کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
بازداشتن فرزند از کار بد
بازداشتن فرزند از کار بد بازداشتن فرزند از کار بد نیز زمانی که کار بد آنها ، آسیبی به دیگران نمی رساند ، آن زمانی که برای خود آنها خطری را به وجود نمی آورد و مسئله و مشکلی را ایجاد نمیکند ، بی اعتنایی کامل و بدون هیچ گونه واکنشی ، بهترین راه خاموش کردن و از میان بردن این رفتار و عادت است. بازداشتن فرزند از کار بد

بازداشتن فرزند از کار بد
بازداشتن فرزند از کار بد نیز زمانی که کار بد آنها ، آسیبی به دیگران نمی رساند ، آن زمانی که برای خود آنها خطری را به وجود نمی آورد و مسئله و مشکلی را ایجاد نمیکند ، بی اعتنایی کامل و بدون هیچ گونه واکنشی ، بهترین راه خاموش کردن و از میان بردن این رفتار و عادت است.
البته باید بار اول و دوم کمی با فاصله به آنها هشدار و اخطار لازم را داد و موضوع را برای آنها روشن کرد.
راهکار و مهارت عملی
مثلا : اگر فرزند ما حرف زشتی می زند و این حرف زشت را ما در خانه و خانواده به کار نمی بریم ، به او خواهیم گفت که :
در خانه ی ما چنین حرفی ، چنین کلامی گفته نمی شود و هیچ کدام از ما چنین حرفی را دوست نداریم ، و کس دیگری نیز آن را دوست ندارد ( گرچه برخی از مردم آن را متاسفانه به کار می برند ) ، من از تو می خواهم که این کار را نکنی .
اگر فرزند دقایقی بعد یا ساعت هایی که از این گفت و گو گذشت و یا چند روز بعد در این زمینه حرفی زد ، بهتر آن است که فقط به او نگاهی کنید و به او این فرصت و پیام را بفرستید به آنچه که در این باره با هم سخن گفتیم ، توجهی کند و اگر آنقدرها کوچک است که فراموش کرده ، خلاصه ی آن مطلب را یادآور می شویم و شاید اگر یک یا دو بار دیگر فقط به او نگاه کنیم ، بیشتر اوقات بچه ها چنین رفتار بد یا کلمه ی زشتی را که به کار می بردند ، مورد استفاده قرار نخواهند داد.
در حالی که اگر آنها را تنبیه کنیم و یا به حساب خودمان فکرشان را به موضوع دیگری مشغول کنیم و یا توضیحات عجیب و غریبی در این زمینه برای آنها ارائه کنیم و یا دست به استدلال و یا داستان هایی بزنیم ، در تمام این موارد این کلام زشت را در وجود آنها نگه داشته ایم.
به همین علت در بسیاری از موارد بهتر آن است که من و شما با بی اعتنایی ، فرزندمان را از کار بد باز داریم.راهکار و مهارت عملی
مثال : فرزندی که بی خودی جیغ می زند یا داد و بی داد می کند ،بهتر است وانمود کنیم که اصلا صدای او را نشنیدیم و هیچ توجه و اعتنایی به فریاد او نکنیم.
حتی با کلامی بسیار آرام به او بگوییم : (( هر زمان که راحت و آسوده حرفت رو زدی ، یا درخواستت رو گفتی ، شاید به او ترتیب اثری داده بشه ، یا کاری رو که تو می خواهی رو انجام بدیم )).
یا خواهیم گفت که : (( تو بهتر است که از این داد و بی داد و جیغ بگذری ، چون هرگز این کار اتفاق نخواهد افتاد)) ، و محکم بر سر این حرفمان تا آخر باقی بمانیم و توضیح دیگری هم ندهیم ؛ بلکه فقط اگر تصور می کنیم که او فراموش کرده ، یک بار دیگر حرف را فقط و فقط تکرار کنیم و بعد از آن منتظر اطاعت و رفتار درست او باشیم و اگر چنین نکرد با بی اعتنایی با او برخورد کنیم.
اگر کار بد او به خود او و یا دیگران آسیب می زند و یا مسأله و مشکلی را به وجود می آورد ، به نوع دیگری از برخورد در این زمینه که به بعضی از آنها اشاره خواهد شد ، باید توجه داشت و از آنها استفاده کرد.
به کار بردن زبان و کلام تشویق و بازداشتن از کار بد
آنچه که می دانیم این است که همیشه برای تشیوق باید از کلاممان استفاده کنیم. کلام همچنان بهترین نوع کاشتن رفتار خوب در فرزند و تاثیر گذاری و اثر مطلوب در ذهن او و یا هشدار و اخطار به کار بد او است.
بنابراین همیشه باید سخن گفت. همیشه باید فرزندمان را مورد تشویق قرار دهیم ، حتی اگر این تشویق برای بار هزارم و ده هزارم است.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
بازداشتن فرزند از کار بد
7 برخورد صحیح در برابر فحش و کار بد کودکان7 برخورد صحیح در برابر فحش و کار بد کودکان

7 برخورد صحیح در برابر فحش و کار بد کودکان با بررسی رفتارهای خودتان شروع کنید. آیا فرزندتان این رفتار غلط را از خودتان یاد نگرفته؟ آیا قبلاً در شرایط خاصی اجازه این رفتار را به او یا شخص دیگری نداده اید؟ سپس جایگزین های مناسبی برای آن تعیین کرده و از آنها استفاده نمایید.


ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودکایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک

ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک محدودیت ها را متناسب با ویژگی های ذاتی کودک در نظر بگیرید. هنگام تنظیم محدودیت ها به خاطر داشته باشید که تمام کودکان یکسان آفریده نشده اند. خواهرزاده ی شما ممکن است به قدری رام و آرام باشد که خواهرتان بتواند با خیال آسوده او را در اتاقی مملو از اشیای چینی شکستنی تنها بگذارد. ایجاد محدودیت های متناسب با ویژگی های ذاتی کودک


ده قانون اصلی تربیت کودکده قانون اصلی تربیت کودک

ده قانون اصلی تربیت کودک ده قانون تربیت ، مهمترین اصول تربیتی هستند که بیشترین کارآمدی را دارند و در اکثر موارد صدق می کنند. ده قانون اصلی تربیت کودک


قانون گذاری در خانهقانون گذاری در خانه

قانون گذاری در خانه در هر خانواده ای که عده ای با هم زندگی می کنند (( بکن نکن ها)) ، ((هنجارها و ناهنجارها)) ((آداب و رسوم)) خاصی وجود دارد که تقریبا همه ی اعضای خانواده با آنها آشنا هستند. برای اینکه بچه ها هم این معیارهای خانواده را رعایت کنند والدین باید این معیارها را تحت عنوان قانون به بچه ها آموزش دهند تا بچه ها هم به مرور آن قوانین را یاد گیرند و کودک را به پیروی از این قوانین تشویق کنند. قانون گذاری در خانه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران