کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
پرورش کودک درخشان – قسمت اول
پرورش کودک درخشان پدر و مادری که برای معاینه ی سالیانه ی کودکشان نزد من آمده بودند ، نومیدانه گفتند : (( اون به مهدکودکی که ما میخواستیم ، نتونست بره . )) کودکشان به نظر درخشان و شاد می آمد ؛ اما نگاه پدر و مادر به گونه ای بود انگار او را از دانشگاه اخراج کرده اند. پرورش کودک درخشان

پرورش کودک درخشان – قسمت اول
پدر و مادری که برای معاینه ی سالیانه ی کودکشان نزد من آمده بودند ، نومیدانه گفتند : (( اون به مهدکودکی که ما میخواستیم ، نتونست بره . )) کودکشان به نظر درخشان و شاد می آمد ؛ اما نگاه پدر و مادر به گونه ای بود انگار او را از دانشگاه اخراج کرده اند.
من هم کوشیدم به آنان بفهمانم هیچ رابطه ای میان نوع مهدکودکی که می رود ؛ و شانس او برای ورود به دانشگاهی خوب در پانزده سال بعد وجود ندارد ؛ همچنین ورود به دانشگاه ، خوشبختی را ضمانت نمی کند.
درست است ، که کیفیت مدرسه ها و موفقیت تحصیلی مهم است ؛ اما وضعیت خانه بسیار مهم تر است ؛ به ویژه اگر در هدف های دلخواهتان برای کودک ، خوشبختی و خرسندی نیز به اندازه ی موفقیت تحصیلی مهم باشد.
 اگر میخواهید کودکی پرورش دهید ، که در مدرسه و زندگی هوشمندانه رفتار کند ، میتوانید از پیشنهادات زیر بهره برید :
1 . آغازی هوشمندانه از دوران جنینی :
رشد سیستم اعصاب جنین از عملکرد مادران در دوران بارداری تاثیر می پذیرد ، مصرف دخانیات ، الکل و مواد مخدر بر رشد مغز جنین تاثیرات بسیار نامطلوبی دارد ؛ و بر احتمال مشکلات یادگیری و رفتاری آینده ی وی می افزاید . همچنین ، محدودیت های دیگری نیز برای این دوران وجود دارد :
تغذیه ی سالم از واجبات دوران بارداری است. در واقع هرچه تغذیه ی شما سالم تر باشد ، تغذیه مغز جنین نیز بهتر خواهد بود.
اگرچه سوء تغذیه به شدت به رشد جنین آسیب می زند ، نبود رژیم غذایی خاص نیز مشکلات جزیی پیش می آورد ؛ برای نمونه ، بسیاری از متخصصان تغذیه برای زنان بارداری نگران هستند ، که در رژیم غذاییشان چربی کافی وجود ندارد .
بهترین چربی برای رشد مغز ، امگا- سه به شمار می آید ، که بهترین منبع آن ، ماهی آب های سرد است. ما به مادران باردار سفارش می کنیم دست کم چهار اونس ماهی تازه ، یا دست کم سه بار در هفته ، ماهی آزاد یا تُن بخورند.پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشانماده ی غذایی مهم دیگر برای زنان باردار ، ویتامین ب است. کمبود این ویتامین میتواند احتمال نا به هنجاری رشدی را در نخاع یا نواقص مغزی افزایش دهد.
این ویتامین برای رشد جنین در چند هفته ی نخست بارداری ، زمانی که زن هنوز از بارداری اش خبر ندارد ، بسیار حیاتی است. برای همین به زنان باردار یا آنهایی که میخواهند آبستن شوند ، سفارش می کنیم چهارصد میکروگرم این ویتامین را مصرف کنند.
پندارها و هیجانات مادر میتواند بر رشد جنین تاثیر بگذارند. شواهد روز افزونی بر پایه ی تاثیر محیط جنین و رویدادهای بیرون از آن بر رشد سیستم اعصاب جنین وجود دارد.
مادر و نوزاد از راه جفت ، به طور مشترک از یک سری هورمون ها بهره می برند ؛ و محیطی که پر از هورمون های فشار روانی باشد ، بر کودک تاثیر می گذارد ؛ و او را با خلق و خویی نگران یا عصبی بار می آورد.
بی گمان ، فشار روانی در دوران بارداری اجتناب ناپذیر است ؛ اما شیوه ای که مادر برای مدیریت آن به کار می بندد ، محیط جنین را تعیین می کند.
اگر مادر به جای تسلیم شدن به ترس ها و دلهره هایش – که همین نیز آن را افزایش می دهد – روی آن ها کار کند ، از نظر روحی آرامش می یابد ؛ و به رشد جنین درونش کمک میکند.
موادی به نام اندورفین ، هورمون هایی هستند ، که حس خوب را گسترش می دهند ؛ و با هورمون های فشارهای روانی رویارویی می کنند ؛  و بر احساس آرامش مادر و کودک می افزایند .
خندیدن و ورزش سطح اندورفین را بالا می برد. پس با افزایش این هورمون ها در خود ، از تاثیرات خوبشان استفاده کنید.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان
پرورش کودک درخشان – قسمت دومپرورش کودک درخشان – قسمت دوم

پرورش کودک درخشان ایجاد فضایی برانگیزاننده برای کودک بسیار آسان است. بیشتر نوزادان تا دوران نوپایی ، جهان بزرگسالان را بسیار دوست داشتنی می دانند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت سومپرورش کودک درخشان – قسمت سوم

پرورش کودک درخشان هرچه نوزادان بیشتر گفت و گوی دیگران را بشنوند ، سخن گفتن را بهتر یاد می گیرند . زبان نوعی ارتباط است ؛ و نوزادان بسیار پیش از آن که واژگان را به کار ببرند ، ارتباط برقرار می کنند. نوزادان بسیار زود یاد می گیرند با به کارگیری صداها و حرکاتشان میتوانند جلب توجه کنند ؛ و نیازهایشان را برآورده سازند. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت چهارمپرورش کودک درخشان – قسمت چهارم

پرورش کودک درخشان پژوهشی نشان داده ، کودکانی که پدر و مادر برایشان کتاب می خوانند ، در مدرسه رفتار و کردار بهتری دارند ؛ حتی نوزادان نیز عاشق شنیدن ترانه های کودکانه و نگاه کردن به عکس های کتاب ها هستند. همچنین کودکان بزرگتر – که میتوانند خودشان کتاب بخوانند – نیز دوست دارند این کار را با پدر و مادر انجام دهند. بلند خواندن برای کودک ، مهمترین رفتار برای آگاهی و موفقیت اوست. پرورش کودک درخشان


پرورش کودک درخشان – قسمت پنجمپرورش کودک درخشان – قسمت پنجم

پرورش کودک درخشان کار کودکان بازی کردن است. از زمانی که نوزاد جغجغه به دست می گیرد ، تا زمانی که در نوجوانی به بازی های کامپیوتری علاقه مند میشود ، استدلال ، تمرکز ، مهارت های حرکتی ، اجتماعی و زبان را از بازی یاد می گیرد. پدر و مادر با دیدن بازی کودکشان و بازی کردن به موقع با او ، میتوانند اندیشه ها و هیجانات وی را بشناسند ؛ زیرا با این روش ، همه ی چرخه های تصمیم گیری و حل مسائلش را کشف خواهند کرد. پرورش کودک درخشان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران