کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
نکاتی در مورد نظم آموزی به کودک
نکاتی در مورد نظم آموزی به کودک تربیت فرزند مستلزم صرف وقت و انرژی است. نظم آموزی فوری شبیه وزن کم کردن فوری می‌ماند که مدتی به سختی اثر می‌کند ولی به سرعت از اولش هم بدتر خواهد شد. عادت کردن به چیزی باید به تدریج شکل بگیرد تا به درستی جا بیفتد. نکاتی در مورد نظم آموزی به کودک

نکاتی در مورد نظم آموزی به کودک
•    زمان
تربیت فرزند مستلزم صرف وقت و انرژی است. نظم آموزی فوری شبیه وزن کم کردن فوری می‌ماند که مدتی به سختی اثر می‌کند ولی به سرعت از اولش هم بدتر خواهد شد. عادت کردن به چیزی باید به تدریج شکل بگیرد تا به درستی جا بیفتد.
18 سال پدر و مادر زمان دارند تا کودک خود را مرحله‌به‌مرحله منظم کنند. 18 سال فرصت داریم تا مسئولیت‌ها را آرام‌آرام از دوش خودمان به دوش کودکانمان محول کنیم.
پس عجله کردن نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه آسیب جدی به کودک می‌رساند. اصلاً مجبور نیستیم روش‌های زندگی را یک‌باره به فرزندانمان بیاموزیم.
•    تمرین و پشتکار
شما قرار است والدین بهتری برای کودکان خود باشید. قرار است پدر و مادر کافی برای کودک باشید نه پدر و مادر کامل. عیب و ایراد داشتن بخشی از روند زندگی است. فرصت زیاد است، نگران نباشید، اشتباهات خود را اصلاح خواهید کرد.
هیچ اشکالی ندارد به همین نسبت کودک هم اشتباه می‌کند و ممکن است همیشه پاسخ مساعد و موردنظر ما را ندهد. پس تمرین کردن و پشتکار داشتن از مهم‌ترین مواردی است که برای نظم آموزی به آن احتیاج خواهید داشت. نگران تک‌تک رفتارها و گفتارهای کودکانتان نباشید.
•    کار تیمی
به یاد داشته باشید که نظم آموزی کاری است تیمی، نه تنها به همکاری اعضای خانواده نیاز است بلکه به همکاری خود کودک هم نیاز دارید. پس سعی کنید باک عاطفی کودک خود را همیشه از عشق و محبت و احترام پر نگه دارید، پل‌های ارتباطی خود را با کودک شکل دهید، این‌ها باعث می‌شود تا هم احساس گناه خودتان کمتر شود، هم کودک همکاری بیشتری با شما داشته باشد.
•    سهم‌بندی
نظم آموزی به کودک پروسه‌ای است 18 ساله که از حدود 3 الی 4 سالگی شروع می‌شود. در ابتدا باید به کودک گفت من قصد دارم اتاق تو را مرتب کنم و تو بیا و به من کمک کن. در اول 99 درصد سهم به مادر و 1 درصد به کودک تعلق خواهد داشت و این در حالی است که پس از اتمام کار، شما وانمود خواهید کرد که تمام‌کارها را کودک انجام داده است و به خاطر آن او را تشویق کنید.
این نسبتِ سهمی، آرام‌آرام تغییر کرده و برعکس خواهد شد. این نکته را فراموش نکنید که قرار است مسئولیت‌ها را آرام‌آرام به دوش کودک محول کنید.
•    آگاهی از مرحلۀ رشدی و توان کودک
باید به این مسئله واقف باشید که کودک شما اکنون در چه مرحله‌ای است و توان کودک شما چقدر است. هم شما و هم کودک این نکته را باید بدانند که با بزرگ شدن کودک، هم مسئولیتشان بیشتر می‌شود، هم امتیازاتشان افزایش خواهد یافت.
بسیاری از والدین این کار را وارونه انجام می‌دهند، مثلاً به غلط امتیاز یک کودک هفت ساله بیشتر از یک کودک هفده ساله است.•    اقتدار والدین
در نظم آموزی اقتدار والدین نکتۀ بسیار مهمی است. کودک شما باید بداند که به والدین خود احترام بگذارد و این امکان ندارد مگر اینکه شما تردید خود را کنار بگذارید. کاری که کودک شما با توجه به مرحله رشدی او انجام می‌دهد یا درست است یا غلط، حد فاصلی بین این وجود ندارد و این شما هستید که آن مسئله را تشخیص می‌دهید.
کودک شما باید این نکته را به خوبی بداند که هم اندازه و هم سن پدر و مادر نیست. همین‌طور اقتدارش هم به‌اندازۀ آن‌ها نیست. البته با بزرگ شدنش این فاصله کم و کمتر می‌شود. همین‌طور داد زدن و فریاد کشیدن از مواردی است که شدیداً اقتدار شما را کاهش می‌دهد.
البته به یاد داشته باشید اگر سخت‌گیری از حدی فراتر رود بچه‌ها سرکشی می‌کنند و ممکن است برای امنیت خود حتی به دروغ‌گویی و پنهان‌کاری پناه ببرند.
راهکارها
•    برنامه‌ریزی
کارهای تکراری روزمره به بچه‌ها کمک می‌کند تا بدانند از آن‌ها چه انتظاری داریم. اگر برنامۀ مشخصی نداشته باشیم کودک به این نتیجه می‌رسد که هر کاری را در هرزمانی می‌تواند انجام دهد. البته برنامه‌ریزی نباید شکل پادگانی به خودش بگیرد، همین‌طور برنامه‌ها را از قبل به کودک خود بگویید و فرصت کافی در اختیارش بگذارید، چون عجله و شتاب معمولاً درگیری ایجاد می‌کند.
•    فضاسازی و دسته‌بندی وسایل
قفسه‌ها، کارتن‌ها و برچسب‌ها می‌توانند به نجات شما بیایند و شما را از ساعت‌ها بگومگو و التماس و ... خلاص نمایند. برای کودک وسایل و مکان‌هایی را فراهم کنیم تا به‌راحتی پس از اتمام بازی، قطعات را در آن‌ها قرار دهد. برای این کار می‌توانید از یادداشت کردن هم استفاده خوبی ببرید. رنگ‌بندی هم کمک وافری خواهد کرد.
•    تشویق
تقریباً نظم آموزی بدون جدول ترتیبی کار بسیار سختی است. حتماً از جدول ترتیبی برای نظم آموزی استفاده کنید.
•    جنبه‌های مثبت
گاه والدین فراموش می‌کنند که چیزهای مثبت را ببینند و تنها به کارهای منفی کودکشان توجه می‌کنند. نه‌تنها باید جنبۀ مثبت کارِ فرزندانمان را به یاد آوریم بلکه به آن‌ها بگوییم که متوجه اصلاح کارشان نیز هستیم. البته تحسین و تمجید باید صادقانه باشد و نباید کودک را مورد تشویق و تمجید غیرواقعی قرار دهیم.
•    الگو بودن
وقتی توقع داریم کاری را انجام دهیم، خود ما نیز باید در انجام آن دقت کنیم. اگر ما خودمان چیزهایی را که به کودک می‌گوییم رعایت نکنیم، پیام ضدونقیض به او داده و در نظم آموزی دچار مشکل خواهیم شد. درواقع با الگو شدن مجبور نیستیم همه جزئیات را برای فرزندانمان بیان کنیم.
•    گفتن لفظِ من به جای تو
در مواقعی که می‌خواهیم احساس خشم خود را از به هم ریختن بچه‌ها بازگو کنیم باید از فاعلِ من استفاده کنیم. استفاده از فاعلِ من باعث می‌شود بچه‌ها به‌جای اینکه از ما برنجند با ما احساس همدلی و همدردی کنند. این در حالی است که استفاده از فاعلِ تو کودک را در موقعیت تدافعی قرار می‌دهد.
من وقتی می‌بینم لباس‌هایت را به هم ریخته‌ای، ناراحت می‌شوم یا من وقتی در حال مطالعه هستم یا من وقتی خواب هستم از سروصدا ناراحت می‌شوم.
منبع: واکسیناسیون روانی کودک
نکاتی در مورد نظم آموزی به کودک
نقش ترس و تنبیه در نظم آموزینقش ترس و تنبیه در نظم آموزی

نقش ترس و تنبیه در نظم آموزی به هیچ وجه با ترس و تنبیه سعی نکنید نظم را به کودکان بیاموزید زیرا آن نظم پایدار نخواهد بود. نقش ترس و تنبیه در نظم آموزی


آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اولآموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول

آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول معمولا والدین برای یاددان نظم و تربیت به کودکشان وقت زیادی را صرف می کنند . آنها هر روز باید به کودکشان بگویند که این کار رو بکن ، اون کار رو نکن. به او وسیله دست نزن ، ممکنه آسیب ببینه ، الان بیا اینجا ، صدای تلویزیون رو زیاد نکن و غیره. آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول


رعایت نظم و ترتیب در کودک یکسالهرعایت نظم و ترتیب در کودک یکساله

رعایت نظم و ترتیب در کودک یکساله مراعات نظم و ترتیب جنبه ای از شخصیت خلقی است که نشان می دهد رفتارهای کودکتان در الگوهای روزانه تا چه حد قابل پیش بینی است . رعایت نظم و ترتیب در ابتدا به عادات فیزیکی مانند خواب و تغذیه مربوط میشود. رعایت نظم و ترتیب در کودک یکساله


برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدینبرقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین کودک آنلاین: نظم و ارتباط در زندگی امری سازنده است. اگرچه بسیاری از کودکان دربارۀ برقراری این نظم در منزل، گله و شکایت می‌کنند. برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران