کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول
احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول کودک آنلاین: بسیاری از والدین نگران احترام گذاردن فرزندشان به خودشان هستند، ولی چندان به فکر نیستند که خودشان با فرزندشان به احترام رفتار می کنند یا خیر. این نگرش و نگاه به خصوص به مذاق والدینی که در حفظ قدرت و اختیارات خود اصرار دارند خوش نمی آید، اما فرصت بدهید منظورمان را روشن کنیم.

احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول
کودک آنلاین: بسیاری از والدین نگران احترام گذاردن فرزندشان به خودشان هستند، ولی چندان به فکر نیستند که خودشان با فرزندشان به احترام رفتار می کنند یا خیر.
این نگرش و نگاه به خصوص به مذاق والدینی که در حفظ قدرت و اختیارات خود اصرار دارند خوش نمی آید، اما فرصت بدهید منظورمان را روشن کنیم.
بچه ها با این آمادگی به دنیا می آیند که به والدینشان احترام بگذارند و می خواهند شبیه آنان باشند. آنها بزرگتر که می شوند و به نقاط ضعف والدین خود پی می برند، درخت گل سرخ پدر و مادر کم کم غنچه هایش را از دست می رود یعنی نگاه آرمانی آنان به والدین کمرنگ می شود.
این شرایط طبیعی و قابل درک و اغلب ضروری است (خودِ شما می خواهید فرزندتان تصویر و چشم اندازی اطمینان بخش و درست از جهان داشته باشد، و این مهم شامل داشتن چشم انداز اطمینان بخش و صادقانه از خود شما نیز می شود).
به شرطی که با فرزندتان به مهربانی و عدالت رفتار کرده، صمیمانه نگران رفتارهایش باشید و خودتان برایش الگوی رفتاری قابل قبولی باشید، هرچه از شخصیت شما برداشتی صحیح تر و واقع بینانه تر به دست بیاورد – حتی اگر با شما موافق نباشد و گاهی برخلاف آرزوها و آرمان های شما حرکت کند – باز هم به شما احترام خواهد گذاشت.
حتی وقتی فرزند، لجوج و نافرمان و اهل بحث و جدل می شود، باز هم این کارهایش انگیزۀ بی احترامی ندارد، بلکه به احتمال زیاد به سبب گذر کردن از یک مرحلۀ سنی (از قبیل سال های اولیۀ نوجوانی) دست به چنین کارهایی می زند، چنانکه می دانید در این دوران مخالفت کردن با شما و به مبارزه طلبیدن شما همانا شیوۀ عادی برای تاکید و تثبیت شخصیت خودش است.
باید اصرار داشته باشید فرزندتان حتی وقتی با شما مخالفت می کند نیز رفتاری احترام آمیز داشته باشد، اما اگر مجبورش کنید با شما موافق بشود، یا به خاطر احترام دهانش را ببندد، فقط باعث می شوید کشمکش به درازا کشیده شود.
احترام را با میزان توافق میان مردم نمی سنجند بلکه به رفتار آنان با یکدیگر در مخالفت ها بستگی دارد.نکتۀ مهم این است که اگر به کودکان فرصت بدهیم از فواید شک کردن بهره مند شوند، بهتر از آن است که بدرفتاری و مجادلۀ آنان را به پای بی احترامی عمدی بگذاریم و نتیجه بگیریم که می خواهند عرصه را بر والدینشان تنگ کنند.
اگر دلایل زیادی برای اثبات بی احترامی فرزندتان ندارید، باید بنا را بر این بگذارید که به شما احترام می گذارد؛ و اگر رفتاری آزار دهنده و لجوجانه و همراه با سرکشی یا ناامید کننده دارد علت آن را در جای دیگری جستجو کنید.
بدرفتاری کودک همواره توضیح منطقی تر از بی احترامی با غرض ورزی یا ستیزه جویی عمدی دارد. اگر رفتار فرزندتان را از دید مرحلۀ رشدش نگاه کنید، معمولاً علت و دلیل آن را پیدا می کنید.
منظور ما این نیست که باید بدرفتاری فرزندتان را بپذیرید، بلکه معتقدم به هیچ وجه نباید آن را قبول کنید. فقط می گویم رفتاری که آن را بی احترامی به خود می دانید، به ندرت به منظور بی احترامی کردن است.
در این شرایط، نباید اولین سؤال شما این باشد که چرا فرزندم به من احترام نمی گذارد؟ یا چگونه می توانم وادارش کنم به من احترام بگذارد؟ بلکه باید بپرسید: چرا فرزندم دست به چنین کاری زد؟
چنین سؤالی به احتمال زیاد به یافتن راه حلی سازنده برای مسئله منجر خواهد شد. بنابراین از این سؤال که آیا به شما احترام می گذارد یا خیر بگذریم، و بپذیریم که به احتمال زیاد برای شما احترام قائل است. حال باید از شما پرسید: آیا با فرزندتان به احترام رفتار می کنید؟
منظور از احترام به فرزند، این نیست که در تصمیم گیری ها طوری رفتار کنید که گویی با شما برابر است یا اینکه رابطه تان را با او، به شیوۀ رابطۀ دوستانه او با همسالانش تغییر بدهید. هیچ یک از این کارها درست نیست؛ شما پدر یا مادر هستید و او فرزند.

منبع: ده اصل ثابت فرزندپروری
احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش اول

احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش دوماحترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش دوم

احترام گذاشتن به کودک و مورد احترام قرار گرفتن والدین – بخش دوم کودک آنلاین: بین به احترام رفتار کردن با فرزند با رفیق و هم قطارش بودن، تفاوت بزرگی وجود دارد. این گفته که "من و فرزندم بهترین دوستان یکدیگر هستیم" کمی نگران کننده است.هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکانهفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکان

هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکان کودک آنلاین: یکی از بهترین راه‌ها برای آنکه مطمئن شویم کودکانمان مؤدب بار می‌آیند، این است که با احترام با آن‌ها رفتار کنیم. هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکانآموزش احترام به کودکان آموزش احترام به کودکان

آموزش احترام به کودکان اینطور به نظر می آید که اگر بخواهیم کودکان رفتاری محترمانه داشته باشند والدین باید کشمکش زیادی را تحمل کنند.آنها وقتی که فرزندشان به مرحله ی پیش دبستانی میرسد به این موضوع اهمیت میدهند و در طی سالهای دبستان هم در این مورد کوشش میکنند و وقتی بچه ها به دوره ی راهنمایی میرسند هنوز هم این موضوع به آنها یادآوری میشود. آموزش احترام به کودکانآموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگرانآموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران

آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران کودک آنلاین: معمولاً کودکان از دو روش یاد می گیرند که چگونه باید به دیگران احترام بگذارند. آنها یا از طریق والدین شان و شنیدن حرف های آنها یاد می گیرند به دیگران احترام بگذارند و یا از والدین شان الگو می گیرند و رفتارهای آنها را تقلید می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران