کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول
مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول همه فکر میکنند که‌گوش میکنند – و البته همه تا حدی گوش می کنند. شما میشنوید که‌همسرتان می گوید میخواهد به‌رختخواب برود. شما می شنوید که‌دوستتان به‌شما می گوید مهمانی شام شنبه‌شب چه ساعتی است. مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول

مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول
همه فکر میکنند که‌گوش میکنند – و البته همه تا حدی گوش میکنند. شما میشنوید که‌همسرتان میگوید میخواهد به‌رختخواب برود. شما میشنوید که‌دوستتان به‌شما می گوید مهمانی شام شنبه‌شب چه ساعتی است.
بیشتر مردم حتی خودشان‌را شنونده های خوبی هم میدانند.در حالی که گوش کردن واقعی بسیاری مشکل تر و نادرتر از آن چیزی است که بسیاری از مردم فکر میکنند.در این مطلب اهمیت گوش دادن‌را که قالب زیربنایی برقراری ارتباط با فرزندتان است درک میکنید.
زمانی برای گوش دادن
گوش دادن یکی از مهمترین عناصر روابط خوب است ، چه بین فرزند و والدین باشد ، چه عشاق ، چه دوستان ، چه همکاران یا کارمندان و صاحب کاران. گوش دادن واقعی چیزی بیشتر از فقط ساکت بودن هنگام صحبت دیگری است.
گوش دادن واقعی یعنی اینکه شما میخواهید بفهمید شخص دیگر چه میگوید – و در نتیجه چه فکر میکند. چه احساس میکند و چه نیازی دارد. یعنی عقاید و قضاوت های خود را کاملا کنار بگذارید تا واقعا بشنوید.
این مشکل است و در نتیجه بسیاری از مردم فقط مشغول (( گوش دادن ساختگی )) میشوند ، در‌حالی که‌قصدشان فهمیدن واقعی نیست بلکه بیشتر به‌نظر می آید که گوش میدهند :
*خواندن  ،  * از حفظ کردن  ،  *چشم پوشی  ،  *قضاوت  ،  *خیال پردازی  ،  *نصیحت ، *کشمکش ، *حق داشتن
، * از خط خارج شدن ، * با خود همراه و موافق کردن.


مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند


مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزندخواندن فکر :
اگر بیشتر به‌آن چه میپندارید کسی (( واقعا منظورش این است )) (که بیشتر بر پایه ی احساس ، گمان یا حدس شما بنا شده است ) توجه کنید تا (( آن چه او واقعا می گوید )) شما در حال فکر خوانی هستید .
برای مثال ، وقتی سالی به‌پدرش گفت خسته تر از آن است که برای بازی بیس بال برود و ترجیح میدهد‌ در خانه بماند و فیلم ببیند ، پدر(( می دانست )) که(( منظور واقعی دخترش این است))که از پدر عصبانی است و میخواهد او ،را تنبیه کند.
از حفظ کردن :
از حفظ کردن وقتی است که شما به‌جای اینکه واقعا گوش کنید ببینید او چه میگوید ، پیش خود نقشه میکشید به‌آنچه میگوید چه جوابی بدهید.
برای مثال وقتی فیلیپ داشت به‌مادرش می گفت که،به چه دلیل میخواهد با دوستانش به‌کنسرت برود ، مادر به جای گوش دادن ، تمام دلایل‌را برای اینکه نمیتوانست پول بلیت‌را بدهد ، از حفظ کرده بود.
چشم پوشی :
وقتی از چیزی چشم پوشی میکنید ممکن است فقط از مفاهیم معینی با خبر شوید یا ممکن است فقط مطالب معینی‌را بشنوید و از مطالب دیگر غافل بمانید. برای مثال ، پِگی به ابراز ناراحتی جولیای هفت ساله بی توجه بود و ابدا صحبت های او را جدی نمی گرفت.
از طرف دیگر جولیا هر چیزی‌را که مادرش درباره ی پدر غایبش می گفت نشنیده می گرفت.
قضاوت :
اگر از قبل تصمیم بگیرید که‌صحبت های شخص دیگر ارزش گوش دادن ندارد ( چون احمق ، دیوانه ، دورو یا کم عقل است ) شما در حال قضاوت کردن هستید و در نتیجه فقط برای اینکه عقیده ی خودتان‌را تایید کنید گوش میدهید.
برای مثال ، دیوید پانزده ساله فکر میکرد پدرش بازنده است و فقط به‌آن قسمت هایی از سخنان پدرش گوش میکرد که قضاوتش‌را تایید میکرد.
منبع : کتاب ده نکته ای که هر پدر و مادری باید بداند
مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول
مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت اول
مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت دوممهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت دوم

مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت دوم اگر شما خیال پرداز باشید ، فقط کمی‌از توجه تان را به‌شخصی که صحبت می‌کند مبذول می‌کنید و در افکارتان در مسیرهای دیگر سرگردان هستید. مثلا وقتی که فرانسی درباره ی تکالیفش صحبت می‌کرد ، پدرش به‌رویاهای خود در مورد معاملات تجاری اش می‌اندیشید. مهارت گوش‌دادن‌ به‌فرزند – قسمت دوم


مهارت گوش‌دادن به‌فرزند – قسمت سوممهارت گوش‌دادن به‌فرزند – قسمت سوم

مهارت گوش‌دادن به‌فرزند چه چیزی باعث می شود فرزندتان واقعا احساس کند که به حرف او گوش داده اید و به او اعتنا کرده اید؟ سه قانون اصلی برای ارائه جواب مفید وجود دارد : مهارت گوش‌دادن به‌فرزند


چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.

چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید. کودک آنلاین: جان گاتمن استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن و نویسنده کتاب قلب پدر و مادری، دو پژوهش ده ساله بر 120 خانواده انجام داده است. او متوجه شد کودکانی که والدینشان همچون مربی عاطفه رفتار می کردند، به فرزندان می آموختند عواطفشان را بهتر تشخیص دهند و در اختیار بگیرند. چگونه با همدلی به فرزندتان گوش دهید.


چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟

چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟ کودک آنلاین: زهره، شام حاضره؛ زهره شام داره سرد میشه؛ زهره یا همین الآن میای یا بد می‌بینی، دقیقه‌ها می‌گذرند و سرانجام، پس از ده دقیقۀ دیگر دوچرخه‌سواری، زهره به داخل می‌آید.اگر این صحنه برای شما آشناست، احتمالاً کودک شما بر آن است که شما را از خانه بیرون بکشد و یا آن‌قدر در کاری که می‌کند مشغول است که صدای شما را نمی‌شنود. چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران