کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
سازگار کردن مزاج های کودکان
سازگار کردن مزاج های کودکان تشخیص درست مزاج و سبک هیجانی کودکان و نوع پاسخ به آنها برای بزرگسالان از اهمیت زیادی برخوردار است. بین مزاج یک کودک و پاسخ های بزرگسالان رابطه ی دو طرفه ای برقرار است. برای مثال مدیریت متناقض والد یا معلم ممکن است عملا منجر به افزایش هیجانات منفی کودکان شود. سازگار کردن مزاج های کودکان

سازگار کردن مزاج های کودکان
تشخیص درست مزاج و سبک هیجانی کودکان و نوع پاسخ به آنها برای بزرگسالان از اهمیت زیادی برخوردار است. بین مزاج یک کودک و پاسخ های بزرگسالان رابطه ی دو طرفه ای برقرار است. برای مثال مدیریت متناقض والد یا معلم ممکن است عملا منجر به افزایش هیجانات منفی کودکان شود.
بزرگسالان باید آگاه باشند که رفتار یک کودک ممکن است او را به سمت پاسخ خاصی سوق دهد که این روش پاسخ چندان مفید نباشد. واکنش های خاص به یک کودک میتواند باعث تشدید یا تغییر رفتار شود.
تعدادی از رفتارهای اساسی بزرگسالان برای کودک مهم هستند و همچنین باعث آموزش مهارت ها میشوند. این ممکن است برای تمام بزرگسالان قابل درک نباشد.
برای مثال دنیس یادآور شده است که والدین در موقعی که نیاز به حل مشکل است سعی میکنند اجتناب از موقعیت را ترغیب کنند. مثال هایی از سه نوع راهبردهای والدینی مختلف و تاثیرات مختلف استفاده از آنها در زیر آمده است.
سبک والدینی کودکان مضطرب
راهبردهای فشاری :
این رویکرد والدینی شامل تقاضا از کودکان برای رو به رو شدن با ترس ها و مضطرب کردن خودشان به منظور قوی تر شدن میشود مثل گفتن (( این نوع عمل کردن را متوقف کن)) ، (( خودتو تحت کنترل داشته باش))،(( پسرها گریه نمی کنن)).
این رویکرد بسیار کنترل کننده است و به کودکان می آموزد که احساساتشان را مخفی یا سرکوب کنند. این رویکرد میتواند باعث تشدید اضطراب شود و چگونگی رو به رو شدن با اضطراب و ترس ها را به کودکان نمی آموزد.
راهبردهای حمایتی :
این رویکرد والدینی شامل حمایت گرم کودک از هر نوع عامل استرس است. هدف پیشگیری از آشفتگی و نگه داشتن کودک در حالت آرامش و ایمنی است.
این راهبرد پیشگیرانه مطمئنا باعث میشود که هم والدین و هم کودک در کوتاه مدت احساس خوبی داشته باشند با این وجود این رویکرد چگونگی رو به رو شدن با اضطراب و ترس را هنگام عدم حضور والدین آموزش نمی دهد. همچنین کودک را برای رو به رو شدن با دنیای واقعی آماده نمی کند و ممکن است باعث تخریب احساس اطمینان آنها شود و باعث شود آنها احساس ناتوانی کنند.
راهبردهای کششی :
این راهبرد والدینی شامل فرمول بندی مهارت های کودک در طی زمان است به صورتی که او بتواند با استرس و اضطراب رو به رو شود. این رویکرد خشک اما تشویق کننده است ، محدود کننده است و ممکن است شامل شوخ طبعی نیز شود. این رویکرد شامل حمایت می شود اما این حمایت از طریق گفتگو در کنار فرد صورت میگیرد.
کودک تحت حمایت قرار می گیرد همچنین راهبردهایی برای رو به رو شدن با اضطراب ارائه میشود و به کودک یادآور میشود که از این راهبردها استفاده کند و موفقیت های قبلی هم یادآوری میشود(( زمانی را به یاد بیاورید که شانه هایتان را بالا و پایین می انداختید ، تنفس عمیقی داشتید و سعی داشتید که آن را هفته بعد انجام دهید....همین طور نبود؟))
بعضی والدین و معلمان ممکن است در استفاده از آن نوع سبک تعاملی که برای کودکانشان بسیار مفید است نیاز به کمک داشته باشند. اعمال والدینی که از تنظیم افزایشی هیجان استفاده میکنند شامل موارد زیر میشود :
•    تشویق کودکان به مستقل بودن
•    یادآوری کردن کودکان در این مورد که آنها افراد توانایی هستند چون اعتقاد دارند میتوانند خودشان را کنترل کنند.
•    رهبری کردن
•    تشویق کردن
•    حمایت کردن
•    الگوسازی تنظیم هیجان
هم پیش روی مستمر و هم آموزش مستقیم کودکان در مدیریت هیجانات و استفاده از راهبردهای ویژه در کمک به آنها برای یادگیری تنظیمی خودشان تاثیر مثبتی دارند.
والدین ترغیب میشوند که آموزش دهنده های هیجان باشند به کودکشان گوش دهند ، به تشخیص و نامگذاری هیجان ابراز شده بپردازند ، تعیین محدودیت کنند ، و راهبردها را آموزش دهند.
منبع : کتاب تنظیم هیجان کودکان
سازگار کردن مزاج های کودکان


تزلزل در کودکان مضطربتزلزل در کودکان مضطرب

تزلزل در کودکان مضطرب کودکان حساس اغلب نمیتوانند نظر خود را به طور قاطع و مناسب ابراز کنند. آنها به دلیل آنکه جرأت اظهار نظر ندارند ممکن است ضعیف به نظر برسند و همین باعث شود که بچه های قلدر مدرسه و خیابان آنها را آزار بدهند. تزلزل در کودکان مضطرب


رهبری هیجان کودکانرهبری هیجان کودکان

رهبری هیجان کودکان والدینی که از یک سبک جذاب همانند (( رهبری )) برای ابراز هیجان استفاده میکنند کودکانشان میتوانند هیجاناتشان را تنظیم کنند و رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان نمیدهند. رهبری هیجان اشاره به صحبت کردن درباره ی هیجان نشان دادن چگونگی ابراز درست هیجان ، طرح ریزی راهبردهای آرام سازی و تسکین ، نشان دادن علاقه به هیجانات کودک و تعامل اطمینان بخش با کودکان در هنگام واکنش هیجانی آنها دارد. رهبری هیجان کودکان


تاثیر طرد دانش آموزان بر تنظیم هیجانتاثیر طرد دانش آموزان بر تنظیم هیجان

تاثیر طرد دانش آموزان بر تنظیم هیجان گروه همسالان تاب تحمل شکستن قواعد فرهنگی ایجاد شده را ندارد. این امر نه تنها به دانش آموزان درباره تنظیم هیجان آموزش می دهد بلکه همچنین به صورت فعالانه رفتارهای بعد از طرد را تنظیم می کند. تاثیر طرد دانش آموزان بر تنظیم هیجان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران