کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
تعیین اهداف برای خانواده – بخش سوم
تعیین اهداف برای خانواده طرز فکر "ما"، حس هویت ویژۀ خانواده است و مهم‌تر است از طرز فکر فردگرایانۀ من یا خودمحوری فرزندان کوچک که گمان می‌کنند دنیا برآنها استوار است.

تعیین اهداف برای خانواده – بخش سوم
•    ایجاد طرز فکر "ما"
طرز فکر "ما"، حس هویت ویژۀ خانواده است و مهم‌تر است از طرز فکر فردگرایانۀ من یا خودمحوری فرزندان کوچک که گمان می‌کنند دنیا برآنها استوار است. طرز فکر ما به‌جای من در یک خانواده ضروری است. طرز فکر ما اطمینان، حمایت، وفاداری، عشق و شالودۀ حقیقی برای اعتماد و عزت نفس ایجاد می‌کند. به‌روشهای زیر برای ایجاد طرز فکر ما توجه کنید:
- آداب خانوادگی را تشویق کنید
آداب خانوادگی، فعالیتهایی است که کل خانواده با یکدیگر انجام می‌دهند. مانند آماده کردن کباب روزهای تعطیل، تماشای فوتبال از تلویزیون یا رفتن به‌اردوی تعطیلات سالانه.
آداب خانوادگی به‌این معناست که خاص خانوادۀ شماست. این آداب، عطوفت، نزدیکی و خاطره‌هایی ایجاد می‌کنند که دوام می‌یابند و موجب دلبستگی، تعهد و پیشینۀ خانواده می‌شوند.
به‌عنوان یک خانواده دوست دارید چه کارهایی انجام دهید؟احتمالاً از دوچرخه سواری، ماکت سازی، گوش دادن به‌موسیقی، رفتن به‌مسابقات فوتبال، تماشای فیلم و پیاده‌روی لذت میبرید. از بچه‌ها هم بپرسید که دوست دارند همراه شما به‌چه جور کارهایی بپردازند.
- ساختن خاطره
ایجاد خاطره‌های شاد خانوادگی به‌این بستگی ندارد که چقدر پول خرج کنید یا فرزندان‌تان جدیدترین آی پد، گیم بوی یا مربیان را داشته باشند. خاطره‌ها به‌وقت، توجه و عشق بستگی دارند که کودکان خود را سهیم می‌کنید. خاطره‌ها لازم نیست باشکوه باشند، ممکن‌است دقایق ساده‌ای از دور هم بودن باشند یا چیز خنده‌داری که کسی تعریف می‌کند یا انجام میدهد.
- وقت گذاشتن برای گفتگو
خواب‌ها، احساسات، امیدها، ترسها، لذتها و غم‌های خود را مطرح کنید. دربارۀ تجربیات و نیازهای خود حرف بزنید و زمانی را با گوش دادن به‌حرفهای یکدیگر سپری کنید. زمان طبیعی برای گفتگو و بیا احساسات، زمانی است که واقعاً مقدار زیادی وقت دارید.
- کار کردن با یکدیگر برای تقویت مقررات و امور روزانۀ خانواده
تمام چیزهایی را که می‌خواهید بهبود یابند یادداشت کنید و برای آنها راه‌حلهای عملی پیدا کنید. چه کسی، چه کاری را چه وقت و چگونه انجام بدهد؟ شاید پسرتان بتواند هر روز بعد از انجام تکالیفش زباله‌ها را بیرون بگذارد، دخترتان به‌پرنده‌ها دانه بدهد، پدر ماشین ظرفشویی را صبح‌ها خالی کند و مادر بعد از برگشتن از مدرسه بچه‌ها را به‌پارک ببرد.- عادت به‌حمایت از یکدیگر را گسترش دهید
پرورش محیط باثبات در خانوده، مستلزم برآمدن از عهدۀ تمام اتفاقاتی است که ممکن‌است برای شما رخ دهد، مانند طلاق، مصیبت، اخراج، بیماری یا تصادف. یک واحد خانوادگی محکم میتواند تمام فاجعه‌ها و ناکامی‌ها را تحمل کند، زیرا با تغییر خم می‌شود اما نمی‌شکند.
•    تفکر برنده – برنده
همکاری عبارت است از کارِ جمعی برای دستیابی به‌هدفی مشترک. مشارکت، مقدم دانستن نیازها و خواسته‌ها و علایق خود بر دیگر اعضای خانواده نیست. همکاری، روغن روابط خانوادگی است که به‌خانواده‌ها کمک می‌کند به‌دنبال راه‌حل و تفاهم باشند، حتی وقتی اوضاع دشوار می‌شود.
مشارکت، یک مهارت کلیدی برای کمک به‌خانواده‌ها جهت پیش رفتن به‌سوی هماهنگی بیشتر است. اگر خانواده‌ای از درون دچار اغتشاش و تلاطم اعضای خود باشد، آیا میتواند از طوفان سهمگینی که بیرونِ خانه بیداد می‌کند، در امان بماند؟
خانوادۀ شما باید به‌جای راه‌حل من برنده‌ام، تو بازنده‌ای؛ راه‌حلهایی پیدا کند که برای همه رضایت‌بخش باشد. راه‌حلهایی از نوع من برنده‌ام تو بازنده‌ای، تنش و نفاق ایجاد می‌کند. در عوض، شیوۀ برنده – برنده را زیربنای نگرش اصلی و اساسی شخصیت خانوادگی خود قرار دهید. نگرش برنده – برنده مبتنی بر تفاهم است.
بخشی از وظیفۀ پدر و مادری، تصمیم‌گیری به‌گونه‌ای است که همه احساس برد کنند، حتی اگر موقعیت به‌نظر فرزندان‌تان آنطور نباشد. یک مهارت بی‌نهایت مهم که لازم است در فرزندان خود پرورش دهید، تواناییِ چاره اندیشی و یافتن راه‌حل است.
همچنان که به‌فرزندان‌تان شیوه‌های مختلف حل مسائل را می‌آموزید، صبور و باحوصله باشید. نکات زیر را به‌یاد داشته باشید:
- حالت پذیرش به‌خود بگیرید، زیرا قصد دارید از نظرات کودکان‌تان مطلع شوید، ممکن‌است در آغاز نظرهای آنان عالی نباشد یا باشد.
- از قضاوت، ارزشیابی و سخنرانی خودداری کنید و سعی نکنید فوراً فرزندان‌تان را در مورد عقاید خود قانع یا متقاعد کنید.
- صبور باشید. عمل به‌شیوۀ برنده – برنده زمان بیشتری می‌برد تا اینکه صرفاً به‌فرزندان‌تان بگویید چه کنند.
- دربارۀ احساسات خود صحبت کنید و بگذارید فرزندان‌تان هم احساسات خود را بیان کنند و با همدیگر برای یافتن راه پیشبرد امور اقدام کنید. به‌طور که هر کسی بدون اتهام یا سرزنش راضی باشد.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
تعیین اهداف برای خانواده – بخش اولتعیین اهداف برای خانواده – بخش اول

تعیین اهداف برای خانواده استفاون کاوی مربی تقویت نفس، نشان میدهد که خانواده‌های خوب حتی خانواده‌های عالی، نود درصد اوقات از موضوع پرت هستند، تمت معتقد است کلید تربیت موفق، داشتن حس جهت یابی و بینش واضحی از هدف است و حتی به‌شوخی می‌گوید: جالب اینجاست که بینش، از تجهیزات هم مهم‌تر است.


تعیین اهداف برای خانواده – بخش دومتعیین اهداف برای خانواده – بخش دوم

تعیین اهداف : برای اینکه روابط را مثبت‌تر کنید، به‌شکل دلخواه روابط هود با فرزندان‌تان فکر کنید. - دوست دارید به‌چه روش‌هایی با هریک از فرزندان‌تان بیشتر تفریح کنید؟ - دوست دارید با فرزندان خود به‌چه شیوه‌ای رفتار کنید؟ - به‌چه روشهایی می‌توانید به‌کودکان‌تان نشان دهید که آنها را دوست دارید و می‌‌خواهید وقت بیشتری با آنها بگذرانید؟


نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دومنقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم

نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم برخی دیگر از بچه ها در این ایام ، از مکانیزم جبران استفاده می کنند. یعنی درس و یا کار و فعالیتی را برای جبران همه ی کمبودهای خودشان انتخاب می کنند. گرچه چنین حالی ممکن است مورد تحسین پدر و مادر و اطرافیان قرار بگیرد ولی نوعی فرار از زندگی است زیرا به صورتی نامتعادل و نامناسب انجام می شود. نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت دوم


تقویت یادگیری در بین اعضای خانوادهتقویت یادگیری در بین اعضای خانواده

تقویت یادگیری در بین اعضای خانواده کودک آنلاین: والدین می‌توانند لذت افزایش قدرت یادگیری فرزندان خود را از طریق روش‌های مشارکتی گوناگون تجربه کنند؛ روش‌هایی نظیر پرورش عشق به مطالعه در کودکان که شامل شناخت فرهنگ، انواع هنرها، محیط‌زیست، اکتشاف، علوم رایج، مسائل سیاسی و جهانی است. تقویت یادگیری در بین اعضای خانواده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران