کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

2
روش‌های جایگزین تنبیه
روش‌های جایگزین تنبیه کودک آنلاین: روش‌های جایگزینی به‌جای تنبیه وجود دارد که می‌تواند در مواقعی که ما نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم و انرژی برایمان باقی نمانده، از آن‌ها استفاده کنیم. روش‌های جایگزین تنبیه

روش‌های جایگزین تنبیه
کودک آنلاین: روش‌های جایگزینی به‌جای تنبیه وجود دارد که می‌تواند در مواقعی که ما نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم و انرژی برایمان باقی نمانده، از آن‌ها استفاده کنیم.
•    به روش‌هایی اشاره کنید که مفید هستند.
کودک در حال دولا شدن در سبد میوه‌ها در فروشگاه است.............. به جای عصبانی شدن: خیلی خوب می‌شود سه تا لیموی بزرگ برای ما جدا کنی.
•    عدم تأیید خود را جدی و محکم بیان کنید.
کودک در حال دویدن در فروشگاه است ................ به جای عصبانی شدن: نباید این‌جوری بدوی، فروشنده‌ها وقتی این‌جوری می‌دوی، عصبانی می‌شوند.
•    به او حق انتخاب دهید.
کودک همچنان در حال دویدن است ............ به جای عصبانی شدن: اینجا باید دو کار انجام دهی، یا باید راه بروی یا باید بنشینی. تصمیم بگیر.... می‌بینم که می‌خواهی تو چرخ‌دستی بنشینی.
فرض کنید کودک آن‌قدر بداخلاقی می‌کند که مادر مجبور می‌شود فروشگاه را ترک کند. سپس چه اتفاقی می‌افتد؟ مادر می‌تواند روز بعد بدون هیچ‌گونه سخنرانی یا درس اخلاقی کاری کند که او نتیجۀ رفتار خود را ببیند.
•    اجازه دهید عواقب کارش را ببیند.
مامان کجا داری میری؟ من هم می‌خواهم بیایم....... امروز اصلاً........ چرا امروز نه؟ ...... خودت دلیلش را می‌دانی...... به خاطر اینکه توی فروشگاه می‌دویدم؟....... بله..... منو ببخش، یک فرصت دیگه بهم بده..... فرصت دیگری هم پیش می‌آید ولی امروز تنهایی می‌روم.
مثالی دیگر
پدر: وقتی دیدم ارۀ جدیدم بیرون زیر باران زنگ‌زده، عصبانی شدم...... من انتظار داشتم وقتی ابزارهایم را قرض می‌گیری، اون را سالم و فوری برگردونی....... حالا تنها چیزی که این اره نیاز دارد، یک خرده برادۀ فولاد است.... وقتی کارت تموم شد یک لایۀ نازک روی آن می‌مالی تا دفعۀ بعد سالم بماند. (در واقع به کودک نشان داد که چطور وضعیت را سروسامان ببخشد)
اما فرض کنید که کودک وسایل شما را قرض می‌گیرد و فراموش می‌کند آن‌ها را برگرداند.
دو راه پیش پای او بگذارید.
تو می‌توانی ابزارهایی که می‌خواهی را قرض بگیری و پس بدی یا از استفاده از آن محروم می‌شوی، تصمیم بگیر.
اگر همچنان این اوضاع ادامه پیدا کرد، دست به کار شوید.
پدر جعبۀ ابزارتون قفل است.... بله، درست است. به خاطر اینکه می‌خواهم مطمئن شوم که همان‌جا می‌مانند.حال اجازه دهید به روش دیگری نگاه بیندازیم که والدین با توسل به آن، مشکل بی‌انضباطی پیوسته و مکرر کودکشان را حل می‌کنند. در پایان یکی از جلسات مشاوره خانواده، مادری از مشکلات با فرزندش علی می‌گفت که او به خانه باز نمی گشت. او دربارۀ بهانه‌های مداوم، بدقولی‌ها و دیر آمدن پسرش می‌گفت.
در اینجا برای حل مشکل، ما چیزهایی را از دیدگاه علی تعریف کردیم و واکنش والدین را در برابر این صحبت‌های علی خواستیم.
ماجرای علی: من دوست دارم بعد از مدرسه با بچه‌ها توی زمین، بازی کنم. می‌دانم که باید ساعت 5.45 خانه باشم، اما گاهی فراموش می‌کنم. دیروز و روز قبلش دیر به خانه رسیدم، مادر آن‌قدر عصبانی بود که تصمیم دارم امروز ساعت را از دوست‌هایم بپرسم.
من دوست ندارم مادرم مثل آن دفعه دوباره سرم جیغ بکشد. دوستم گفت که ساعت 6.15 است و به همین دلیل دست از بازی کشیدم و تمام راه را تا خانه دویدم.
پاسخ مادر اول
بهانه آوردن دیگر بسه، می‌دانم که نباید دیگر بهت اعتماد کنم. خوب، باید تنبیه بشی. از هفتۀ آینده، هر روز بعد از مدرسه می‌آیی خانه و توی خانه می‌مانی. فکر هم نکن می‌توانی تلویزیون تماشا کنی چون به پرستارت می‌گویم که حق نداری تلویزیون نگاه کنی. حالا یک راست برو تو اتاقت، چون الآن شام تموم شده.
فکر می‌کنید علی به خودش چه می‌گوید؟ ........................
پاسخ مادر دوم
اوه عزیزم، از بس دویدی عرق کردی و داغ شدی. بگذار یک حوله بزارم و صورتت را تمیز کنم. به من قول میدی که دفعۀ بعد دیر نکنی. تو با این کارت، عصبانیم می‌کنی. حالا برو دست و صورتت را بشور، لطفاً عجله کن، چون شامت سرد می‌شود. شاید مامان خودش شامت را گرم کن.
فکر می‌کنید علی به خودش چه می‌گوید؟ ........................
پاسخ مادر سوم
تو به من گفتی خیلی سعی کردم و من از شنیدن این موضوع خوشحالم. اما باز هم ناراحتم. نمی‌خواهم دوباره به خاطر این موضوع ناراحت شوم. وقتی شما می‌گویید که من 5.45 خانه‌ام، من روی این ساعت حساب می‌کنم. ما شام خوردیم، دیگر جوجه‌ای باقی نمانده اما اگر بخواهی می‌توانی برای خودت ساندویچ درست کنی.
فکر می‌کنید علی به خودش چه می‌گوید؟ ........................
مشخص است که روش دقیقی وجود ندارد که واقعاً بدانیم علی به خودش چه می‌گوید، اما شاید شما علاقه داشته باشید که از افکار پدر و مادرهای گروه که این تمرین را انجام داده‌اند آگاه شوید.
ما احساس می‌کنیم که مادر اول بسیار سخت‌گیر است (احتمالاً کودک با خودش فکر می‌کند اون خیلی خودخواه است، تلافی‌اش را سرش در می‌آورم). مادر دوم بسیار آسان‌گیر است (کودک با خود می‌گوید: توانستم این بار از دستش در بروم). مادر سوم درست و منطقی بود (کودک می‌گوید: مامان خیلی عصبانی بود، بهتر است که بعد از این سر موقع خانه بیایم. تازه دیگر نمی‌خواهم بعد از این، ساندویچ بخورم).
درواقع برای حل مسئله:
- در مورد احساسات و نیازهای کودکانتان صحبت کنید.
- در مورد احساسات و نیازهای خودتان صحبت کنید.
- فکرهایتان را روی هم بریزید تا راه‌حل قابل قبولی برای هر دو طرف پیدا کنید.
- ایده آل های خودتان را بدون هیچ‌گونه ارزیابی بنویسید.
- بنویسید که چه پیشنهاد‌هایی را دوست دارید، چه چیزی را نمی‌پسندید و آن را دنبال می‌کنید.
منبع: به بچه‌ها گفتن... از بچه‌ها شنیدن
روش‌های جایگزین تنبیه

تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )

تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول ) :آنچه باید به کودک یاد بدهید این است که رفتار ناشایست نتیجه‌ی ناخوشایندی دارد. در حقیقت دور کردن کودک از محل تنش دور کردن او از تنش و جنجال می‌باشد از طرف دیگر با این کار خود به او هشدار داده‌اید که پا را از قاعده فراتر نگذارد. در اغلب موارد شما هم به اندازه او به دور شدن از محل تنش و درگیری نیاز دارید. تنبیه مناسب کودکان (قسمت اول )


شیوه صحیح تنبیه کودکانشیوه صحیح تنبیه کودکان

شیوه صحیح تنبیه کودکان کودک آنلاین: تنبیه مؤثر شامل پنج مرحله و عامل است و معمولاً به ترتیب زیر می آید: - شناسایی و تعیین رفتار معینی که اشتباه بوده - گزاره یا عبارتی در شرح تاثیر ناشایست آن رفتار - پیشنهاد یک یا چند گزینه به جای آن رفتار نادرست - تشریح نوع تنبیه شیوه صحیح تنبیه کودکان


استفاده درست از تنبیه برای کودکاناستفاده درست از تنبیه برای کودکان

استفاده درست از تنبیه برای کودکان کودک آنلاین: بسیاری از والدین فکر می کنند که تنبیه اثر جدی بر اعتماد به نفس فرزندشان می گذارد. این فکر می تواند هم درست و هم غلط باشد. تنبیه غلط می تواند اثرات نامطلوبی بر اعتماد به نفس کودک بگذارد. اما اگر از آن به درستی استفاده شود، نه تنها اثر منفی بر کودک نخواهد داشت، بلکه می تواند به تغییر رفتار کودک کمک کند.


تنبیه کودکان تنبیه کودکان

تنبیه کودکان : یکی از مادران که معمولاً فرزندش را تنبیه بدنی می‌کند می‌گوید: «بچه من موقعی رفتارش درست است که اوراتنبیه میکنم. اما راستش نمیدانم رفتار درست اوبه خاطر ترس است یا این که واقعاً خوب و بد را از هم تشخیص داده است.» تنبیه کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران