظر نگه داری چه اقدامی برای ساده‌تر شدن زندگی من می‌توانی صورت دهی؟ اگر نوجوان با پدر و مادری بزرگ شود که آنها به جبران‌اشتباهات خود اقدام اصلاحی انجام دهند، خود به خود ملاحظه کارتر میشود و به راحتی تن به اقدامات اصلاحی میدهد.
ممکن‌است به راحتی و خود به خود بگوید: متاسفم، چگونه میتوانم جبران کنم؟ ممکن است در مواقع دیگر سریعاً پیشنهادی بدهد: متاسفم که شما را منتظر نگه داشتم، اجازه دهید اتومبیل‌تان را بشویم تا جبران کرده باشم؟
واکنش سالم دیگر می‌تواند این باشد: متاسفم که شما را منتظر نگه داشتم، یکی طلب شما. این بدان معناست که می‌توانند بعداً انجام دادن کار را از فرزندشان بخواهند و کودک با خوشحالی آن را برایشان انجام دهد.
منبع: بچه‌ها بهشتی هستند
واکنش والدین
اشتباهات کودک
واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اولواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اول

واکنش والدین به اشتباهات کودک هر کودک سوای آنکه متفاوت و منحصر به فرد قدم به این دنیا می‌گذارد، مشکلات خاص‌خود را دارد. هیچ کودکی کامل و صد در صد بی‌عیب و نقص نیست. همۀ بچه‌ها اشتباه می‌کنند. همه اشتباه می‌کنیم. اشتباهات کودک


واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش دومواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش دوم

اشتباهات کودک به جای اینکه به فرزندانمان بیاموزیم که به‌خاطراشتباهات خود احساس بدی پیدا کنند، باید به آنها بیاموزیم از اشتباهات خود درس بگیرند و اگر ایجاب کرد اقداماتی برای اصلاح اشتباهاتشان صورت دهند. اشتباهات کودک


واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش چهارمواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش چهارم

اشتباهات کودک مهارتهای تربیتی مثبت از سیاست مجازات کردن برای بالا بردن انگیزه همکاری استفاده نمی‌‌کند. اما ممکن‌است پدر و مادر مجبور شوند که اقدامات تعدیلی انجام دهند و در آزادی که به کودک یا نوجوان خود داده‌اند اصلاحاتی به عمل آورند.


واکنش والدین در برابر خطای کودکانواکنش والدین در برابر خطای کودکان

واکنش والدین در برابر خطای کودکان - کمکش کنید اشتباهاتش را فرصت های یادگیری بداند و او را به تلاش مجدد تشویق کنید. واکنش والدین در برابر خطای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران