کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم
راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم با استفاده از این روش می‌توانید با روحیات فرزندتان بیشتر آشنا شوید و راحت‌تر با او همدلی کنید. این کار، به‌ویژه زمانی که تمایلات و خواسته‌های فرزندتان فراتر از توانایی‌ها و امکانات شماست، مفید واقع می‌شود.

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم
•    خود را در رؤیاها و تخیلات فرزندتان سهیم بدانید
با استفاده از این روش می‌توانید با روحیات فرزندتان بیشتر آشنا شوید و راحت‌تر با او همدلی کنید. این کار، به‌ویژه زمانی که تمایلات و خواسته‌های فرزندتان فراتر از توانایی‌ها و امکانات شماست، مفید واقع می‌شود.
برای مثال، فرض کنید فرزند نوجوانتان به شما می‌گوید که دلش می‌خواهد یک دوچرخۀ کوهستان نو داشته باشد و شما استطاعت خرید آن را ندارید. اگر مثل بیشتر پدر و مادرها باشید، ممکن است در همان وهلۀ اول اخم کنید و بگویید: آخر همین پارسال بود که یک دوچرخۀ مسابقۀ نو برایت خریدم. تو فکر می‌کنی من پول چاپ می‌کنم.
اکنون چند لحظه به خواستۀ او بیندیشید و خود را در رویای او غرق کنید؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت، ممکن است در جواب به او بگویید: آره، می‌فهمم که چرا دوست داری یک دوچرخۀ کوهستان داشته باشی. دلت می‌خواهد توی کوره راه‌ها دوچرخه‌سواری کنی، نه؟
بعد می‌توانید مزیت‌های سفرهای اردویی با دوچرخۀ کوهستان یا بدون آن را برشمرید. حتی می‌توانید به فرزندتان بگویید که نمی‌خواهید پولی بابت دوچرخۀ کوهستان بدهید. بعد با هم به راه‌هایی فکر کنید که پسرتان از طریق آن‌ها می‌تواند خودش پول دوچرخه را تهیه کند.
نکتۀ مهم این است که در این صورت پسرتان می‌فهمد که شما به حرف‌ها و خواسته‌های او گوش می‌کنید و به او و تمایلاتش اهمیت می‌دهید.
•    به همراه فرزند خود کتاب بخوانید
از دوران طفولیت تا نوجوانی، خواندن کتاب‌های کودکان یکی از شیوه‌های مؤثری است که والدین و بچه‌ها می‌توانند از طریق آن چیزهایی در مورد هیجانات یاد بگیرند. خواندن داستان‌ها به بچه‌ها کمک می‌کند تا خزانۀ واژگان خود را افزایش دهند و بهتر بتوانند راجع به احساسات خود حرف بزنند، همچنین شیوه‌های مختلف کنترل خشم، ترس و ناراحتی را نیز به آن‌ها نشان می‌دهد.
انتخاب کتاب‌های خوب و متناسب با سن کودکان حتی می‌تواند به والدین در پاسخگویی به سؤالاتی مثل بچه از کجا به دنیا می‌آید؟ یا آدم‌ها وقتی می‌میرند به کجا می‌روند؟ که پاسخگویی به آن‌ها برایشان دشوار است نیز کمک کنند.
کتاب‌های کودکان همچنین به والدین کمک می‌کنند تا بیشتر با احساسات و عواطف کودکان آشنا شوند. یکی از مادران گروه موردتحقیق، تعریف کرد : برای دختر ده ساله‌اش داستانی را در مورد گروهی از دختران ده دوازده ساله که یکی از آن‌ها قرار بوده به شهر دیگری نقل‌مکان کند و به همین دلیل ناراحت و غمگین بودند، خوانده است.مادر با خواندن این داستان ساده که به رویدادی معمول مربوط می‌شود، به یاد دوران کودکی خود و نقل‌مکان از اقامتشان به شهری دیگر می‌افتد و به یاد می‌آورد که روابط دوستی در این دوران چقدر برای بچه‌ها مهم است و این مسئله سبب می‌شود اهمیت روابط دوستانۀ رو به گسترش دخترش با همسالان خود را بیشتر درک کند.
متأسفانه بسیاری از والدین به محض آنکه فرزندشان به سنی می‌رسد که خودش می‌تواند کتاب بخواند، کتاب‌خوانی با صدای بلند را کنار می‌گذارند. اما بعضی از خانواده‌ها تا رسیدن فرزندشان به سنین نوجوانی به این کار ادامه می‌دهند و به‌مرور، کتاب‌های پیچیده‌تری را می‌خوانند.
چنین عاداتی، مثل عادت‌های غذایی خانواده، باعث می‌شود والدین و فرزندان رابطه‌ای مستمر با یکدیگر و موضوع مشترکی برای لذت بردن داشته باشند. مسئول کتابخانه یا معلم مدرسۀ فرزندتان نیز می‌تواند شما را راهنمایی کند تا بتوانید کتاب‌های مفیدی را خریداری کنید یا به امانت بگیرید و به همراه اعضای خانواده و با صدای بلند بخوانید.
•    سعی نکنید برای حل مشکلات فرزندتان راه‌حل‌های خود را به او تحمیل کنید.
یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای میانبُر زدن از روش پرورش هیجان این است که به کودکی که غمگین یا عصبانی است راه‌حل غلبه بر مشکلش را بگوییم. برای اینکه به خطا بودن این عمل پی ببرید کافی است به تأثیر منفی آن در زندگی زناشویی نظری بیفکنید.
ماجرا معمولاً این‌گونه پیش می‌آید: زن از اداره به خانه باز می‌گردد و به خاطر اختلافی که با یکی از همکارانش پیدا کرده است آشفته و پریشان به نظر می‌رسد. همسرش مشکل او را بررسی و تحلیل می‌کند و طی چند دقیقه، طرحی را برای حل مشکل او ارائه می‌دهد.
اما زن به عوض خوشحالی بابت دریافت این راه‌حل از جانب مرد، حالش بدتر می‌شود، چون هیچ نشانه‌ای حاکی از اینکه شوهر احساس ناراحتی و خشم او را درک کرده دریافت نکرده است.
اکنون تجسم کنید اگر مرد به‌جای آنکه فوراً راه‌حلی برای مشکل ارائه کند، به ناز و نوازش همسر خود بپردازد و در ضمن نوازش زن فقط به حرف‌های او دربارۀ مشکل مذکور و احساساتش دراین‌باره، گوش دهد، زن چقدر احساس بهتری خواهد داشت.
همین ماجرا در رابطۀ والدین با فرزندان نیز اتفاق می‌افتد. والدین ممکن است از عدم تمایل کودک برای پذیرش توصیۀ نامطلوبشان ناراحت شوند، به‌ویژه وقتی‌که تجربۀ خود را با تجربۀ فرزندشان از زندگی مقایسه می‌کنند.
اما به‌هرحال، بچه‌ها معمولاً با این روش چیزی یاد نمی‌گیرند. ارائۀ راه‌حل به فرزند، قبل از ابراز همدلی با او، مثل ساختن بنا بدون پی‌ریزی محکم برای آن است.
منبع: پرورش هوش هیجانی در کودکان
راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دومراهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم این شیوه در موقعیت‌هایی که همدلی با کودکان مشکل است، مفید واقع می‌شود. مواقعی پیش می‌آید که فرزند شما از مسئله‌ای که به نظر شما بچگانه و بی‌اهمیت است ناراحت و غمگین است. راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش دوم


راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش چهارمراهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش چهارم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش چهارم اگر می‌خواهید به‌عنوان مربی هیجان، عملکرد مفید و مؤثری داشته باشید باید با صبر و شکیبایی به فرزند خود فرصت دهید که احساسات خود را بیان کند. اگر غمگین باشد، ممکن است گریه کند.


پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی کودک آنلاین: در این دوره اطفال کم کم به این موضوع پی می برند که آدم ها می توانند افکار و احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی


پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5 بعدازاینکه به حرف‌های فرزند خود گوش کردید و به او کمک کردید تا احساسات خود را درک و نام‌گذاری کند، خودبه‌خود وارد مرحلۀ حل مشکل می‌شوید. این فرآیند نیز شامل پنج مرحله است که عبارت‌اند از: پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران