کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
برنامه‌ریزی برای مدیریت خشم والدین – قسمت دوم
مدیریت خشم والدین : مشخص کردن عواملی که خشم را برمی‌انگیزد بسیار سودمند است تا بدین ترتیب از احتمال وقوع خشم حتی قبل از شروع شدن، آگاه شوید.

برنامه‌ریزی برای مدیریت خشم والدین – قسمت دوم
عوامل محرک خشم شما چیست؟
مشخص کردن عواملی که خشم را برمی‌انگیزد بسیار سودمند است تا بدین ترتیب از احتمال وقوع خشم حتی قبل از شروع شدن، آگاه شوید. شما همچنین می‌توانید موضوع را از قبل – یعنی زمانی که آرام بوده و بر خود مسلط هستید – بررسی کنید تا ببینید که چه تغییراتی می‌توانید برای متوقف کردن وقایع صورت دهید.
این به‌شما اجازه می‌دهد از اعمال پیشگیرانه که رفتار کودکتان را تغییر خواهد داد استفاده کرده و همین امر به‌نوبۀ خود، میزان خشمی را که شما ممکن‌است احساس کنید، کاهش خواهد داد.
برای مثال، فرض کنید که کودکان‌تان زمانی که در اتومبیل کنار یکدیگر می‌نشینند باهم بحث می‌کنند. بحث کردن، حین رانندگی می‌تواند مایۀ حواس پرتی و ناامیدکننده باشد. معمولاً کارتان به‌جایی می‌رسد که بر سر هر دوی آنها فریاد می‌کشید. چرا که شما هر روز دو مرتبه یا بیشتر در وسیلۀ نقلیۀ خود بوده و این موضوع از مباحث خشم در زندگی‌تان است.
بنابراین، به‌جای اینکه همیشه کار مشابهی انجام داده و نتیجۀ یکسانی دریافت کنید، زمانی را به‌چگونگی حل مشکل اختصاص دهید. شما می‌توانید قوانین اتومبیل و عواقب دقیق نقض آنها را نوشته و در جایی بچسبانید.
می‌توانید برای سرگرم و شاد نگه داشتن کودک خود، در اتومبیل‌تان کتاب، بازیهای ویدئویی و تنقلات قرار دهید. می‌توانید برای ثبت موفقیت در اتومبیل نموداری ایجاد کنید، تا کودکان‌تان بتوانند در ازای رفتار مناسب در اتومبیل جایزه‌ای کسب کنند.
با برخورد کردن به‌شیوۀ مؤثر با محرک خشم، می‌توانید میزان جروبحثی را که در اتومبیل رخ میدهد، کاهش داده و بنابراین از خشم روزانه‌تان نیز بکاهید. این شیوه میتواند در هر موضوعی که به‌صورت مکرر خشم‌تان را تحریم می‌کند، مورد استفاده قرار گیرد.
بیشتر والدین از چیزهایی عصبانی می‌شوند که در طرح کلی زندگی اهمیت زیادی ندارد، با این وجود، آنقدر زیاد رخ می‌دهند که بیش از حد جدی گرفته می‌شوند. بنابراین، زمانی را به‌مشخص کردن محرک‌های خشم خود اختصاص دهید.
موضوعات تربیتی رایجی وجود دارد که خشم را موجب می‌شود: حاضر جوابی؛ قطع مکرر کارتان، زمانی که مشغول کار هستید؛ فقدان همکاری؛ بدرفتاری مکرر و بی‌وقفه؛ جروبحث و دعوای کودکان‌تان با همدیگر؛ گریۀ بی‌جهت؛ نق زدن.علاوه بر این قبیل محرک‌ها، کانون‌های بحران یا محدوده‌های خطری در روز وجود دارد که خشم آسان‌تر بروز می‌کند. اینها معمولاً زمانهایی است که اعضای خانواده خسته، گرسنه و یا دچار استرس هستند و این عواطف ما را در برابر خطر، آسیب‌پذیرتر می‌سازد.
- صبح‌ها، موقعی که برای رسیدن به‌محل کار و یا مدرسه عجله داریم.
- وسط روز، موقعی که کودکان و والدین دچار افت انرژی شده و کودکان بزرگتر از مدرسه به‌خانه آمده‌اند و هیچ‌کس چرت نزده است.
- بلافاصله بعد از کار، زمانی که استرس‌های روز هنوز در حال جوشش است.
- اواخر شب، درست قبل از رفتن به‌رختخواب زمانی که همه خسته هستند.
بررسی فهرست‌های قبلی و تعیین محرک‌های برانگیزانندۀ خشم خود و شناسایی کانون‌های بحران می‌تواند کمک‌کننده باشد. به‌محض شناسایی آنها، دربارۀ شیوه‌هایی که می‌توانید به‌روش دیگری برای از بین بردن محرکات خشم خود، انجام دهید بیندیشید.
برای مثال، اگر عجلۀ صبح، استرس زیادی را در شما ایجاد می‌کند می‌توانید از شب قبل با مرتب کردن لباس‌ها، بسته بندی نهار و جمع و جور کردن کفش و پالتو آماده شوید.
اگر متوجه شدید که خُلق اعضای خانواده قبل از شام تنگ است، در آن صورت پیش غذاهای سالم مانند سبزیجات، سالاد و یا میوه آماده کردن و سودمندی آن را مورد توجه قرار دهید. اگر کودکان‌تان بر سرِ مشرکت در اسباب بازیها با همدیگر جروبحث می‌کنند، قوانین دقیقی برای شریک شدن تنظیم کنید، اسباب بازیهایی را که قابل شریک شدن نیستند برچسب‌گذاری نمایید، قوانین جدید را به‌کودکان‌تان آموزش داده و موقعی که از قوانین تبعیت نمی‌شود فوراً پیامدهای آن را اجرا کنید.
خشم چیزی نیست که با یک بار مواجه شدن با آن، برای همیشه از بین برود. هم‌زمان با رشد و تغییر کودکان‌تان و مطرح شدن مسائل جدید، متوجه خواهید شد که برای یادآوری همۀ چیزهایی که آموخته‌اید به‌یک یادآور نیاز دارید. به‌احساس عشق که مبنای رابطۀ شما با کودک‌تان است پایبند باشید. هر روز زمانی را به‌لذت بردن از والد بودن اختصاص دهید.
زمانی را به‌بازی اختصاص دهیدو زمانی را به‌گفتگو و گوش کردن اهتصاص دهید. کودکان را زیاد بغل کرده ، بوسیده و در آغوش بگیرید. زمانی که بنیاد عشق و عاطفۀ مثبت را ایجاد کنید، کمتر احتمال دارد که خشمی شدید بروز کند.
منبع: انضباط بدون گریه
مدیریت خشم والدین
برنامه‌ریزی برای مدیریت خشم والدین – قسمت اولبرنامه‌ریزی برای مدیریت خشم والدین – قسمت اول

مدیریت خشم والدین : داشتن برنامۀ خشم، مانند آن است که به‌همراه نقشه و میرهای رانندگی عازم سفر جاده‌ای شوید تا اینکه هیچ برنامه‌ای نداشته و با یک مقصد کلی در ذهن که هیچ اطلاع دقیقی از چگونگی رسیدن به‌آنجا ندارید عازم سفر شوید. مدیریت خشم والدین


تسلط والدین بر خشم خود – بخش دومتسلط والدین بر خشم خود – بخش دوم

تسلط والدین بر خشم خود


واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیتواکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت

واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت عصبانیت بدون هیچ گونه اخطار و نشانه ای از قبل ، ناگهان در ما به وجود می آید و خود را آشکار می سازد. شما به عنوان والدین ممکن است توسط فرزند نوجوان تان عصبانی شوید و او این حس را در درون شما برانگیزاند و شما نیز مرزها را زیر پا گذاشته و با کلمات و یا حرکاتی فیزیکی از روی عصبانیت ، واکنش نشان دهید. واکنش والدین در هنگام بروز عصبانیت


اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودکاهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک

اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک کودک آنلاین: وقتی خشمگین هستید، هرگز کودک را تنبیه نکنید. در حالت خشم احتمال اینکه از نظر جسمانی و یا کلامی بیش از حد خشونت به خرج دهید، بیشتر می شود. اهمیت کنترل خشم والدین در مقابل کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران