کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه در کودک
ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه در کودک کودک آنلاین: بیشتر کودکان، خودشان داوطلب نمی‌شوند که با آنچه می‌ترسند، روبه‌رو شوند. درواقع، بسیاری از آن‌ها با تمامی قوا می‌کوشند تا از روبه‌رو شدن با وضعیت‌هایی که برایشان ترسناک است، فرار کنند. ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه در کودک

ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه در کودک
کودک آنلاین: بیشتر کودکان، خودشان داوطلب نمی‌شوند که با آنچه می‌ترسند، روبه‌رو شوند. درواقع، بسیاری از آن‌ها با تمامی قوا می‌کوشند تا از روبه‌رو شدن با وضعیت‌هایی که برایشان ترسناک است، فرار کنند.
ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه و مهم جلوه ندادن رفتار ناشی از اضطراب، کودک را مشتاق می‌کند تا با وضعیت‌های اضطراب‌آور روبه‌رو شود.
بعضی ترس‌ها از طریق انگیزه‌های طبیعی برطرف می‌شوند. برای نمونه، ممکن است کودکی فکر کند اگر نتوانم این کار را انجام دهم، بچه‌های دیگر می‌گویند لوس هستم. یا از رفتن به نزد دکتر (مشاور) متنفرم. پس اگر بتوانم خودم این کار را انجام دهم، دیگر لازم نیست، پیش او بروم. بعضی بچه‌ها فقط با چنین انگیزه‌هایی می‌توانند بر ترس‌هایشان غلبه کنند.
تحسین پدر و مادر هم انگیزه بسیار خوبی است. برخی کودکان مضطرب، چنان مشتاق جلب رضایت پدر و مادرشان هستند که فقط تحسین پدر و مادر، برای تغییر رفتارشان کافی است.
تحسین وقتی بیشترین تأثیر را دارد که دقیقاً به کودک گفته شود که چه کاری را خوب انجام داده است و فقط به گفتن خوب است، کفایت نشود.
سعی کنید ابتدا بفهمید کودک چه کار یا فکری کرد که موجب شد کار مورد نظر را انجام بدهد. سپس آن روش را تحسین کنید. به‌این‌ترتیب و به احتمال زیاد، او باز هم در آینده از همین روش استفاده خواهد کرد و به موفقیت‌های بیشتری دست خواهد یافت.
روش‌های برانگیزنده
علاوه بر تحسین و انگیزه‌های طبیعی، ممکن است به روش برانگیزندۀ برنامه ریزی شده‌ای نیاز باشد تا کودک مضطرب، بتواند بر هراس‌های خود غلبه کند.
دلیل نیاز به چنین روشی ساده است: افراد، بیشتر دوست دارند کاری کنند که پیامدی خوشایند داشته باشد تا پیامد ناخوشایند. این اصل را می‌توان به چهار شیوه عملی کرد.
برای افزایش رفتار مطلوب
1-    پس از انجام رفتار مطلوب، وضعیت خوشایندی فراهم کنید.
2-    پس از انجام رفتار مطلوب، مورد ناخوشایندی را برطرف کنید.
برای نمونه، وقتی به کودک اجازه می‌دهیم پس از تمام کردن تکالیف درسی‌اش بیرون برود و بازی کند، پس از رفتار مطلوب (انجام تکالیف درسی)، وضعیت خوشایندی (بازی) فراهم آورده‌ایم.
وقتی به کودکی که از تنها بودن در اتاق بدش می‌آید، اجازه می‌دهیم پس از تمام کردن تکالیف درسی، با دوستان و
همبازی‌هایش بازی کند، پس از انجام رفتار مطلوب (انجام تکالیف درسی)، مورد ناخوشایندی (تنها بودن) را برطرف کرده‌ایم.
برای کاهش رفتار نامطلوب
1-    وقتی رفتار کودک نامطلوب است، او را از مورد یا وضعیت خوشایندی محروم کنید.
2-    وقتی رفتار کودک نامطلوب است، او را در وضعیت ناخوشایندی قرار دهید.
برای نمونه، وقتی به کودکی که فریاد می‌زند، بی‌اعتنایی می‌کنید، مورد خوشایند (توجه پدر و مادر) را در واکنش به رفتار نامطلوب وی (فریاد زدن)، از او گرفته‌اید.
بسیاری از پدر و مادرها با پیروی از این اصل، کودکی را که بدرفتاری کرده است، به مدت پنج یا ده دقیقه به اتاقش می‌فرستند. تنبیه کودکی که رفتار بدی داشته، نمونه‌ای از پیامد ناخوشایند است.
روش‌های برانگیزنده اغلب پاداش‌های مادی را هم شامل می‌شوند. یک شیوۀ متعارف این است که در برابر هر رفتار مطلوب، یک ستاره یا برچسب طلایی به کودک بدهیم. کودک این برچسب‌ها را جمع می‌کند و وقتی به تعداد معینی رسید، پدر و مادر هدیه‌ای به کودک می‌دهند که قبلاً قرارش را با او گذاشته بودند.
اگر رفتار مطلوب انجام نشد، به او برچسب یا ستاره نمی‌دهید و در ضمن، صحبتی هم در این باره نمی‌کنید تا نگرفتن برچسب‌ها مهم جلوه داده نشود.
روش‌های حساسیت‌زدایی، با رعایت نکات زیر، مؤثرتر خواهند بود.
- رفتاری که به آن پاداش تعلق می‌گیرد، باید دقیق و روشن باشد.
برای نمونه، خوب بودن یا بی‌باک بودن رفتارِ مشخصی نیست. درحالی‌که کمتر از پنج دقیقه گریه یا جیغ‌وداد کردن، پیش از رفتن به مدرسه رفتارِ مشخصی است.
- پاداش باید برای کودک ارزش داشته باشد.
شما فرزندتان را بهتر از هر متخصصی می‌شناسید. اگر فرصتِ بازی کردن برای فرزندتان خوشایندتر از برچسب گرفتن است، از فرصتِ بازی کردن، به‌عنوان پاداش استفاده کنید.
- پس از انجام رفتار مطلوب، بی‌درنگ یا در اولین فرصت، پاداش او را بدهید.
مفهوم زمان برای کودکان، با بزرگسالان فرق دارد. مثلاً چند ساعت تأخیر می‌تواند برای یک کودک شش ساله، به‌اندازۀ یک عمر طول بکشد و اثر انگیزه را کم کند.
- پاداش باید کوچک و متعدد باشد.
پاداش‌های فراوان کوچک و فوری، از وعده پاداش‌های بزرگ در آینده، مؤثرتر است. به یاد داشته باشید که برای کودکان خردسال، فاصلۀ زمانی بیش از یک هفته، جزء آیندۀ دور است.
فواید انگیزه‌ها
روش‌های برانگیزنده‌ای که بر پیامدهای رفتار مثبت تأکید دارند، عزت‌نفس کودک را بالا می‌برند. از طرف دیگر، توجه بیش‌ازحد به رفتارهای منفی، ناخواسته موجب تشویق این رفتارها می‌شود؛ زیرا هرگونه توجهی ممکن است برای کودک خوشایند باشد و درنتیجه، توجه به رفتارهای منفی، این رفتارها را شدت می‌دهد.
علاوه بر این، کودکانی که مدت‌هاست رفتاری از خود نشان داده‌اند که موجب ناراحتی پدر و مادرشان شده است، احتمالاً خود را بد می‌دانند. تأکید بر پاداش دادن به رفتار مثبت، به جای تنبیه رفتار منفی، خطر صدمۀ بیشتر به عزت‌نفس را کاهش می‌دهد.
روش‌های برانگیزنده، فایدۀ دیگری هم دارند: این روش‌ها جروبحث‌های خانوادگی را کم می‌کنند؛ چرا که اصول روش برای همه روشن است و درنتیجه، گفتگوهای خانوادگی دراین‌باره، بیشتر قاعده‌مند و کمتر هیجانی خواهد بود.
اگر کودک رفتار مطلوبی انجام دهد، پاداش کوچکی به او داده می‌شود. اگر کودک رفتار مطلوب را انجام ندهد، پاداشی به او داده نمی‌شود. اصل همین است و نیازی به عصبانی شدن یا تنبیه کردن نیست.
تعداد کمی از کودکان، وقتی برای دفعۀ اول یا دوم پاداشی نمی‌گیرند، اوقات تلخی می‌کنند، اگر پدر و مادر آرامش خود را حفظ کنند و به اصول روش برانگیزنده پایبند باشند، این کودکان نیز خیلی اصول را خواهند پذیرفت.
منبع: کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان
ایجاد انگیزه برای رفتار بی‌باکانه در کودک

18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان 1 . هر رفتاری که از ما سر می زند ، علت و انگیزه ای دارد ، تک تک کارهایی که انجام می دهیم به منظور کسب منافع و مصالح شخصی است ( منافعی چون پرهیز از رنج فیزیکی ، عاطفی ، روحی ، ذهنی یا مالی ). 18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان


آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اولآموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول در هر جامعه ای چه کودکان و چه بالغین دارای یک سری حق و حقوق اولیۀ انسانی هستند و پدر و مادر بایستی در بطن زندگی، آنها را به فرزندان خود منتقل کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم وقتی کودکان احساس می کنند چیزهایی دارند که فقط متعلق به خودشان است و میتوانند در مورد آن تصمیم گیری کنند ، احساس قدرت و تسلط پیدا کرده و این موضوع موجب افزایش اعتماد به نفس آنها میشود. تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم


 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هفتم افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هفتم

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هفتم فرزندتان را برانگیزانید که با جرأت باشد و محاسبه گرانه خطر کند. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هفتم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران