کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول
پرورش فرزندانی موفق کودکان نیاز دارند برایشان حد و مرز بگذاریم. بی‌حد و مرز، نه آنان موفق می‌شوند نه شما دوام می‌آورید. باید کودک قانونهای خانواده را یاد بگیرد و برایشان احترام قائل شود. پرورش فرزندانی موفق

10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش اول
•    نخست تعیین چارچوب، آنگاه گذاشتن محدودیت
کودکان نیاز دارند برایشان حد و مرز بگذاریم. بی‌حد و مرز، نه آنان موفق می‌شوند نه شما دوام می‌آورید. باید کودک قانونهای خانواده را یاد بگیرد و برایشان احترام قائل شود.
خانواده، نخستین جامعۀ کودک است. وقتی زندگی در این جهان اجتماعی کوچک را بیاموزد، الگویی برای تعاملات اجتماعی برای دیگر جوامع در او پدید می‌آید؛ جوامعی چون مدرسه، گروههای مختلف، زناشویی و شغل و محیط کاری.
محدودیت‌های خانواده به کودک یاری می‌رساند تا توانایی‌های اجتماعی و خلاق خود را به منظور سودمندی هدایت کند؛ همچنین امکان همکاری و لذت زندگی مشترک را برای بزرگسالان و کودکان فراهم می‌آورد.
وظیفۀ پدر و مادر این است که به کودک یاری رسانند تا درون مرزهای خانوادگی بماند. برای این‌کار، نخست باید چارچوبی معین کنند، سپس برای کودک محدودیت بگذارند. تعیین چارچوب یعنی تعیین وضعیتی در خانه که رعایت محدودیتها را آسانتر سازد.
تعیین محدودیت‌های خردمندانه، یعنی تعیین قانونهایی که با سن و مرحله‌های رشد کودک هماهنگ و هم‌سو باشد، همچنین باید با کودک حرف زد تا بداند به‌راستی از او چه انتظاری می‌رود. با نمونه‌ای دربارۀ کودکی نوپا، منظور خود را از تعیینِ محدودیت با چارچوب و بی‌چارچوب بیان کرده‌ایم:
کودک نوپا کنجکاوی سیری‌ناپذیر دارد. کشش او برای کشف، به یادگیری او از جهان کمک می‌کند، اما از سوی دیگر او را به دردسر نیز می‌اندازد و روزی می‌رسد که پدر و مادر متوجه می‌شوند، پشت سرهم به او نه می‌گویند: انگشتتو تو پریز برق نکن، سیم برق رو نکش، روی میز نپر، صندلی رو ننداز، وسط خیابون نرو.تمام این محدودیتها ضروری هستند اما برای کودک نوپا به یاد سپردن آنها بسیار دشوار است و هنگامی که حس کنجکاوی‌اش بر او چیره می‌شود، به ذهنش چیز دیگری نمی‌رسد. به‌راستی، پدر و مادر چه باید بکنند، تا کودک تمام این نکن‌ها را انجام دهد؟
آنان باید محیط را به‌گونه‌ای بسازند، که رعایت این محدودیتها آسانتر  باشد؛ زیرا این ساختارها زندگی را برای کودک آسانتر میسازد و فشارهای روانی را برای پدر و مادر کاهش می‌دهد. هیچ‌کس دوست ندارد همیشه نه بشنود، اما از سویی، شما نیز ناچارید امنیت او را تامین کنید.
برای نمونه، دوشاخه‌های ایمنی را برای وسایل الکتریکی به کار ببرید، سیم برق لامپها را پشت مبلها پنهان کنید، وسایل شکستنی را برای مدتی از دسترس دور نگه دارید، کابینتی را مخصوص کودک بگذارید و درونش را با وسایل ایمنی پر کنید تا هر زمان خواست، سر وقتش برود، مشکلی پیش نیاید.
سپس در موقعیتهای خاص، بکوشید کودک را به وسایل مخصوص خودش هدایت کنید، به جای اینکه همواره او را از دست زدن به وسایل خودتان منع کنید؛ همچنین او را به زمین بازی ببرید تا جای ایمنی برای دویدن و بالا و پایین رفتن داشته باشد و تمام انرژی خود را آنجا خالی کند.
پس میتوان گفت تعیین چارچوب یا ساختار برای کودک، به معنای مهار وی نیست، بلکه به جای آن باید وضعیت را به گونه‌ای هدایت کنید که رفتارهای خطرناک را از او دور سازد و امکان رفتارهای خوش‌آیند و ایمن را فراهم آورد. این چارچوبها کودک را هدایت و از وی پشتیبانی می‌کند، همچنین او را آزاد می‌گذارد که به بچگی‌اش ادامه دهد.
در واقع، وضعیت خوش‌آیند و دلپذیری فراهم می‌آید که در آن، پدر و مادر پیاپی به کودک بله می‌گویند؛ از سوی دیگر، میزان نه گفتن‌های واجب نیز کاهش می‌یابد.
تاکنون شده، ده دقیقه یابیشتر روی صندلی بلندی بنشینید که پاهایتان آویزان باشد؟ این وضعیت برای شما هم آسان نیست. پس چارچوبی برای زمان غذا بگذارید، که لازم نباشد کودک زمان طولانی بنشیند یا صندلی و میز کوچکی برایش بگیرید، تا روی آن غذا بخورد و پاهایش روی زمین باشد یا اسباب بازی کوچکی روی میز بگذارید، تا وقتی پدر و مادر به گفتگو مشغول‌اند، او بازی کند.
این چارچوب به معنای شیوۀ به‌کار گیری شما و کودکتان از زمان نیز هست.پدر و مادر دلبسته تا آنجا که بتوانند برنامۀ روزانه‌شان را بر پایۀ خلق و خوی کودکشان شکل میدهند. برای نمونه، کودکان پیش دبستانی صبح‌ها رفتار بهتری دارند. بنابراین اغلب پس از صبحانه به فروشگاه می‌روند. وقتی کودکان بزرگتر نمی‌توانند در برابر خوراکیهای متفاو فروشگاه‌ها تاب آورند، می‌توانید یا بدون او به خرید بروید یا نخست دربارۀ خرید چیزی با هم توافق کنید. بدین ترتیب برای نیازهای او احترام قائل شده اید.
برخی پدران و مادران دلبسته ممکن‌است بیش از اندازه از کودک پیشتیبانی کنند. این رفتار باید اصلاح شود و کم‌کم دریابند کجا باید کمی عقب بکشند و بگذارند خود کودک کارش را انجام دهد. در این باره میتوان از تجربۀ پدران و مادران موفق بهره جست.
اما اصلاح پدر و مادری که این چنین از کودک خود پشتیبانی می‌کنند، دشوار است. کودکانی که نیاز دارند بسیاری تصمیمات را خودشان بگیرند و موقعیتها را خود اداره کنند، وقتی پدر و مادر بیش از اندازه حمایت‌گرند، از دست پدر و مادر، نزدیکان و کل زندگی خشمگین می‌شوند.
در حقیقت یکی از صفات جداکنندۀ کودکان دلبسته از نادلبسته، خشم آنان است. پدر و مادر نادلبسته راههای کمی برای انتخاب و پیروی به کودکان عرضه می‌کنند. برای نمونه اگر پس از سه ماه رفتن به کلاس ویالون، کودک به آموزش آن علاقه ای نداشت، به وی اجازه میدهند، موسیقی دیگری برگزیند و چون کودکان تجربه اندوزی را با روی باز می‌پذیرند، دوست دارند همه چیز را بیازمایند.
اگر فلسفۀ پدر و مادر این باشد، که بهتر است کودکان دیدگاههای گوناگون را یاد بگیرند، و هر تجربه‌ای ارزش خودش را دارد، ممکن‌است در اخر، کودک به سمت موضوع نادرستی برود یا هرگز هیچ مسیری نیابد. کودکان برای بررسی تمام امکاناتی که برایشان پیش می‌آید، به راهنمایی پدر و مادر نیاز دارند.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش فرزندانی موفق
10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم10 اصل برای پرورش فرزندانی موفق – بخش دوم

پرورش فرزندانی موفق سودمندترین جمله برای پرورش کودکان این است: کودک خود را بشناس. برای اینکار باید رفتار و تواناییهای کودک را در هر مرحله بررسی کنید، کتابها و مجلات مربوط به رشد کودک را بخوانید، با پدران و مادران دیگری – که کودکانی بزرگتر از کودکان شما دارند – حرف بزنید. پرورش فرزندانی موفق


پرورش کودک دلبسته – بخش اولپرورش کودک دلبسته – بخش اول

پرورش کودک دلبسته آنچه قرار است در آینده باشیم، کمابیش از رابطۀ کودک و والد ریشه می‌گیرد. رابطه‌ای که شما با کودکتان دارید، بنیان تمام روابط دیگرش را می‌سازد؛ حتی شیوۀ شناخت کودک از خودش نیز به رابطه‌اش با پدر و مادر بستگی دارد. پرورش کودک دلبسته


پرورش کودک درخشان – قسمت هفتمپرورش کودک درخشان – قسمت هفتم

پرورش کودک درخشان هوش کودکان همواره بیش از مقداری است ، که آزمون های هوش نشان می دهند. کودکان متفاوت از جنبه های گوناگونی باهوش هستند. کودکی ممکن است در محاسبات ریاضی یا اندیشه های فضایی باهوش باشد ؛ و کودکی دیگر در زبان و کاربرد واژگان و تصویرها استعداد داشته باشد. پرورش کودک درخشان


پرورش عاطفی فرزند – بخش سومپرورش عاطفی فرزند – بخش سوم

پرورش عاطفی فرزند آرامش بخشیدن به درد : یکی از سخت ترین کارها این است که ببینید کسی که دوستش دارید، چه آن شخص فرزندتان باشد، چه والدین تان یا دوست تان، ناراحت است و مجبور باشید تحمل کنید. پرورش عاطفی فرزند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران